אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנק המרכזי בהונגריה העלה את הריבית; הבורסה צנחה צילום: בלומברג

הבנק המרכזי בהונגריה העלה את הריבית; הבורסה צנחה

הבורסה ירדה ב-2.6%; התשואות עלהאג"ח הממשלתי עלו ב-25%; העלאת הריבית המפתיעה נועדה להילחם באינפלציה הגואה ולחזק את המטבע

29.11.2010, 21:01 | בלומברג
המדד המוביל בבורסת הונגריה ירד ביותר מ-20% מהשיא של 2010, והאג"ח הממשלתי צנח לאחר העלאת ריבית מפתיעה שהצטרפה לחששות מהתפשטות משבר החוב באירופה.

מדד הרוקס (RUX) ירד ב-2.6%, הירידה הגדולה ביותר בבורסות העולם היום, לאחר טורקיה. המטבע המקומי נחלש, זה היום השישי ברציפות, והעלו את התשואות על אג"ח ממשלתי ב-25% לשיא של יותר משנה, של 8.192%.

הבנק המרכזי של הונגריה העלה היום במפתיע את הריבית כדי לנסות לעצור את האינפלציה הגואה בקצב המהיר ביותר מאז יוני השנה. כמו כן העלאת הריבית נועדה לתמוך במטבע, הפורינט, לאחר שצנח לרמה הנמוכה ביותר אל מול הדולר מזה חודשיים.

ממשלתו של ראש הממשלה ההונגרי, ויקטור אורבן כבר גובה מיסים מיוחדים והודיעה על צעדים שנועדו להלאמת קרנות הפנסיה כדי לכסות על הגירעון התקציבי של המדינה. צעדים אלו ננקטים בזמן שהסיוע לאירלנד ויוון מעלה את מחיר ההלוואות למדינות אירופה הנמצאות בחובות.

"כשהשווקים בעולם נמצאים תחת לחץ, משקיעים לא צריכים למצוא תירוצים למכור נכסים מסוכנים, והחדשות שמגיעות מהונגריה ממשיכות להיות לא טובות," אמר טימותי אש, אנליסט, לבלומברג, "נמשיך להמליץ על הקטנת חשיפה לסיכונים", הוא אמר.

הונגריה הייתה המדינה הראשונה באיחוד האירופי שקיבלה סיוע מקרן המטבע הבינלאומית בעת משבר החוב העולמי לפני שנתיים, לאחר שהגירעון התקציבי שלה והחוב המסחרי התופח עודד משקיעים לזנוח השקעות הונגריות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות