אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

פורסמו המלצות ועדת ששינסקי: נתח המדינה ברווחי הגז יגיע ל-66%

הוועדה ממליצה שלא לשנות את התמלוגים שישלמו חברות הגז, אך להטיל מס של 20%-60% על כל פרויקט ולבטל הטבת מס שהוענקה לתגליות הגז עד כה

10.11.2010, 18:25 | תומר אביטל

מסקנות ועדת ששינסקי בנושא תמלוגי הגז הוצגו הערב (ד') במהלך מסיבת עיתונאים של משרד האוצר. יו"ר הוועדה פרופ' איתן ששינסקי אמר כי ביקש משר האוצר יובל שטייניץ להקדים את פרסום המסקנות, שתוכנן במקור ל-15 בנובמבר.  לדבריו, יו"ר רשות ני"ע ביקש גם הוא להקדים את הפרסום  בשל ההשפעה השלילית על השוק.

לדברי חברי הוועדה "על פי עקרונות המערכת הפיסקאלית הקיימת, המדינה והציבור כמעט שאינם זוכים לתגמול המשקף תמורה בעד בעלות הציבור על אוצרות הנפט והגז".

בוועדה השתתפו מלבד פרופ' ששינסקי, גם הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ד"ר אודי ניסן, ראש רשות המסים, יהודה נסרדישי, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, מנכ"ל משרד התשתיות, שאול צמח, וראש המועצה הלאומית לכלכלה, ד"ר יעקב מימרן.

עיקרי מסקנות הוועדה:

  • שיעור התמלוגים ישאר על כנו בשל ההשפעה השלילית שעשויה להיות למהלך על פיתוחם של שדות רווחים פחות, כמו גם ההשפעה על רווחיות המאגרים תחת תנאי שוק משתנים.

  • ביטול ניכוי האזילה: ניכוי האזילה מהווה חריג בכל הנוגע להתרת הוצאות, ומביא להקטנה מהותית בהכנסה החייבת בשיעור מההכנסות הנרשמות בגין נכס נפט.

  • יונהגו היטלי רווחי נפט וגז פרוגרסיביים. שיעור ההיטל ייקבע בהתאם ליחס שבין ההכנסות המצטברות בניכוי: הוצאות שוטפות, תמלוגים והיטל ששולם בשנים קודמות, לבין ההשקעה הכוללת בחיפוש ובפיתוח ראשוני של המאגר. ההיטל  ייגבה רק בשלב בו תוחר ההשקעה במלואה בתוספת 50%, לפני מס חברות. שיעור המס הראשוני יעמוד על 20% ויעלה בהדרגה עד לגובה של 60% בהתאם לגובהם של רווחי היתר.

לצפייה בנוסח המלא של המלצות הוועדה לחצו כאן

המשמעות, לדברי הוועדה, היא פגיעה מינימלית בכדאיות היזמים לפעול בענף, מכיוון שההיטל הוא על רווחי היתר. לא צפוי שינוי משמעותי בהיקף התשלומים למדינה בשנים הראשונות להפעלתו של מאגר. הגידול בחלקה של המדינה בהכנסות מצוי ברובו בשנים המאוחרות יותר לחיי המאגר. לדעת חברי הוועדה, חלק המדינה ברווח הנקי יעלה משליש לכשני שליש במאגרים רווחיים. המסקנות יחולו מ-2011 ויכללו את "ים תטיס".

פרופ' ששינסקי מסר כי הוועדה תבצע שימוע במשך מספר שבועות, ותוציא את הדו"ח הסופי בסוף השנה האזרחית.

לדברי ששינסקי "ההיטל יוטל רק לאחר שנים, ורק לאחר החזר השקעה בתוספת 50% ממנה. ניתן תשואה ניאותה למשקיעים. השיטה נקראית שיטת R הנהוגה במדינות אחרות. מלוא המס - בשיעור של 60% - יוטל רק לאחר שהמשקיעים הרוויחו 230% ממה שהשקיעו".

ששינסקי הדגיש כי הוועדה בחנה את השפעת המודל על "מאגרים טיפוסיים". לדבריו "בכל הסימולציות מצאנו כי ההיטל יבוא לידי ביטוי רק לאחר 8 שנות הפקה במאגר בינוני-גדול, ובמאגרים קטנים רק לאחר כ-15 שנה". ששיסנקי הוסיף כי "אם תיווכח הוועדה כי המודל פוגע ביכולת המימון של פרוייקטים בפיתוח, נבחן שימוש במכשירים העומדים לרשותנו כדי לפתור את הבעיות".

יוג'ין קנדל ,חבר הוועדה, אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הקפיד שלא להתערב, וכי יביע את דעתו רק לאחר שילמד את מסקנות הוועדה. "הוא ביקש ממני לדעת בהתחלה רק מה מנחה את הוועדה ומלבד זאת לא אמר לי אף מילה", הוסיף קנדל.

בתחילת הערב דיבר שר האוצר על חשיבות עבודת הוועדה. לדבריו "נדהמתי לשמוע כי חלקה של המדינה בתגליות הגז והנפט שבשטחה הוא מהמנמוכים בעולם כולו. הופתעתי לגלות שברוב מדינות העולם המערבי השתנו מאז שנות החמישים חוקי המס בתחומי הגז והנפט פעמים רבות, בעוד שבישראל לא קרה דבר, מלבד שני נסיונות נפל בין השנים 2003-2001. הניסיונות הוכנעו תוך חודשים מספר על ידי הלחצים האדירים שהופעלו על ידי גורמים אינטרסנטיים בארץ ובחו"ל. הייתי מועל בתפקידי כשר אוצר אילו הייתי שומע לעצות שקיבלתי שלא לעסוק בנושא בגלל הלחצים הצפויים ולהשאיר את המטלה לבאים אחרי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
על הוועדה לקבוע החזרים למשקיעים ב 20 שנה אחרונות שהפסידו.
כל מי שמשקיע בחיפושי נפט וגז לוקח סיכון , ההשקעה פתןחה לציבור כולו , גם מי ששם 10000 ש"ח על כרטיס של מפעל הפיס וזוכה , לא נאמר לו , עליך לשלם מיסוי רב במיוחד זה נשמע כהונאה במידה לא קטנה , האם הוועדה מוכנה לשלם לכל מי שהשקיע ב 20 שנה האחרונות והפסיד , הרבה כסף , את נזקיו או חלק מנזקיו , אם כן שיפרסמו ויפרטו !!!
דוד , ירושלים  |  14.11.10
14.
למה מחפשי נפט וגז משלמים יותר.
יש זכינים שקיבלו נכסי טבע מהמדינה לטובת כיסם . למשל אתרי תיירות כמו חמת גדר והם לא משלמים 66 אחוז על רווח. למה מחפשי הנפט והגז ישלמו יותר מס מאחרים.??? ועוד הם סיכנו את כספם כי איש לא ידע אם יש במהגרים נפט וגז. אם למדינה הייה חשוב לה מהגרים למה היא לא חיפשה בכח שלה נפט וגז?? ונתנה לזכינים שעבדו קשות וסיכנו את כספם.??? לפחות שמחפשי הנפט ישלמו מיסים כמו לאלו שקיבלו נכסי מדינה אחרים ללא סיכון.
אייל כהן-ישר , ירושלים  |  11.11.10
לכל התגובות