אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": היחסים עם נניקשווילי עלו על שרטון וג'קי בן זקן מחפש מימון להשתלטות על מנופים צילום: גדי קבלו

בלעדי ל"כלכליסט": היחסים עם נניקשווילי עלו על שרטון וג'קי בן זקן מחפש מימון להשתלטות על מנופים

בן זקן טס לניו יורק כדי לסכם עם שותפתו החדשה במנופים: משפחה יהודית ממוצא חלבי הפעילה בתחומי הנדל"ן והטקסטיל, שתשקיע 350 מיליון שקל

07.11.2010, 13:25 | גולן חזני

בסוף השבוע שעבר שיגרה מנופים פיננסיםשבשליטת ג'קי בן זקן וקבוצת משקיעים בראשות מרכוס ווברהודעה לבורסה שלפיה השותפות בין הצדדים מתפרקת. על פי מתווה העסקה, בן זקן אמור לרכוש את חלקה של קבוצת המשקיעים שבראשות וובר בתמורה לסכום ענק של 711 מיליון שקל.

השאלה שנשאלה היא כיצד יממן בן זקן, שלו הון עצמי הקטן משמעותית מסכום זה, את העסקה.

ל"כלכליסט" נודע כי משפחה יהודית ממוצא חלבי המתגוררת בניו יורק ופעילה בתחומי הטקסטיל והנדל"ן תצטרף לבן זקן בהשתלטות על מנופים, וצפויה להעמיד לטובתו 350 מיליון שקל. על פי מתווה העסקה המתגבש, תחזיק המשפחה מניו יורק במחצית ממניות השליטה במנופים פיננסים. בן זקן טס, אור ליום חמישי, לניו יורק, כדי לסגור את העסקה.

דד־ליין לביצוע העסקה

בן זקן עצמו צפוי להשקיע כ־200 מיליון שקל, ואת היתרה הוא מקווה לגייס משותפים ישראלים ומקורבים אחרים. לצורך העסקה ישעבד בן זקן את מניותיו (12.3%) במנופים, הנסחרת לפי שווי של 1.034 מיליארד שקל.

לפני כשנה דוללו אחזקותיו של בן זקן, עם כניסת הקבוצה בראשות וובר שהשקיעה 345 מיליון שקל תמורת 45% מהמניות. הדילול התבצע בזמנו לפי מחיר של 81 אגורות - נמוך ממחיר העסקה הנוכחית המתבצעת לפי מחיר של 1.1 שקלים למניה.

על פי מתווה העסקה המתגבשת, שאותה מלווה רואה החשבון אודי ברזילי, ירכוש בן זקן 68.9% במנופים מחברת ASTC של וובר (המחזיקה כאמור ב־45%) ומאברהם נניקשווילי (23.9%) תמורת 711.7 מיליון שקל. בנוסף, ייקח על עצמו בן זקן את התחייבות ASTC להעמיד הלוואת בעלים של 15 מיליון דולר לחברה. העסקה תושלם עד סוף השנה הנוכחית, בכפוף לאישור הרגולטורים.

לאחר ביצוע העסקה יחזיק בן זקן עם קבוצת המשקיעים שלו ב־82.1% מהמניות, כאשר הכדורגלן חיים רביבו יוסיף להחזיק ב־7.9% והציבור ב־10%. על פי ההסכם, אם לא תושלם הרכישה, יקבלו ASTC ונניקשווילי אופציה למשך שנה לרכישת כל המניות שבידי בן זקן ורביבו במחיר נמוך משמעותית של 85 אגורות למניה.

תנאי זה מעמיד את בן זקן במצב שבו הוא חייב להשלים את העסקה, אחרת ייאלץ למכור את המניות במחיר נמוך ב־25% מזה שבו הוא אמור לרכוש את אחזקות שותפיו.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי היחסים בין בן זקן לובר ולאיש העסקים ויקטור מיכאילוביץ', שהצטרף לוובר בהשקעה בחברה לפני שנה, עלו על שרטון, ובין הצדדים התגלעו חילוקי דעות מהותיים שלעתים גלשו מעבר לויוכוחים עסקיים.

חילוקי דעות מהותיים

מקורבים לחברה טוענים כי פירוק השותפות נסב סביב חילוקי דעות עסקיים, כשבמרכז רצונו של בן זקן להתמקד בפעילות הנדל"ן המניב ובחיפושי נפט וגז, והתנגדותם של וובר ונניקשווילי, שביקשו לפתח בחו"ל פעילות של תשתיות, אנרגיה, מים ותחנות כוח.

מנופים פיננסים הפסידה בשנתיים וחצי האחרונות כ־165 מיליון שקל. בשנה האחרונה נכנסה לתחום חיפושי הגז והנפט הלוהט, באמצעות רישיון הקידוח "מד־אשדוד" (12.5%) בהשקעה של 625 אלף דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות