אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה יש בפנים: תה ארל גריי צילום: shutterstock

מה יש בפנים: תה ארל גריי

קפאין שהוא סם ממריץ שמגרה את מערכת העצבים, תאנין - חומצת אמינו שעולה לנו ישר למוח, תמצית ברגמוט וקטצ'ין - חומר בריא ומונע חמצון

25.11.2010, 10:09 | גיא הדר

קפאיןֹ

סם ממריץ שמגרה את מערכת העצבים. קרוי גם "תאין", משום שבעלי תה יש יותר קפאין מאשר בפולי קפה. ועדיין, הכנת כוס תה דורשת כמות קטנה יחסית של עלים, כך שבכוס תה ממוצעת יש בערך שביעית מכמות הקפאין שיש בכמות דומה של אספרסו, ובערך פי שלושה מכמות הקפאין באותה כמות של קולה. גם בתה ירוק יש קפאין. הוא מיוצר בדיוק מאותם עלים, אך הכנתו דורשת אפילו פחות מהם, ולכן בכוס תה ירוק יש קצת פחות קפאין מאשר בכוס תה שחור.

תֵּאַנִין

קפאין אינו החומר הפסיכואקטיבי היחיד בתה. התאנין הוא חומצת אמינו שעולה לנו ישר למח. היא מרגיעה - הן נפשית והן גופנית - משפרת את התפיסה השכלית ואת מצב הרוח, והולכת נהדר עם קפאין.

תה ארל גריי של ויסוצקי, צילום: shutterstock תה ארל גריי של ויסוצקי | צילום: shutterstock תה ארל גריי של ויסוצקי, צילום: shutterstock

 

תמצית בֶּרְגַמוֹט

 

תמצית ארומטית שמיוצרת מקליפת תפוז ברגמוט, שזה בסך הכל סוג של חושחש. התמצית מכילה חומר מאיץ שיזוף שהיה בשימוש קבוע עד שנזקי קרינת השמש זינקו לתודעת הציבור. האגדה מספרת שכשהרוזן השני מגריי ("ארל גריי", באנגלית) טייל בסין, אנשיו הצילו בן של פקיד סיני חשוב מטביעה. כאות תודה, העניק הפקיד לרוזן תה מתובל בברגמוט. במציאות, הרוזן האמור מעולם לא ביקר בסין, וסינים באותה תקופה לא נהגו לתבל את התה שלהם בברגמוט. ועדיין, טעים.

קָטֶצִ'ין

חומר ממשפחת הטאנינים, שנותנים את המרירות האופיינית לפירות בוסר, יינות אדומים, בירה, רימונים ותה. הקטצ'ין מונע חמצון, והוא אחראי לרוב הסגולות הבריאותיות המיוחסות לתה ירוק. גם תה שחור מכיל קטצ'ין, אלא ששיעור ניכר ממנו מתחמצן בתהליך ההשחרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
ליפטון כנראה עסוקים יותר בלהגיב באינטרנט מאשר בלייצר תה
תגובות מכורות של ליפטון - ששקוף שהמשרד פרסום שלהם עובד פה שעות נוספות. התה של ליפטון חסר טעם, דוחה, עדיף שימשיכו למכור תה לתורכים. בגלל זה עושים כל הזמן מבצעים כי לא מצליחים להיפטר מהתה שלהם מהמדף. אני בעל מכולת ענקית בירושלים, הלקוחות שלי בקושי קונים לי את הליפטונים מהמדף. גם לקוחות שקונים לנסות - מלא פעמים באים להחזיר לי אותו כי הם אומרים שהוא מקולקל ואין לו טעם. לא עוזר שאני אומר להם שזה הטעם הרגיל שלו הם לא מאמינים. אמרתי להם שיפנו לשירות לקוחות של ליפטון, ושמה בכלל לא מטפלים בםניות שלהם כי השירות לקוחות של יוניליוור משקיע רק בקורנפלקס של תלמה ובקליקים. שיילמדו מויסצוקי מה זה מוצרים איכותים ומה זה שירות כמו שצריך.
יעקב סולומון , גילה, ירושלים  |  29.11.10
לכל התגובות