אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלל פיננסים: "הגילוי בלוויתן תומך בסיכוי לתגליות ברשיונות הסמוכים"

כלל פיננסים: "הגילוי בלוויתן תומך בסיכוי לתגליות ברשיונות הסמוכים"

גיל בשן מ-IBI: "בארה"ב סימנים ראשונים זה לא סיבה להוציא דיווח". ב-IBI מציינים כי רציו לא מתמחרת כלל סיכון וממליצים לנצל את העליות כדי לממש ישראמקו

29.11.2010, 11:21 | שהם לוי

 "סימני גז בלוויתן הן חדשות מצוינות למדינה וליזמים. כמו כן, עבור המשקיעים מדובר בחדשות טובות, שכן מידע זה מגולם בחלקו במניות אך לא במלואו", אומר ירון זר, אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים.

"בנוסף, גז בלוויתן מוכיח שתמר איננה אירוע חד-פעמי - ותומך בסיכוי לתגליות משמעותיות נוספות ברישיונות הסמוכים. להערכתנו, הסקרים הסייסמים שנערכו ברישיונות אלון, רות, חנה, דוד וערן יציגו בקרוב יחדיו תוצאות טובות. בשלב זה רישיונות אלו לא נלקחו בחשבון במודל. לאור המידע החדש אנו בוחנים את מחירי היעד. מניות אבנר ו דלק קידוחיםעדיפות להשקעה מבין שותפויות הגז", כותבים עוד בכלל פיננסים.

"מאידך, יש לזכור כי עדיין מדובר במניות בסיכון גבוה וכי טווח התרחישים נותר רחב", מסייג זר את ההערכותיו.

מנגד מציין היום גיל בשן מ-IBI כי "בארה"ב סימנים ראשונים זה לא סיבה להוציא דיווח לבורסה אך בארץ עם כל הפסטיבל מסביב אי אפשר היה להשאיר מידע כזה בלי לדווח. חשוב לציין כי עלולות להיות גם הפתעות לרעה כמו איכות גז ירודה, חלוקה של המאגר למקטעים שיצריכו עלויות פיתוח גבוהות יותר, יחס נקבוביות נמוך יותר ועוד. אבל בואו לא נקלקל את החגיגה"

בשן מסכם: "כמובן שאלו חדשות טובות, אפילו טובות מאוד לשותפויות, אלא שהן היו ברירת המחדל וממש לא מפתיעות אף אחד. עדיין קשה מאוד להעריך את שוויון הכלכלי ההוגן של המניות, אולם בהינתן אותם התנאים ניתן לומר כי דלק קידוחים מתומחרת יקר באופן משמעותי מאבנר ולכן בעליות חדות מומלץ לממש דבר ראשון את דלק קידוחים. מניית רציו מתמחרת אפס סיכונים. דלק אנרגיה ודלק קבוצהמתומחרות במחיר שפוי ולכן הן האחזקה המומלצת מבחינתנו. כל שאר המניות שעולות, ישראמקווכד' פשוט רוכבות על הגל ולכן כדאי לנצל עליות ולממש".

בשלב זה אומרים בכלל פיננסים כי עדיין נותרו השאלות המרכזיות הבאות:

1. עדכון גודל מאגר לוויתן אומדן היקף מאגר לוויתן עשוי או עלול להשתנות לאחר בדיקות וקידוחים נוספים. שטח לוויתן גדול פי כ-3.3 משטח תמר אך לוויתן שטוח ביחס לתמר. נזכיר כי ב'תמר 1' עובי שכבות החול נטו שמכילות גז טבעי נאמד בכ-140 מטר. בנוסף, בתמר שיעור הנקבוביות גבוה ועומד על 25%. הבדיקות שיבוצעו בקידוח 'לוויתן 1' יבחנו בעיקר את עובי שכבות הגז ושיעור הנקבוביות ביחס לנתונים במודל של נובל. אומדן גודל המאגר עשוי לגדול לאחר קידוח נוסף.

2. נפט בלוויתן מעורר עניין רב אך הסיכוי נמוך מציאת הגז אינה משנה את הסיכוי למציאת נפט בשכבות התחתונות. להערכתנו, יש להתייחס לפוטנציאל הנפט בלוויתן כאפסייד אפשרי אך לא לתמחרו.

3. המודל העסקי עוד לא ברור המודל העסקי ליצוא הגז מלוויתן עדיין בבדיקות, כאשר טווח התרחישים רחב. בנוסף, לאור המח"מ הארוך של הפרויקט ישנה רגישות רבה לשיעור ההיוון המגלם כיום אי-ודאות גבוהה. עובדה זו מסבירה את הפער הרב בין צפי הרווחים המצטברים (לאורך כל שנות הפרויקט) לבין השווי הנוכחי.

4. מידת ישום המלצות ששינסקי כפי שטענו, טווח מחירי היעד לשותפויות הגז מושפע במידה רבה ממידת ישום המלצות ועדת ששינסקי. להערכתנו, בסופו של דבר ההמלצות תתקבלנה חלקית כך שנתח הממשלה (GT) בתמר ובלוויתן יעלה לכ-50%. נציין כי אין בכך להביע דעתנו לגבי מסקנות הועדה אלא לגבי ההחלטה שתתקבל לבסוף.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות