אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": הוצאת שירותי הברוקראז' של קרנות הנאמנות מחוץ לבית תידחה צילום: יוסי זליגר

בלעדי ל"כלכליסט": הוצאת שירותי הברוקראז' של קרנות הנאמנות מחוץ לבית תידחה

ל"כלכליסט" נודע כי רשות ני"ע לא העבירה את הצעת החוק, שמטרתה להוציא 80% מפעילות הברוקראז' של הקרנות מגופים קשורים בועדת הכספים - ולכן יישומה יידחה

29.11.2010, 15:50 | רחלי בינדמן

מפח נפש לרשות ני"ע: חוק שביקשה להעביר במסגרתו ידרשו קרנות הנאמנות להעביר 80% מפעילות הברוקראז' שלהן (רכישה ומכירה של ני"ע) מחוץ לבתי ההשקעות המחזיקים בהן, צפויה להידחות.

במקור אמור היה החוק להיכנס לתוקף באמצע פברואר אלא שבדיעבד התברר כי הצעת החוק היתה צריכה לעבור את אישור ועדת הכספים של הכנסת כיוון שהחוק כולל מרכיב של סנקציה במידע שאינו נאכף. מכיוון שאישור כזה טרם נתקבל, החוק יכנס לתוקף ככל הנראה רק בעוד חצי שנה.

מטרת החוק היא להגביר את התחרות בתחום שירותי הברוקראז'. כיום קרנות הנאמנות משתמשות אך ורק בשירותי הברוקראז' של הגוף המחזיק בהם. כך לדוגמא פעילות רכישה וקניה של ני"ע של קרנות הנאמנות של כלל פיננסים מתרחשת באמצעות חדר הברוקראז' של כלל פיננסים.

כעת ידרשו הקרנות לצאת במכרז עבור 80% מפעילותן לשירותים של ברוקרים חיצוניים כשהרשות מקווה כי המהלך יגביר את התחרות בשוק הברוקראז' ויוביל להוזלת התעריפים שמגולגלים על פי רוב ללקוח המחזיק בקרן. הקרנות ידרשו לבחור בגוף הברוקראז' שמציע את דמי הניהול הנמוכים ביותר והם לא יוכלו להתחשב בפרמטרים נוספים דוגמת איכות שירותי המחקר שמציע גוף הברוקראז'.

החשש של בתי ההשקעות מהחוק הוא שהוא יוביל לכך שהבנקים שמחזיקים ביתרון לגודל יורידו מחירים לרצפה - ולמעשה יובילו לקריסת הברוקרים העצמאיים שלא יוכלו לעמוד בעמלות הנמוכות שהם מציעים. על כל פנים, לעת עתה יכולים הברוקרים העצמאיים להישאר רגועים כיוון שכניסתו לתוקף נדחת עד קבלת אישור ועדת הכספים של הכנסת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות