אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אתה לא יודע מה אתה מפסיד צילום: עמית שעל

אתה לא יודע מה אתה מפסיד

אצל מיטב החברות כבר ירד האסימון - הגיע הזמן להעסיק יותר אקדמאים ישראלים יוצאי אתיופיה

25.11.2010, 10:12 | יפעת עובדיה

מעסיק יקר, אתה לא יודע מה אתה מפסיד. תשאל את אלו שכבר גילו. תשאל את טבע, HP אינדיגו, קבוצת אי.די.בי, בנק הפועלים, בנק לאומי, ארנסט אנד יאנג, משרד הרצוג-פוקס-נאמן, אלת"א, מגדל, התעשיה האוירית ועוד שורה ארוכה של משרדי רואי חשבון, משרדי עורכי דין ותאגידים עיסקיים מובילים. הם יוכלו לספר לך על המהפכה השקטה שעוברים הארגונים שלהם. תתעורר,  אצל מאות מעסיקים האסימון כבר ירד. התהליך יצא לדרך ואתה, חביבי, נשאר מאחור.

בארבע השנים האחרונות נקלטו לתעסוקה הולמת בישראל מעל 300 אקדמאים ישראלים יוצאי אתיופיה בזכות כשרונותיהם ויכולותיהם. עמותת העולים ביחד סייעה להשתלבות התעסוקתית הזאת בעבודה אינטנסיבית מול המעסיקים - בעיקר בהעלאת מודעות.

עד לפני ארבע שנים, מצביעים הנתונים על עשרות בודדות של אקדמאים ישראלים יוצאי אתיופיה שזכו להשתלב בתעסוקה הולמת במשק, ולא בגלל העדר כישורים או יכולות, אלא ככל הנראה בגלל שילוב בלתי מוצלח בין העדר קשרים כדור אקדמאים ראשון לחברת מהגרים, דעות קדומות מצד מעסיקים ולעיתים חסמים שונים המקשים על המעסיק להיות מודע לפוטנציאל המקצועי הגבוה הטמון במועמדים יוצאי אתיופיה. השינוי בשטח מהיר, אך טרם הושלם.

כל מה שצריך כדי להשלים את המהפכה הזאת הוא לתת הזדמנות שווה. כל כך פשוט. אתה מחפש עובד? למה שלא תבדוק קודם כל אם ניתן למצוא עובד מוכשר העומד בקריטריונים המקצועיים שהצבת לעצמך שנמנה על הקהילה האתיופיה בישראל? למה שלא תיזום פניה למנהל משאבי האנוש בארגון שלך ותבדוק איתו כמה יוצאי אתיופיה מועסקים בארגון שלך במישרות הולמות? כשיענו לך שהתפקיד מצריך כישורים מקצועיים, מצויינות ורהיטות, תוכל להשיב שחיים היום בישראל כ-4,500 אקדמאים יוצאי אתיופיה שרובם נולדו והתחנכו בישראל, ישראלים רהוטים, מוכשרים ובעלי יכולות ואמביציה.

לא מדובר רק בציונות מודל 2010 - מדובר בעתיד של העסק שלך. גיוון תעסוקתי הוכר מזמן ככלי כלכלי המשפר את ביצועי הארגון העיסקי.

ההזדמנות הנקרית כאן לפתחנו איננה רק הזדמנות עבור המעסיקים הישראליים והחברה הישראלית בכללותה. היא הזדמנות המונחת גם לפיתחה של התקשורת הישראלית. אגדה אינדיאנית ידועה מתארת סב אינדיאני המספר לנכד שלו על מאבק הזאבים המתחולל בכל נשמה צעירה. מאבק בין הזאב המיצג את הרוע, הכשלון, הצער והפחד, לבין הזאב שכל כולו טוב, השגים, סובלנות ואמונה. "ומי מהזאבים מנצח?" שואל הנער, והסב משיב "הזאב שאתה בוחר להאכיל".

הגיעה העת להפסיק להזין את זאב המקרים הקיצוניים של אלימות וכאב, שהינם חלק מיזערי מסיפור חייה של קהילת יוצאי אתיופיה בישראל, ולתת לסיפורי ההצלחה וההצטיינות של הקהילה האתיופית את המקום הראוי להם. לא רק מידת ההגינות והצדק דורשת את תיקון המאזן התקשורתי המעוות שאינו משקף את המתרחש בשטח, אלא גם מידת האחריות הציבורית.

הכותבת היא מנכ"ל עמותת עולים ביחד - באנדליי וודליי, מנהיגות ומצוינות בתעסוקה לאקדמאים יוצאי אתיופיה, הנמנית על מייסדי פורום האירגונים הישראלי לגיוון בתעסוקה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
יישר כוח
יישר כוח לעולים ביחד ולצוות המדליק של העמותה. זה ספור הצלחה מתגלגל. כל מי שמצטרף מרויח בגדול. כמתנדב אני יודע מכלי ראשון מה מקבלים העסקים שנרתמו לקליטה במודל המדהים של עולי ביחד. גיוון תעסוקתי בתרבויות שונות נושא לפחות שלושים שנות הוכחה עליו. וכדאי מאד לחבור אליו. המשך הצלחה לכל המתחברים לתהליך שוקי
שוקי , מרכז  |  28.11.10
4.
תגובה לכתבה "אתה לא יודע מה אתה מפסיד"
יפעת שלום ראשית כל הכבוד על המעמצים הענקיים שאתם עושה למען אקדמאים יוצאי העדה אני יודעת שאתם עושים המון למעננו ורואים זאת בתוצאות לצערי הרב גם אני אקדמאית שלא מוצאת את עצמה בשוק העבודה. בזכות אנשים טובים כמוך נותן לי תקווה למצוא עת עצמי עובדת במקום שהולם את כישורי
אורית , נתניה  |  28.11.10
2.
יישר כח עצום!
יפעת שלום! רציתי לומר לך ולחברי עמותת עולים ביחד שאת עומדת בראשה, יישר כח, כל הכבוד וכל המילים שיכולות לחזק אתכם, אתם פשוט עושים עבודת קודש. וכן, אתם מתקנים את המעוות שבחברה הישראלית ונקווה שהמגמה הזו של קליטה לתעסוקה הולמת בישראל של אקדמאים ישראלים יוצאי אתיופיה תמשך וזאת רק בזכות כשרונותיהם ויכולותיהם.
א"א , מרכז  |  25.11.10