אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קוריאה: חילופי אש בין הצפון והדרום צילום: רויטרס

קוריאה: חילופי אש בין הצפון והדרום

כלי תקשורת בחצי האי הקוריאני מדווחים על מה שנראה כתקרית האש החמורה ביותר שם בשנים האחרונות: חייל דרום-קוריאני נהרג, 13 נפצעו ועשרות בתים עלו באש, אחרי שפיונגיאנג ירתה כ-200 פגזים על אי שבריבונות דרום-קוריאה. אזרחים נמלטו, הדרום השיב אש, והממשלה בסיאול מתכנסת לישיבת חירום

23.11.2010, 09:24 | סוכנויות הידיעות
התלקחות חמורה בחצי-האי הקוריאני: דרום-קוריאה הודיעה הבוקר (יום ג') כי צפון-קוריאה שיגרה עשרות פגזים לעבר אי שנמצא תחת ריבונותה ולעבר אזור הים המקיף אותו, סמוך לגבול המערבי שלהן. לפי הדיווחים, לפחות ארבעה חיילים דרום -קוריאנים נפצעו מהירי, ותושבי האי הורדו למקלטים.

גורם דרום-קוריאני רשמי אמר כי עשרות פגזים נורו לעבר האי יאונפיאונג, וכי צבא דרום-קוריאה השיב באש. רשת טלוויזיה בדרום קוריאה דיווחה כי לפחות 200 פגזים נורו, וכי הם פגעו גם בבתים. לפי הדיווחים, 60 עד 70 בתים עולים באש בעקבות הירי. יותר משעה אחרי הדיווח הראשון על הירי, בצבא הדרום-קוריאני ניסו עדיין להעביר מסרים לצפון לנצור את האש. בסביבות השעה 09:15 (שעון ישראל) דיווחו עדי ראייה כי נראה שהירי נפסק.

 

הטלוויזיה הדרום-קוריאנית דיווחה עוד כי מטוסי קרב של הצבא הוזנקו לאזור הגבול המערבי, השנוי במחלוקת בין שתי המדינות. ממשלת דרום-קוריאה הזעיקה את שריה לישיבת חירום על רקע חילופי האש. דרום-קוריאה מיהרה להזהיר את פיונגיאנג כי תגיב בחריפות רבה יותר, אם זו תמשיך בפרובוקציות, והנשיא הדרום-קוריאני, לי מיונג בק, קרא למנוע מהאירוע החמור להתפתח לעימות רחב יותר.

אוכלוסיית האי שעליו נורו הבוקר הפגזים נעה בין 1,200 ל-1,300 איש. בתמונות מהאזור נראה עשן שחור ולבן מיתמר. כלי התקשורת בדרום-קוריאה דיווחו מפי עדי ראייה כי אזרחים נמלטים מאזור הירי בסירות דיג.

הירי בא אחרי תקופה ארוכה של מתיחות בין שתי המדינות, שניהלו מלחמה עקובה מדם - "מלחמת קוריאה" - בין השנים 1950-1953. בשנתיים האחרונות חלה הידרדרות ביחסים בין הצפון לדרום, במיוחד אחרי הניסוי הגרעיני השני שערכה פיונגיאנג אשתקד וניסויים נוספים שערכה בטילים לטווח קצר. הניסוי הגרעיני הביא את מועצת הביטחון של האו"ם להטיל סנקציות על צפון-קוריאה, וזו סילקה את פקחי המערב ופרשה מהשיחות הרב צדדיות על הפסקת תוכנית הגרעין שלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות