אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר קבוצת דלק: "הפגיעה של ששינסקי בתמר לא תאפשר את המשך הפיתוח" צילום: אוראל כהן

יו"ר קבוצת דלק: "הפגיעה של ששינסקי בתמר לא תאפשר את המשך הפיתוח"

גבי לסט אומר אחרי פרסום המלצות הביניים של ועדת ששינסקי כי פיתוח תמר יתאפשר רק אם המדינה תעמיד ערבויות

10.11.2010, 20:30 | סיון איזסקו

גבי לסט, יו"ר קבוצת דלק, אמר בעקבות פרסום המלצות ועדת ששינסקי כי "זהו יום אבל למדינת ישראל. אם חלילה יאומצו המלצות הוועדה - האפליה לרעת הגז הישראלי ולטובת הגז המצרי יגדלו מאד. למעשה יש חשש שפרויקטים של גז ישראלי יירדו לטמיון והשוק יישאר בידי ספק הגז המצרי שלא רק נהנה מפטור ממס, אלא שיוכל להעלות מחירים ובשעת מבחן הגז המצרי לא יגיע. כל החלום של גז כחול- לבן יעלם".

"הוועדה עושה דבר שלא נעשה אלא במדינות שבהן אין הגנה על זכויות קניין. הוועדה התעלמה מהאפליה של הגז הישראלי לעומת המצרי. היא לא התייחסה לעובדה שהגז המצרי נכנס ללא שום מס היטל או מכס כתוצאה מהסכם בין המדינה לבין החברה הפרטית שמייבאת גז לישראל".

לדבריו על אף התחייבויות מפורשות של שר האוצר - ההתחייבויות הופרו. הוויכוח אמור היה להיות אך ורק על לוויתן ולא על תמר ודלית. שטייניץ הבטיח בעבר שהוועדה לא תדון בתמר".

לסט הביע אכזבה ומורת רוח מהמסקנות: "דינם של המסקנות להידחות, למרות שנראה שיהיה קשה להתגבר על הזרם הפופוליסטי (הקורא להעלאת התמלוגים או תקבולי המדינה מהקידוחים). הוועדה חרגה מהמנדט שלה שאמור היה להתייחס אך ורק לתגליות חדשות".

לסט מסביר את מידת הפגיעה של שותפויות הגז מההחלטות של ששינסקי: "יושבים שלושה פרופסורים ומחליטים: כמה היזמים ירוויחו אחרי שכבר ביצעו את ההשקעה. אולי שגם יבואו עכשיו לצ'ק פוינט ולכביש 6 ויחליטו מה יהיה הרווח שלהם".

האם תמשיכו בהשקעות בקידוח לוויתן? 

"איש לא חשב שגם אם ייבחן משטר המיסוי יטילו מיסוי חדש על השקעות שכבר בוצעו. הקידוח בלוויתן מסתכם בעלות של כמיליון דולר ליום וממשיך להתבצע כפי שהתחייבנו. בניגוד למה שחושבים אישים מסויימים בישראל, אנו עומדים בהתחייבויותנו תמיד ולכן נמשיך בקידוח. בכל מה שקשור לפיתוח תמר אנחנו משוכנעים ומקווים שהמלצות ועדת ששינסקי יידחו. הפגיעה הצפויה בתזרים בפרויקט תמר לא תאפשר המשך פיתוח המאגר אלא אם כן המדינה תעמיד ערבויות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
חלומות באספמיה
כולם כותבים- וכל הקנאים צצו לפתע בדרישה לקבל חלק מהנתח בטענת שייכות למדינה-יופי -מה עשית עבור זה-ים המלח שלך,כור שלך ,חברת חשמל שלך-מכרות תמנע שלך-תגידו אתם נורמלים?גם הוועדה הזו גורמת לכם לחלום באספמיה-מי הם שיבלבלו חוקי יסוד קיימים רק בכדי לזכות באהדה ואולי ירוצו גם לבחירות העתידיות-ובכן לכל החולמים שום דבר לא ייצא מזה ואם כבר ידונו בשינוי המצב אולי ייזכו בעוד כמה סנטים ולך הכותב לא ייצא מזה שום דבר-תמשיך ללכת למילואים -תקרע את ה-ת בשעות נוספות ואם הצלחת ללמוד משהו בחיים-אולי תשיג משהו תוספת לחייך וזה שהיה- הוא שיהיה ולך תחפש לך אובייקט אחר ממנו אולי תשיג משהו-אולי חלום השקעה בפיס-ואל תשכח לדרוש מהם לתקן את התנאים ושיגלגלו את הכדורים לאט יותר אולי יהיו לטובתך. חלומות נעימים= ד"ש לשישינסקי
המגיב , בארץ  |  12.11.10
14.
מסע הפחדות
כל המתנגדים להעלאת המס על רווחי חברות בדלק בקידוחי הגאז מול חופי המדינה- נוקטים באיומים על האזרחים,ובהפחדות-כאשר בכל העולם משלמים מס גבוה על הרווחים הללו, ולא מותירים את כל הרווח בידי החברות. גם שרי הממשלה המצטרפים כלוביסטים לחברות הדלק- משתתפים במסע ההפחדות הזה- שכל משמעותו- רווחים מופרזים של חברות הדלק- מול רצון העם לנכס לו את הרווחים המגיעימ לו. בשאר מחצבי עם ישראל נהגה המדינה באותה צורה של נתינה בזיל הזול- במחירים שאינם מקובלים בשום מקום בעולם, חוץ מאשר במישטרים המושחתים ביותר-והמבין יבין.
יאיר כרמין , שקף  |  11.11.10
12.
זה לא "תחי מדינת ישראל" אלא בושה וחרפה לישראל!
פשוט הלאמה!משנים את החוקים באמצע משחק.מדינה מאד משונה-לוקחת מיסוי ענק מהגבוהים בעולם בכל תחום ןעושקת עתה את המשקיעים הקטנים!מהיכן החוצפה הרשעות והאיוולת הזו מגיעה?הרי הרעת התנאים פוגעת בנו -באזרחים הפשוטים החוסכים בקרנות ובתוכניות חיסכון ובתעודות השתתפות בקידוחים!הפגיעה היא לא רק בתשובה ובאמריקאים -אלא בנו! זוהי גניבה ועושק ! לבטל מיידית את ההצעה החוצפנית הזו .תציעו חוקים עתידיים על קידוחים חדשים שעדיין לא נחפרו - מאד מעניין מי יבוא לקדוח עם 85% מס על הצלחה ?!-פקידים חסרי ניסיון עיסקי שלא מבינים כלום בעסקים ובנטילת סיכון .אני רק מקווה שהכל יבוטל לפני תביעות משפטיות במיליארדים בארץ ובעולם. זה לא "תחי מדינת ישראל" אלא בושה וחרפה לישראל!
סמי , חיפה  |  11.11.10
לכל התגובות