אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היורו מתחת ל-5 שקלים: ירד ב-0.3% ונקבע על 4.99 שקלים צילום: בלומברג

היורו מתחת ל-5 שקלים: ירד ב-0.3% ונקבע על 4.99 שקלים

מנכ"ל פריקו: "היחלשותו של היורו מול השקל עשויה להוביל את בנק ישראל לרכוש דולרים". הדולר התחזק ב-0.1% ושערו היציג נקבע על 3.6770 שקלים

16.11.2010, 15:41 | מישל אודי

הדולר התחזק היום (ג') ב-0.1% מול השקל ושערו היציג נקבע על 3.6770 שקלים. בבנק ירושלים אמרו בתחילת השבוע כי לדעתם, הדולר ייסחר בתקופה הקרובה בטווח שבין 3.63 שקלים ל-3.705 שקלים. לאחר עלייה קלה הבוקר, נחלש היורו ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 4.9932 שקלים.

מדד חודש אוקטובר שפרסמה הלמ"ס אמש עלה כצפוי בשיעור מתון של 0.3%. האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור (מדד אוקטובר 2010 לעומת מדד אווקטובר 2009) מסתכמת כעת ב-2.5%, ונמצאת מעט מעל מרכז תחום יעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (1%-3%).

מגמת האינפלציה בארבעת החודשים האחרונים מצביעה על קצב אינפלציה שנתי גבוה יותר, של 3.2%. לעומת זאת, מגמת האינפלציה הבסיסית (המדד ללא סעיף הדיור הבעייתי וללא סעיף הירקות והפירות הנתון לתנודות עונתיות) משקפת בפרק זמן זה אינפלציה שנתית נמוכה יותר, של 2.1%.

מדד אוקטובר הושפע בעיקר מעליות מחירים בולטות שנרשמו בסעיפי התצרוכת הבאים: הלבשה (7.5%), ירקות טריים (7.3%), מלונות ובתי הבראה (5.5%) וצורכי רחצה וקוסמטיקה (4.5%). עליות אלה קוזזו בחלקן על ידי ירידות בסעיף הדיור (1.1%) ונסיעות לחו"ל (4.2%).

רונן מזרחי מיחידת יחידת ההשקעות והאסטרטגיה של בנק מזרחי טפחות מסר בתגובה למדד כי "בנק ישראל חושש שסעיף שכר הדירה יצמצם פערים ממחיר הדיור, שהוסיף לעלות בחודש שעבר, כך שהירידה בסעיף הדיור הפעם עלולה לאותת, בחודשים הבאים, דווקא על עליות מהירות יותר. בנסיבות המסובכות הללו, קשה להעריך כיצד יגיב בנק ישראל למדד החדש. אם הפיחות בסך 2.5% בשער השקל כנגד הדולר בשבעת הימים האחרונים יימשך, ואם נתוני החשבונות הלאומיים לרביע השלישי, שיפורסמו היום, יצדיקו זאת, בהחלט ייתכן שהריבית תעלה בחודש הבא".

יוסי פריימן, מנכ"ל קבוצת פריקו, מסר ל"כלכליסט" כי "מדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר עמד בהתאם לצפי ולא חרג מכך. המצב הנוכחי, נוח לבנק ישראל שמעוניין להשאיר את הריבית ללא שינוי מחשש להתחזקות השקל. היחלשותו של היורו מול השקל עשויה להוביל את בנק ישראל לרכוש דולרים בזמן הקרוב על מנת לנסות ולייצב את השקל מול סל המטבעות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות