אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל אפי אירופה: "ייתכן שאם היינו מורידים את טווח המחירים, לא היינו דוחים את ההנפקה"

מנכ"ל אפי אירופה: "ייתכן שאם היינו מורידים את טווח המחירים, לא היינו דוחים את ההנפקה"

אבי ברזילי אומר בשיחה עם "כלכליסט" כי אם החברה תונפק בשנה הקרובה - היא תמשיך כרגיל בתוכניות הפיתוח שלה. על הנפקת רוביג שהצליחה: "הם גייסו סכום נמוך משלנו"

02.12.2010, 12:14 | שהם לוי

אתמול חשף "כלכליסט" לראשונה  כי הנפקת אפי אירופה תידחה למועד לא ידוע. היום (ה') מסביר מנכ"ל אפי אירופה, אבי ברזילי, את ההתרחשויות מאחורי ההנפקה ואת הסיבות שהובילו את החברה בת של אפריקה נכסים להחליט על דחיית הנפקת החברה. ברזילי אומר כעת כי אם אכן תתבצע הנפקה בשנה הקרובה - החברה תוכל להמשיך כרגיל בתוכניות שלה.

"קיבלנו פידבקים ממשקיעים שלחברה יש מקום בשוק, ויותר מזה, שהמשקיעים אוהבים את הביצועים שלה", אומר ברזילי. "היורו צנח למול הזלוטי (המטבע בפולין) ב-4%. זה מעיד על חוסר יציבות באירופה. לכן החלטנו לדחות את ההנפקה", הוסיף.

נציין שבשבועיים האחרונים רשמו בורסות אירופה ירידות שערים, תשואות האג"ח של מדינות ה-PIIGS המשיכו לעלות ועוררו חשש כי מדינות נוספות יזדקקו לסיוע. עוד בתחילת חודש נובמבר נשקו בורסות אירופה לשיא של שנתיים, אך החילוץ של אירלנד והחששות שמסביבו כנראה הקשו על אפי אירופה לבצע את ההנפקה במועדה כפי שתכננה.

על פי התשקיף שפרסמה אפי אירופה בבורסה בוורשה בחודש שעבר, מציעה החברה עד 23.8 מיליון מניות מניות חדשות של אפי אירופה שיונפקו כנגד גיוס הון על-ידה בהיקף של עד כ-100 מיליון יורו. "כלכליסט" חשף לראשונה את מטרות ויעדי הגיוס של אפי אירופה בטרם לפרסום התשקיף.

בתוך כך, מדווחת היום סוכנות הידיעות בלומברג עם דחייה של הנפקות נוספות שהיו אמורות להתבצע בפולין. החברות Avia ו-Geo-Alliance דחו או ביטלו אמש את הנפקתן והצטרפו לביטול של אפי אירופה. שלושת החברות יחד היו צפויות לגייס בסך הכל 449 מיליון דולר כשהנפקת אפי פיתוח היוותה כשליש מסכום זה.

חברות אלה הצטרפו ל-16 חברות נוספות שדחו או ביטלו הנפקות בבורסת ורשה. בסך הכל בוטלו גיוסים בהיקף של 4.88 מיליארד דולר בבורסה בפולין מאז תחילת חודש נובמבר, כך עולה מהנתונים של בלומברג.

מה הסיבה שהחלטתם לא לתת למשקיעים הנחה?

"המסר שקיבלנו מהמשקיעים, היה בואו תעשו את זה נכון. לא צריך להנפיק את החברה בכוח. יש לנו תשקיף שפרסמנו בבורסה בוורשה, התשקיף הזה תקף לשנה, כלומר אנחנו יכולים להנפיק את החברה בטווח של שנה מרגע פרסום התשקיף. בשוק שבו אנחנו פנינו לגייס - הנפקה לא עובדת בדרך של מתן הנחה".

"כל חברה שמבקשת להנפיק בוורשה או באירופה, מפרסמת טווח של מחירים שבמסגרתו מתבקשים המשקיעים להציע הצעות. יכול להיות שאם היינו מורידים את טווח המחירים, לא היינו מושכים את ההנפקה".

האם דחיית ההנפקה מעכבת את הפרויקטים שלכם?

"אנחנו לא דוחים אף פרויקט בשלב זה. לטווח היותר ארוך אנחנו נבחן אם לדחות פרויקטים. אם ההנפקה תתבצע בטווח של שנה לא נדחה פרויקטים".

האם עלה נושא הסדר החוב של אפריקה ישראל בשיחות שערכתם עם משקיעים?

"הסדר החוב של אפריקה ישראל לא עלה באף פגישה".

למה הנפקת רוביג הצליחה ואתם התקשתם לגייס?

"רוביג היא חברה פולנית בכל הפעילות שלה. זו חברה שפועלת אך ורק בענף המגורים. אנחנו חברה שפעילה בכל אירופה. הדבר היותר חשוב הוא שרוביג היא חברה קטנה - כל הגיוס שלה  היה 25 מיליון יורו. זה סכום שהיה קל יותר לגייס".

האם ההחלטה להנפיק בבורסת וורשה הייתה טעות, לאור דחיית ההנפקה?

"הבורסה החזקה ביותר באזור הפעילות שלנו היא הבורסה בפולין. מאחר ומרבית הפעילות היא במזרח ומרכז אירופה החלטנו לפנות לבורסה המובילה באזור הפעילות".

אחרי השלמת ההנפקה אפריקה נכסים תרשום רווח הון?

"כאשר חברה מבצעת הנפקה של חברה בת והיא שומרת על השליטה בחברה בת, עדיין אנחנו משערכים את החברה על פי השווי המאזני, כל עוד אפריקה נכסים תשמור על שליטה בחברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות