אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסנגוריה הציבורית עתרה לבג"ץ: לחייב ועדות שחרורים להתכנס צילום: shutterstock

הסנגוריה הציבורית עתרה לבג"ץ: לחייב ועדות שחרורים להתכנס

הסנגוריה טוענת כי הוועדות אינן מקיימות דיונים בשל שביתת הפרקליטים, וכי מדובר בהחלטה לא חוקתית. מחר יערך דיון בעתירה

28.11.2010, 18:07 | ענת רואה
הסנגוריה הציבורית הגישה היום (א') עתירה דחופה לבג"ץ נגד ועדות השחרורים של שירות בתי הסוהר, אשר לטענתה החליטו לא להתכנס עד לסיום שביתת הפרקליטים בשירות המדינה. בית המשפט העליון מתבקש בעתירה להורות לשופטים העומדים בראש ועדות השחרורים להתכנס לישיבות המתוכננות כסדרן ולטפל בבקשות המונחות בפניהם, גם אם עמדת המדינה בכל תיק ותיק אינה מוגשת בגין השביתה.

זמן קצר לאחר הגשת העתירה החליט בג"ץ לקיים בה דיון דחוף שיערך כבר מחר בצהריים בפני הנשיאה דורית ביניש והשופטים מרים נאור וחנן מלצר.

לפי טענת הסנגוריה, העובדה שישיבות ועדות השחרורים התבטלו בגלל שביתת הפרקליטים, פוגעת באופן קשה ובלתי מידתי בחירותם של האסירים המתאימים לשחרור מוקדם, וכן פוגעת בזכותם החוקתית של כל האסירים להליך הוגן ושוויוני. בנוסף, נטען, מעבר לפגיעתה בזכויות האסירים, החלטה מינהלית זו פוגעת באופן חמור בהתנהלותה התקינה של מערכת בתי המשפט ובאמון הציבור במערכת זו.

לפי העתירה, גם אם היא תתקבל, ועדת השחרורים אינה חייבת להורות על שחרורו או אי שחרורו של אסיר פלוני, אם כתוצאה מהיעדר פרקליט בדיון הוועדה סבורה שאינה יכולה עדיין לקבל החלטה. "קבלתה של העתירה רק תחייב את הוועדה לקיים את הדיון, כדי לבחון שמא, בנסיבות העניין, יהיו בידה די נתונים שיאפשרו לה לקבל החלטה מהותית לכאן או לכאן. הסירוב האפריורי לקיים דיון, הוא זה שפוגע שלא כדין באסירים ובציבור, ורק כנגדו מכוונת העתירה".

בעתירה נערכת השוואה למצב בבתי המשפט בו הוחלט כי לא יהיה ביטול גורף של דיונים, אלא כל מותב מקבל החלטות פרטניות לפי התיקים המונחים בפניו, ונטען כי גם ועדות השחרורים צריכות לנהוג באופן דומה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות