אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתיד סניף איקאה בקריית אתא שוב בידי הוועדה המחוזית צילום: עמית מגל

עתיד סניף איקאה בקריית אתא שוב בידי הוועדה המחוזית

34 סוחרים מקריית אתא למדו את המאבק נגד סניף רשת הרהיטים בראשון לציון, והגישו התנגדות לפתיחת סניף בעירם. לטענתם, הקרקע שבבעלות שיכון ובינוי מיועדת לתעשייה, ופתיחת הסניף תפגע בפרנסתם. הדיון יוכרע בוועדה המחוזית

25.11.2010, 06:55 | דותן לוי

לאחר שסוחרי ראשון לציון ניסו את מזלם נגד ענקית הרהיטים השבדית איקאה, הגיע תורם של סוחרי קריית אתא לצאת למערכה. השבוע דחתה ועדת הערר המחוזית מחוז חיפה את בקשתן של חברת שיכון ובינוי והוועדה המקומית קריית אתא לדחות את הערר של הסוחרים, וקבעה כי הנושא יידון בוועדה המחוזית בינואר 2011.

יותר מדי קניונים, פחות מדי קונים ניצחון למתנגדי הקניון בשטח הקאנטרי במבשרת ציון הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז ירושלים קיבלה את ההתנגדויות נגד הפיכת עיקר שטחי הקאנטרי קלאב שמתוכנן לקום ביישוב למרכז מסחרי דותן לוי, 3 תגובותלכתבה המלאה

שיכון ובינוי, המחזיקה בקרקע, והוועדה המקומית ביקשו לדחות את הערר בטענה שלמגיש הערעור אין זכות התנגדות, משום ששטחו המסחרי אינו גובל במגרש הממוקם באזור התעשייה. אך בהחלטת הוועדה נכתב כי "אם אכן מדובר בשימוש חורג בקרקע הרי שמדובר בשימוש חורג בהיקף עצום אשר משפיע על המסחר בכל העיר ואף מחוץ לגבולות קריית אתא , ולכן השפעתו היא גם על סוחרים שאינם נמצאים בסמוך למקום שבו הותר השימוש".

היתרי הבנייה להקמת המרכז המסחרי כבר התקבלו ביוני האחרון בוועדה המקומית קריית אתא. מדובר במרכז גדול ממדים בהיקף של 162.24 אלף מ"ר, ומתוכם 88.75 אלף מ"ר מיועדים לחניה. בעקבות קבלת ההיתר להקמת המרכז המסחרי על קרקע ועקב פרסומי הערכות שבקומה השנייה של המרכז יוקם הסניף השלישי של רשת איקאה, הגיש באוקטובר האחרון הגיש ראובן סעדון, סוחר מקריית אתא, ערר לוועדה המחוזית, וטען באמצעות עו"ד צבי בן חיים כי המרכז המסחרי האמור לקום סותר את מדיניות תמ"א 35 ואת החלטת הולנת"ע (ועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים) שקבעה כי יש לצמצם בניית מרכזי מסחר בשולי הערים ו/או מחוץ להן. לטענתו, לו הוועדה היתה דנה בכך, היא היתה מבינה כי הקמת המרכז תפגע אנושות במסחר בלב העיר. עוד עלה מהערר כי גם אם בתוכנית בניין העיר לא מצוין שהשטח מיועד אך ורק לתעשייה, הרי שהכוונה היא לאשר מבני מסחר הנלווים לתעשייה ולא הקמת מרכז מסחרי גרידא.

כיום מגיע היקף המתנגדים ל־34 סוחרים, ולאחרונה הגישו ערר נוסף ובו הם טוענים כי שורת פגמים בבקשת ההיתר מחייבת את ביטולו. בין הפגמים יש חוסר התאמה בין תשתיות הדרכים המיועדות לתעשייה, לבין אלה הנדרשות ממרכז בסדר גודל כזה. טענה נוספת היא שהתוכנית אינה עומדת בתקני החניה וכי מתן היתר מתאים מצריך את אישור רשות העתיקות.

למרות ההשוואה המתבקשת בין התנגדות זו להתנגדות להקמת סניף איקאה בראשון לציון, לפי הערכות גורמים בתחום, סיכויי הסוחרים מקריית אתא להצלחה נמוכים יותר. "בראשון לציון לא היה ספק כי ההיתרים ניתנו אף שייעוד הקרקע לא התאים למסחר, ואילו כאן יש ויכוח ופרשנות בעניין ייעוד הקרקע".

מגורמים הקרובים לאיקאה נמסר כי "הדיון מקדים את זמנו. איקאה עדיין לא בחרה את מיקומו של הסניף השלישי שלה בצפון". מהוועדה המקומית קריית אתא נמסר כי "תוכנית בניין עיר הרלבנטית מאושרת משנת 2005 ומתירה מבנים ושימושים למסחר. הוועדה המקומית נתנה את החלטתה בהתאם לתב"ע, וכל החלטות הוועדה גלויות בפני הציבור ומפורסמות באינטרנט. מדובר בניסיון של גורמים 'עלומי שם' ואינטרסנטים שכל מטרתם פגיעה בפיתוח העיר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
איקאה
עיריית ק.אתא מספרת לכם שהביאו את איקאה לרווחת התושבים ס....בבה. אבל שוכחת לספר בעצם שזה קניון שרי אריסון ענק שיפגע באלפי משפחות ובפרנסתם.אנחנו הסןחרים לא מיתנגדים לאיקאה אנחנו מיתנגדים לקניון.ראש העיר זה לא פיתוח זה להשכיב את סוחרי העיר על הגדר לרמוסאת אלה שגדלו בעיר וממשיכיםלגדל את משפחותהם בעיר [אלה בחרו בך]מפרנסים את העיר ומיתפרנסים ןאנחנו לא עלומי שם קוראים לנו תושבים
ראובן , ק.אתא  |  08.01.11
לכל התגובות