אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מנכ"ל קבוצת דלק על סימני הגז בלוויתן: "עכשיו אנחנו יודעים שהקידוח לא יבש"

השותפות בקידוח לוויתן הודיעו היום על סימני גז טבעי לאחר שהקידוח הגיע לשכבת המטרה. אסי ברטפלד: "צריך להתאזר בסבלנות עד שנדע את גודל המאגר ואיכותו. תוך כמה שבועות יסיימו את שלב הלוגים החשמליים שיספקו לנו מידע נוסף על המאגר אולם תוצאות סופיות יתקבלו רק בעוד מספר חודשים"

29.11.2010, 10:42 | ליאור גוטמן, סיון איזסקו ותומר אביטל

למרות צילה המאיים של ועדת ששינסקי מסרו השותפות בקידוח לוויתן דיווח ראשוני על סימני גז ראשוניים, אחרי שהקידוח הגיע לשכבת המטרה, אמש. לראת הפרסום לא נפתח המסחר ברציו, כהן פיתוח, דלק אנרגיה, אבנרדלק קבוצה ודלק קידוחים.

"מניתוח ראשוני של המידע שהתקבל במהלך הקידוח, נראה כי המטרה העיקרית כוללת חולות המכילים גז טבעי", כך מסרו השותפות בדיווח לבורסה היום (ב'). "יצוין כי בשלב זה מדובר באינדיקציות ראשוניות בלבד וטרם ניתן לקבוע את גודלו ו/או את איכויתיו ו/או את כלכליותו של המאגר", נכתב עוד.

"על-פי התכנון, תימשך הקדיחה בתוך המטרה העיקרית תוך ביצוע בדיקות שונות בקידוח, לרבות בדיקות חשמליות (לוגים). לאחר סיום ביצועם של הלוגים, אשר עשויים להימשך כשבועיים, תימסר הודעה מעדכנת", עדכנו השותפות בנוגע להמשך לוח הזמנים.

אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק אמר הבוקר בשיחה עם "כלכליסט" כי "אלו בשורות טובות – עכשיו אנחנו יודעים שהקידוח לא יבש ויש בו תגלית של גז טבעי. עם זאת צריך להתאזר בסבלנות עד שנדע את גודל המאגר ואיכותו. תוך כמה שבועות יסיימו את שלב הלוגים החשמליים שיספקו לנו מידע נוסף על המאגר אולם תוצאות סופיות יתקבלו רק בעוד מספר חודשים".

מנכ"ל רציו יגאל לנדאו אמר הבוקר ל"כלכליסט" כי "בשלב זה יש להמתין לסיום הבדיקות. לא הופתענו מהאינדיקציה החיובית שענתה על ציפיותנו ממאגר לוויתן. אנו נמתין בסבלנות לשלבים הבאים של הקידוח ולניתוח הממצאים על ידי חברת נובל אנרג'י. זוהי הזדמנות נוספת להביע הערכה והוקרה לנובל אנרג'י, החברה הזרה היחידה שהסכימה להיות שותפה לחיפושי נפט וגז בהיקפים נרחבים בישראל. פרוייקט הקידוח בלב ים הוא מהמסובכים בעולם, וללא המקצוענות, הידע, המסירות והמחוייבות שמגלים אנשי נובל אנרג'י לא היה סיכוי לבצע את הקידוח החשוב הזה".

גם שר האוצר, יובל שטייניץ, הצטרף למברכים: "כל גילוי גז הוא ברכה למדינת ישראל שהיא הבעלים של משאבי הטבע שלה. צריך להמתין ולבחון את היקף הגילויים אך ללא ספק מדובר בבשורה חשובה לכלכלת ישראל".

שר התתשיות הלאומיות עוזי לנדאו מסר בעקבות ההכרזה כי "זהו צעד חשוב נוסף בדרך להענקת ביטחון אנרגטי למדינת ישראל, ולמצב אותה כשחקן בעל ערך גם במישור הבין-לאומי. היום, אנו מקבלים חיזוק לכך שיש לפעול ללא דיחוי על מנת להבטיח שאזרחי המדינה ייהנו מתגליות הגז, בראש ובראשונה, בהיותן מקור דלק נקי לייצור חשמל, ופעם שנייה, מהרווחים הכלכליים הטמונים בו. על כן, המדינה צריכה לפעול בזריזות לכך שהגז המיועד למשק הישראלי יגיע ליעדו – בזמן, וללא עיכובים נוספים, על מנת להבטיח שהרווח האמיתי יגיע במהירות לכל בית ובית בישראל".

 

נובל אנרג'י פרסמה בתחילת חודש יוני  אתר האינטרנט שלה עדכון לקראת כנס האנליסטים שהתקיים עוד באותו יום - בו סיפקה לראשונה הערכות לגבי מאגר רציו-ים. נובל אנרג'י מעריכה כי יש סיכוי של 50% שמאגר לוויתן גדול פי 2 ממאגר תמר, כלומר כמות הגז שבו עומדת על 16 Tcf. כמו כן התגלית המוכחת בסבירות של קרוב ל-100% במאגר היא 3 Tcf.

כזכור, לפני כחצי שנה הודיעה נובל אנרג'י, שמחזיקה ב-39.66% מקידוח לוויתן ומנהלת אותו בפועל על הסתברות של 50% למציאת 453 BCM (מיליארד מ"ק) של גז טבעי ועל הסתברות של בין 8%-17% למציאת מאגר נפט בהיקף של כ-4.2 מיליארד חביות מתחת למאגר הגז. יושב ראש ומנכ"ל נובל אנרג'י, צ'אק דוידסון אמור להגיע מחר לישראל. על פי ההערכות מטרת הביקור היא כפולה: הראשונה - מסקנות ועדת ששינסקי, השניה - התוצאות הראשוניות לקידוח לוויתן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות