אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיפושיות הכסף: ביטלס, אייטיונז - והרווחים המפוספסים צילום מסך: apple.com

חיפושיות הכסף: ביטלס, אייטיונז - והרווחים המפוספסים

40 שנה אחרי פירוק הלהקה היא עומדת להכניס הרבה כסף בשנה הקרובה, וגם באפל יכולים להיות מרוצים. אבל ההצטרפות המאוחרת לעידן הדיגיטלי בכל זאת תעלה ביוקר

19.11.2010, 15:24 | עומר כביר

לאחר שנים של ציפייה, הגיע השבוע קטלוג האלבומים המלא של הביטלס לחנות המדיה של אפל - והפך מיד ללהיט. בתוך שעות נכנסו כל 17 האלבומים לרשימת מאה האלבומים הנמכרים בחנות, ומאז הם ממשיכים לטפס לעבר המקומות הראשונים.

מדובר בחדשות טובות מבחינת הביטלס (או לפחות מבחינת מה שנותר מהם) ולאפל, שהולכות לעשות הרבה כסף בשנה הקרובה. לא יהיה מפתיע אם תהיה זו אחת מהשנים הרווחיות ביותר בתולדות הביטלס, להקה שכמה מהשנים הרווחיות ביותר שלה היו דווקא לאחר פירוקה בשנת 1970. גם סטיב ג'ובס יכול לחכך ידיו בהנאה, אחרי שנים של מו"מ מפרך עם בעלי הזכויות על השירים.

יכניסו כסף, אבל באיחור. הביטלס, צילום: בלומברג יכניסו כסף, אבל באיחור. הביטלס | צילום: בלומברג יכניסו כסף, אבל באיחור. הביטלס, צילום: בלומברג

אבל יותר משההצלחה מלמדת על הרווחים הצפויים, היא צריכה ללמד על הרווחים שאבדו. בשבע השנים שחלפו מאז שחנות המדיה iTunes נפתחה והחדירה את רכישת השירים הדיגיטליים למיינסטרים, לא היתה שום אפשרות להוריד בצורה חוקית ובתשלום את שירי הביטלס. סכסוך עתיק יומין בין חברת אפל לאפל קורפס, החברה הבריטית המחזיקה בזכויות היוצרים על שירי הלהקה, גרם לכך שמעריצים רבים שרצו להוריד את השירים נאלצו כנראה להסתמך על תוכנות ואתרים לא חוקיים.

רבים מאותם מעריצים ישמחו לרכוש סוף סוף את הפורמט החוקי של השירים, אבל רבים אחרים יעדיפו שלא לשלם על שירים שיושבים באייפוד שלהם כבר כמה שנים. אז כן, הביטלס יהיו להיט גדול ורווחי. אבל אם בעלי הזכויות היו פועלים בצורה חכמה יותר, הם לא היו מצטרפים לעידן הדיגיטלי של המוזיקה באיחור כל כך ניכר אחרי שאר העולם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות