אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירים באיחוד האירופי: אין סכנה להתפרקות גוש היורו בעקבות המשבר באירלנד צילום: בלומברג

בכירים באיחוד האירופי: אין סכנה להתפרקות גוש היורו בעקבות המשבר באירלנד

לאחר שעלות ההלוואות של פורטוגל ואירלנד עלו לשיא של כל הזמנים מרגיעים בכירים באיחוד "אף מדינה לא תוותר על היורו מרצונה"

25.11.2010, 23:17 | סוכנויות הידיעות

בכירים באירופה דחו היום (ה') השערות ששוק המטבע המשותף עשוי להתפרק לאחר שהשווקים פיננסיים, על רקע משבר החוב באירלנד, העלו את עלות ההלוואות של פורטוגל ואירלנד לשיא של כל הזמנים.

"אין סכנה לגוש היורו," אמר קלאוס רגלינג, מנכ"ל הקרן האירופאית ליציבות פיננסית (EFSF) לעיתון יומי בגרמניה, כאשר נשאל אם יש סכנה שגוש היורו יתפרק. "זה לא אפשרי שהיורו יכשל," הוא אמר.

כלכלנים ובעלי טורי דעה, בעיקר בבריטניה וארה"ב טוענים שגוש היורו שהוקם ב-1999, בו חברות 16 מדינות, עשוי להתפרק בגלל הגירעון והחובות של מספר מדינות חברות והירידה בתחרותיותה של כלכלת גרמניה.

רגלינג אמר: "אף מדינה לא תוותר על היורו מרצונה: למדינות החלשת יותר זאת תהיה התאבדות פיננסית, המדינות החזקות יותר נמצאות באותו מצב. מבחינה פוליטית לאיחוד האירופי יהיה יתרון קטן יותר בלי המטבע המשותף."

יוון קיבלה סיוע בגובה 110 מיליארד יורו למשך שלוש שנים מהאיחוד האירופי וקרן המטבע העולמית במאי השנה, ואירלנד גם כן תקבל סיוע דומה בעקבות משבר הבנקים במדינה.

העלות של ביטוח החוב של אירלנד המשיכה לעלות היום בעקבות ספקות בשוק לגבי תוכנית ההבראה שהציגה הממשלה. המוסד הפיננסי האירופי LCH.Clearnet הגדיל היום את גובה ההפקדות הדרושות לאלו שסוחרים באג"ח ממשלתי אירי בפעם השלישית בחודש האחרון.

היורו נפל השבוע לאחר שקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל הלחיצה את השווקים כשאמרה שהמטבע נמצא במצב "חמור במיוחד".

חבר מועצת הבנק המרכזי האירופי,אקסל ובר אמר שהוא משוכנע שמנהיגי האיחוד האירופי יעשו כל שביכולתם לדחות את מה שכינה "ההתקפה האופורטוניסטית על גוש היורו". ובר אמר שלקרנות הסיוע האירופאיות יש מספיק משאבים, אם יצטרכו, על מנת לכסות את ההלוואות הדרושות לארבע חברות גוש היורו שנמצאות בקשיים – יוון, אירלנד, פורטוגל וספרד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות