אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תפנית בעלילה צילום: אלעד גרשגורן

תפנית בעלילה

משרדי התרבות והאוצר יעניקו סיוע מיוחד לתיאטרון הלאומי: 3 מיליון שקל ודחיית חובות בתנאי שתוגש תוכנית הבראה, תמונה הנהלה קבועה ויקוצץ שכר הכוכבים

16.11.2010, 11:34 | מאיה נחום שחל

נציגי משרד האוצר ומשרד התרבות הסכימו להעניק לתיאטרון הבימה תוספת תקציב של 3 מיליון שקל, לתקציב הקיים שסכומו 17,375,513 שקל. כמו כן הוחלט לדחות את החזר ההלוואה שהתיאטרון נטל לפני 15 שנה. כל זאת בתנאי שהתיאטרון יבצע קיצוץ של 20% לפחות בשכר הכוכבים. כמו כן, צוות מיוחד יגיש עד בוקר יום חמישי הקרוב מתווה לתוכנית הבראה לתיאטרון ולמינוי של הנהלה קבועה.

ההחלטות התקבלו במהלך ישיבה שנערכה ביום ראשון השבוע, במעמד השרה לימור לבנת וועד הנאמנים של תיאטרון הבימה, כדי לבדוק את יישום תוכנית ההבראה של התיאטרון הלאומי. בפגישה נכחו, נוסף על השרה ונציגי התיאטרון, גם נציג החשב הכללי באוצר, נציג אגף התקציבים באוצר, רו"ח קובי גינצבורג, המלווה את הבימה מטעם המדינה, חשבת משרד התרבות, יועצת משפטית של משרד התרבות, הממונה על התקציבים במשרד התרבות ומנכ"לית המשרד.

הישיבה התקיימה בהמשך להודעת משרדי התרבות והאוצר לפני כשבועיים על נתינת חבילת סיוע לתיאטרון בעקבות המשבר הכלכלי החמור שפקד אותו, הכוללת את התוספת התקציבית ודחיית החזרי ההלוואה שניתנה לתיאטרון לפני 15 שנה.

עוז זהבי. "אם יש גן עדן", יתחילו חזרות בקרוב, צילום: אלדד רפאלי עוז זהבי. "אם יש גן עדן", יתחילו חזרות בקרוב | צילום: אלדד רפאלי עוז זהבי. "אם יש גן עדן", יתחילו חזרות בקרוב, צילום: אלדד רפאלי

בראש הדרישות של משרדי התרבות והאוצר מהבימה עומדת הדרישה להורדת שכר ה"כוכבים" - אותם שחקנים המשתכרים אלפי שקלים ומעלה מדי ערב. הדרישה מגיעה מתוך מחשבה שגוף הנמצא בגירעון מצטבר של כ־40 מיליון שקל לא יכול להרשות לעצמו את המותרות של שכר אמנים שגובהו עשרות אלפי שקלים בחודש. כשמשרדי הממשלה מורים על קיצוץ מיידי בשכר כוכבים, לא ברור אם מדובר באותם אמנים החתומים בחוזה אישי להצגה מסוימת באמצעות סוכן אישי, כמו אלי יצפאן, או שהכוונה היא לשחקני התיאטרון המובילים, בהם מוני מושונוב, יעקב כהן וגילה אלמגור.

הדרישה המרכזית השנייה הייתה מינוי קבוע של הנהלת התיאטרון באופן מיידי. ההנהלה הנוכחית, בראשותם של אודליה פרידמן ובני צרפתי, מכהנת במינוי זמני זה כשש שנים, היא בעלת סמכויות מוגבלות ואפשר לסיים את כהונתה בכל רגע נתון.

אלי יצפאן ויעקב כהן בחזרות להצגה "הזוג המוזר", צילום:עמית מגל אלי יצפאן ויעקב כהן בחזרות להצגה "הזוג המוזר" | צילום:עמית מגל אלי יצפאן ויעקב כהן בחזרות להצגה "הזוג המוזר", צילום:עמית מגל

הצוות שיציג את מתווה תוכנית ההבראה, כולל מינוי הנהלה קבועה והליכי הקיצוץ, ביום חמישי הקרוב יכלול את דוד בועז, קובי גינצבורג ונציגים ממשרד האוצר והתרבות.

100 שקל מול 1,000 דולר

ועד העובדים של התיאטרון מסכים עם הדרישות שהעלו משרדי התרבות והאוצר. "קודם כל התיאטרון חייב הנהלה קבועה ולא זמנית, ומצדי שהמנהלים הנוכחיים יקבלו מינוי קבוע", אומר יו"ר ועד עובדי הבימה, איתן סביליה. "לא יכול להיות שבמפעל שמגלגל כל כך הרבה כסף אין מי שמוסמך להזיז עניינים. בשם הזמניות נתקעים הרבה דברים, וזה משפיע עלינו העובדים. אם אני צריך לעשות הסכם קיבוצי ואין לי מנכ"ל קבוע, אני לא יכול".

סביליה מסכים עם הדרישה לקצץ בשכר "כוכבים": "ועוד איך צריך לקצץ בשכר שלהם. יש לי אנשי צוות שעובדים עבור 100 שקל להצגה, כשעל אותה במה לצדם יש שחקן שמרוויח 1,000 דולר. איך התיאטרון יכול להתפתח אם הוא לוקח סטארים בסכומים כאלה? אם התיאטרון היה מעסיק רק את שחקני הבית אני חושב שהיתה רווחה כלכלית, אבל הם מאמינים ששחקני התיאטרון לבדם לא יביאו קהל, ובעיניי זה בולשיט".

גילה אלמגור, צילום:עמית מגל גילה אלמגור | צילום:עמית מגל גילה אלמגור, צילום:עמית מגל

בכתבה שהתפרסמה ב"כלכליסט" ב־28 באוקטובר הוזכר כי מועצת הנאמנים הפנתה בקשה לעובדים ולשחקנים בהבימה, לוותר באופן זמני על חלק משכרם כהלוואת גישור לתיאטרון. סביליה טוען שאם יידרשו העובדים לקצץ בשכרם תהיה התנגדות מוחלטת. "אם לא הייתי נותן ונותן 15 שנה, הייתי אומר שצריך להתגייס ולקצץ בשכר", הוא מסביר, "אבל אחרי 15 שנה אני מבין שאני לא הפתרון. סחטו אותנו ובסוף הגירעון רק גדל. אנחנו לא מאמינים בדרך ההבראה הזו. כמה נלך לקראת המוסד הזה?".

ממשרד התרבות נמסר: "המשרד מאשר כי במסגרת תוכנית ההבראה הכוללת סיוע מיוחד לתיאטרון הבימה נדרש התיאטרון על ידי משרדי התרבות והאוצר להפחית בהוצאות השכר של 'כוכבים', ובמקביל להתחיל בהקדם בהליכים למינוי המוסדות הקבועים של התיאטרון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות