אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש החליט: אין תשתית חוקית לדיור בר השגה צילום: שאול גולן

היועמ"ש החליט: אין תשתית חוקית לדיור בר השגה

הזוגות הצעירים ימשיכו לחכות - עד שלא תחוקק הכנסת חוק מתאים, לא יוכלו רשויות מקומיות לאשר פרויקטים לדיור בר השגה; עיריית תל אביב: "הנושא נמצא על סף פיצוץ מבחינה חברתית"

22.11.2010, 18:14 | שירלי ששון-עזר

בשורות לא טובות לציבור רוכשי הדירות: במסגרת דיון בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בנושא דיור בר השגה הוצגה היום (ב') חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה הקובעת כי אין לתכניות הדיור האלו תשתית חוקית. מחוות הדעת עולה כי הוועדה המחוזית אינה מוסמכת לאשר הקצאות לדיור בר השגה. המשמעות של כך היא כי עד שכנסת ישראל לא תחוקק חוק מתאים, לא יוכלו הרשויות המקומיות לאשר פרויקטים לדיור בר השגה.

בעיריית תל אביב התרעמו על החלטת הוועדה המחוזית וציינו כי כבר שנים שהעירייה מובילה את נושא הדיור בר ההשגה וכי העירייה עוסקת כבר היום ביישום והטמעת עקרונות העבודה בתכניות העירוניות. מהעירייה נמסר כי ישנן כיום תוכניות, המאושרות בוועדה המקומית, בהן חלק מהדירות מיועדות לדיור בר השגה - ביניהן הפרויקט בשוק העלייה, פרויקט ברחוב לוחמי גליפולי ביד אליהו ופרויקט בשכונת שפירא. "לצערנו, כפי שהתברר היום, היוזמות העירוניות נתקלות בבירוקרטיה של משרדי הממשלה, משרד הפנים והוועדה המחוזית אשר טוענים כי אין בידם כלים חוקיים לאשר תוכניות הכוללות דיור בר השגה. גם ממשלת ישראל והכנסת לא העבירו עד היום חקיקה מתאימה בנושא".

ארנון גלעדי, יו"ר הוועדה לדיור בר השגה בעיריית תל אביב, מסר ל"כלכליסט": "שוב אנחנו נוכחים באזלת ידה ובחוסר העקביות של ממשלת ישראל גם בנושא של פיתרונות דיור לצעירים". גלעדי הוסיף: "אני קורא לראש הממשלה להפסיק עם ההצהרות ועם מסיבות העיתונאים ולהנחות את המערכות הפקידותיות של המדינה, החל מהתכנון ודרך היעוץ משפטי, להעמיד את נושא הדיור של הזוגות הצעירים בראש סדר העדיפויות היות והנושא נמצא על סף פיצוץ מבחינה חברתית". לדבריו של גלעדי בכוונתו להיפגש עם שר האוצר ביום חמישי הקרוב במטרה "להניע את המערכת מבחינה חוקתית ולהניח את התשתית הראשונה".

בתחילת נובמבר פנתה הקואליציה לדיור בהישג יד לעו"ד שרית דנה כדי למנוע את הקפאת הפרויקטים לדיור בר השגה שנמצאים כבר על שולחן ועדות התכנון והבנייה. בפנייה ציין חבר הקואליציה עו"ד גיל גן-מור מהאגודה לזכויות האזרח כי אמנם קיים צורך בהסדרה כללית ורחבה של נושא הדיור בר-ההשגה, אולם כבר כיום יש לרשויות המקומיות סמכויות לקדם דיור בר-השגה והדבר אף מתחייב מתוכנית המתאר הארצית 35. לדבריו, עצירתם של פרויקטים המקדמים דיור בר-השגה, משמעה שיווק של עשרות אלפי יחידות דיור באופן שינציח את חוסר השוויון וההדרה החברתית הקיימים כיום בשוק הדיור.

מתשובתה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד שרית דנה, לא נראה כי הפיתרון לנושא קרוב: "לא הוצאה על ידנו הנחיה כזו", כתבה דנה בתגובה, והוסיפה: "עם זאת בהתייעצויות שקוימו עימנו חווינו דעתנו שבהעדר הסדרה חוקית של הנושא, מוסדות התכנון אינם מוסמכים לכלול בתוכניות הוראות שעניינן המחיר או התנאים שבו יימכרו דירות שייבנו לפי התכנית או הוראות דומות אחרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות