אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלויות והאבטחה במגרשים קפצו ביותר מ־20% צילום: ראובן שוורץ

עלויות והאבטחה במגרשים קפצו ביותר מ־20%

זה היה רעיון טוב - להוציא את השוטרים מהמגרשים, אבל הביצוע, כמו הרבה דברים בכדורגל הישראלי, היה ללא תכנון, ללא ארגון וללא שיתוף פעולה. כך יוצא שקבוצה גדולה משלמת יותר מ־5 מיליון שקל על אבטחה פחות טובה

25.11.2010, 10:23 | אביתר לנג

רבים בכדורגל הישראלי קפצו מאושר כאשר ההתאחדות לכדורגל ומשטרת ישראל הודיעו בתחילת העונה כי השוטרים יוצאים מהמגרשים. עבור כמה מארגוני ה"אולטראס" מדובר ביום חג של ממש. גם עבור האוהדים "הרגילים" — אבות שמגיעים עם ילדיהם למשחקי הבית של קבוצתם — זה נשמע די נחמד לא להיתקל בפרשים על סוסים בדרך ליציע. בעלים וראשי קבוצות גם היו מבסוטים מאחר שהיו בטוחים שהמהלך, שהגיע בעקבות "החוק למניעת האלימות בספורט", יביא לקיצוץ עלויות השיטור והאבטחה.

מעבר לא אחראי

זה היה אמור להיות הצעד הגדול של הכדורגל הישראלי לכיוון של בידור לכל המשפחה, קיצוץ בעלויות מרגיזות והפיכת המגרשים למקום בילוי. אבל מה שהיה אמור להיות שיפור לטובה נהפך, בגלל עבודה לא יסודית ומעבר חד ולא אחראי, למשהו שפוגע עוד יותר בכדורגל הישראלי.

בהפועל תל אביב גילו שיציאת השוטרים מהמגרשים היא לא אליה, אלא רק קוץ. אם אשתקד הפועל נדרשה לכוח אבטחה של 200 סדרנים ו־100 שוטרים כדי להבטיח שמשחק צמרת יעבור בשלום — היום, לאחר יציאת המשטרה מבלומפילד, הפועל נאלצה להעלות את כוח האדם במגרש ל־400 סדרנים כדי לעמוד בסטנדרטים של ההתאחדות.

וזו הבעיה העיקרית מבחינת בעלי הקבוצות בישראל. העלויות הרקיעו שחקים. נוספו לכך קנסות שקיבלו על אירועים אלימים שחלקם נבע מכך שלא היו שוטרים בסביבה.

מתפרעים בבלומפילד. בעונה הנוכחית הפועל תל אביב תוציא סכום עתק של 5.7 מיליון שקל על אבטחה -  כמעט שלוש מיליון יותר משנה שעברה, צילום: ראובן שוורץ מתפרעים בבלומפילד. בעונה הנוכחית הפועל תל אביב תוציא סכום עתק של 5.7 מיליון שקל על אבטחה - כמעט שלוש מיליון יותר משנה שעברה | צילום: ראובן שוורץ מתפרעים בבלומפילד. בעונה הנוכחית הפועל תל אביב תוציא סכום עתק של 5.7 מיליון שקל על אבטחה -  כמעט שלוש מיליון יותר משנה שעברה, צילום: ראובן שוורץ

רצינו אירופה. קיבלנו חלם

אם נחזור להפועל, נגלה שעלויות האבטחה עלו בעד 20%. אם עלות אבטחת הדרבי בשנה שעברה עמדה על 200 אלף שקל, השנה היא גדלה ל־240 אלף שקל. ראשי הפועל זועמים. "השנה נאלצנו הוסיף לתקציב האבטחה כ־2.7 מיליון שקל. אם בעונה שעברה הוצאנו 3 מיליון שקל", אומר בכיר במועדון, "הרי שבעונה הנוכחית אנחנו מוציאים סכום עתק של 5.7 מיליון שקל על אבטחה — זה בלתי נתפס". הבכיר מוסיף ביקורת על אופן ביצוע המהלך של הוצאת השוטרים מהמגרשים: "לא רק שלא חסכו מאיתנו כסף, נאלצנו להעביר קורס השתלמות והמחירים של הסדרנים עלו פי שניים, אפילו פי שלושה. ואנחנו עדיין צריכים להביא כוח התערבות משטרתי. בנוסף, בגלל שלא היה זמן לבצע את המעבר כמו שצריך, השירות שמעניקים הסדרנים במגרשים לא טוב מספיק".

ההפתעה ניכרת גם על פניו של אבשלום (אבו) וילן, מיוזמי החוק למניעת האלימות בספורט. "זה מפתיע אותי מאוד שיש עלייה ניכרת בהוצאות על האבטחה. כל הרעיון היה להפחית עלויות, ואולי ההתאחדות היתה צריכה לפנות למשרד הספורט ולהאריך את תוקף התקנים בעוד שנה כדי לתת יותר זמן. התהליך הזה הוא נכון, ומה שטוב לאירופה טוב גם לנו. זה שכמה רודפי בצע מנצלים את זה לא יגרום לי לחשוב אחרת".

מיהם רודפי הבצע שווילן מדבר עליהם?

קורס ב־3,000 שקל

 

במהלך הקיץ האחרון ביצעו חברות האבטחה השונות שפועלות תחת ההתאחדות לכדורגל קורס הכשרה מיוחד לסדרנים, קורס חובה שנדרש מאותם לובשי חולצות זוהרות. עלות הקורס עמדה על כ־3,000 שקל למאבטח בודד. חברות האבטחה מימנו את הקורס מתוך הנחה שהביקוש לסדרנים הולך להיות היסטרי. תקראו לזה השקעה לקראת מונופול, אם תרצו. הקבוצות טוענות כעת שחברות האבטחה גלגלו את עלויות הקורסים אליהן עם עלייה במחיר הסדרן. מ־300 שקל לסדרן ל־550 שקל. עלייה של 85%.

בהתאחדות לכדורגל טוענים שמדובר בעניין פשוט של היצע וביקש. "בארץ יש כ־1,500 סדרנים, אולי 1,700 סדרנים. הביקוש הוא ל־3,000 סדרנים. צריך להביא למשחק בתל אביב סדרנים מירושלים, חיפה ובאר שבע. זה מה שגורם לעלייה במחיר של הסדרנים. כשזה ישתנה, הכל ילך לפי התוכנית".

"כעת נוצר מצב שכולם מנסים להכיר את כולם ולראות בדיוק מהם גבולות הגזרה ואיך עובדים בשיתוף פעולה נכון ויעיל. זה לא משהו שנבנה ביום או יומיים וזה ייקח קצת זמן, אבל אין לי ספק שמדובר במהלך ראוי ונכון", אומר אורי שילה, מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל. מה שמותיר את השאלה, למה כל ההליך הזה לא נעשה קודם?

עד "שהכל ילך לפי התוכנית" — הקבוצות מפסידות הרבה כסף. "כל נושא האבטחה, בטווח הקצר, עולה כרגע הרבה כסף", אומר עוזי שעיה, מנכ"ל מכבי תל אביב. "ואני מביא חשבון גם את הקנסות שאנחנו מקבלים בבתי הדין בעקבות המהלך שנוצר והירידה באיכות האבטחה. יש כאן בעיה נרחבת והיה צריך לעשות את כל המעבר בצורה הדרגתית ולא בצורה שבאוגוסט מחליטים ובאוגוסט מיישמים. כל נושא ההכשרה של הסדרנים הוא בדיחה גדולה — כוח האדם שממנו מורכבים הסדרנים אינו מספיק איכותי, לצערי".

אוהדי מכבי חיפה. בקבוצות זועמים גם על ההתאחדות שמענישה השנה הרבה יותר בחומרה על הפרות סדר. אפילו קלות. מכבי תל אביב, לבדה, השאירה בבית הדין של ההתאחדות מתחילת השנה לא פחות מ־70 אלף שקל לאחר עשרה מחזורי ליגה, צילום: ראובן שוורץ אוהדי מכבי חיפה. בקבוצות זועמים גם על ההתאחדות שמענישה השנה הרבה יותר בחומרה על הפרות סדר. אפילו קלות. מכבי תל אביב, לבדה, השאירה בבית הדין של ההתאחדות מתחילת השנה לא פחות מ־70 אלף שקל לאחר עשרה מחזורי ליגה | צילום: ראובן שוורץ אוהדי מכבי חיפה. בקבוצות זועמים גם על ההתאחדות שמענישה השנה הרבה יותר בחומרה על הפרות סדר. אפילו קלות. מכבי תל אביב, לבדה, השאירה בבית הדין של ההתאחדות מתחילת השנה לא פחות מ־70 אלף שקל לאחר עשרה מחזורי ליגה, צילום: ראובן שוורץ

אפשר היה לקנות שחקן

בקבוצות זועמים גם על ההתאחדות שמענישה השנה הרבה יותר בחומרה על הפרות סדר. אפילו קלות. מכבי תל אביב, לבדה, השאירה בבית הדין של ההתאחדות מתחילת השנה לא פחות מ־70 אלף שקל לאחר עשרה מחזורי ליגה.בית"ר ירושלים נפרדה מיותר מ־40 אלף שקל וגם הפועל תל אביב חטפה מהדיינים, קנסות בסדר גודל של משכורת חודשית של שחקן מוביל.

"מבחינה רעיונית, זה היה אמור להיות מצוין עבור הכדורגל", אומר גם אילן יבלוקובסקי (יבלו), מנהל אצטדיון רמת גן לשעבר ואחד המומחים בנושא אבטחת כדורגל בארץ. "הם רצו להגיע כאן לרמת אבטחה בסטנדרטים אירופיים בתוך חודש. כרגע ישנה בעיה שרמת הסדרנים לא תואמת את רמת השוטרים והצעד היה דרסטי מדי. יכול להיות שהחזרת כוחות מסוימים של שוטרים למגרשים תשפר משמעותית את האבטחה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אני עובד בחברת אבטחה - היחיד שמרויח הם חברות האבטחה ןהנה למה
על משחק כדורגל מקבלים 170 שח אבל נא לדייק המשחק הינו 90 דקות אבל אתה מגיע שלוש ויחצי שעות לפני משחק וכמעט שעה אחרי ולא לפני שאתה מעמיס את גדרות ושאר ברזלים ז"א שעל משחק אתה עובד יותר מ6 שעות ועדיין לא מדובר במשחקי חוץ בהם מדובר למעלה מ12 שעות על 220 שח בחשבון פשוט מתחת לשכר מינימום הכסף כמובן זה לחברות הנצלניות 550שח -170 שווה 380 שח כפול 400 שומרים שווה ל152000 האאא שכחתי להוריד כמה שישיות של מים
סדרן עובד  |  25.11.10
5.
פחחחח... כדורגל ישראלי מוקד בילוי משפחתי?... בדיחה עצובה.
לוס אנג'לס - ארה"ב שבה הכדורגל לא מפותח כביכול: איצטדיונים נקיים, סדרנים ששומרים על הסדר, החולגנים מוצאים עם שוטרים שנמצאים לאבטחה נוספת. מסביב, בתוך האיצטדיון קניון ענק וטיילת שמקיפה את האיצטדיון והכדוגל - הוא בילוי. בארץ?... אפילו איצטדיונים גדולים מריחים כמו שירותים ציבוריים... הצחקתם אןתי.
רונן , לוס אנג'לס  |  25.11.10
לכל התגובות