אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו שוחח עם פוטין; "המטוסים הגדולים שנשלחו מרוסיה אמורים להגיע אחר הצהריים" צילום: אבי ברומברג

נתניהו שוחח עם פוטין; "המטוסים הגדולים שנשלחו מרוסיה אמורים להגיע אחר הצהריים"

רה"מ גם הודה לארדואן על הסיוע שהושיטה טורקיה; המשטרה פינתה בכוח תושבים מניר עציון ומבית אורן; במקביל לשריפה בכרמל, פרצו שריפות גם בקריית טבעון ובקריית ביאליק שם מפונה מפעל; מספר ההרוגים עומד על 41

03.12.2010, 14:37 | ynet

על אף שמטוסי הכיבוי הזרים כבר החלו במאמצים להשתלט על השריפה הקטלנית בכרמל, נרשמה הבוקר (ו') התלקחות מחודשת של האש במוקדים שונים בפארק הכרמל וסביבתו: בכניסה לעוספיה ובין עוספיה לדליה. כוחות הכיבוי נמצאים במקום ונאבקים להשתלט על השריפה. האש מתקדמת גם לכיוון ניר עציון ועין הוד, ומרשות הטבע והגנים נמסר כי האש הגיעה לשמורת החי בר, ואנשיה פונו משטחה. בעלי החיים לא פונו מהשמורה, פרט לכלובי העופות הדורסים, אך המעברים נותרו פתוחים כדי לאפשר להם להימלט.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי מטוסי הכיבוי הגדולים שנשלחו מרוסיה, אמורים להגיע לישראל היום אחר הצהריים.

בתוך כך, שריפה נוספת פרצה בקריית טבעון באזור המכונה גבעות זייד. צוותי הכיבוי פועלים להשתלט על האש. בנוסף, החל פינויו של אחד המפעלים בשכונת צור שלום שבקריית ביאליק, בשל שריפה שפרצה גם שם.

 

המשטרה נתקלה בשעות האחרונות בכמה מקרים של תושבים ממושב ניר עציון וקיבוץ בית אורן שסירבו לעזוב בתיהם, על אף האש המתקרבת. במשטרה ציינו כי מדובר במקרים בודדים, אך על מנת למנוע פגיעה בחיי אדם פונו האנשים בכוח. במשטרה הדגישו כי היישובים שפונו עדיין נמצאים תחת סכנה והתושבים אינם יכולים לחזור לבתים עד לקבלת הוראות חדשות.

דובר אגף התנועה במשטרה הודיע כי בשל התפשטות השריפה מערבה, הוחלט לסגור את כביש החוף (מספר 2) בין זכרון יעקב לחיפה, אולם בהמשך היום הוחלט לפתוח אותו מחדש לתנועה בשני הכיוונים. השריפה חצתה את כביש 4, שסגור אף הוא מאמש, באזור כלא 6 ועתלית. המשטרה סגרה לתנועה כביש זה גם באזור צור שלום סמוך לקריות, בכיוון עכו בשל השריפה המתחוללת בקריית ביאליק.

למען תושבי הכרמל מוקד חירום לנפגעי השריפה הרשות לפיתוח הגליל פתחה בשיתוף האתרים ynet ו-WINWIN מוקד חירום לסיוע ואירוח תושבים שפונו מבתיהם כתב כלכליסט, 2 תגובותלכתבה המלאה

 

במקביל, מדווחים בחיפה כי הדליקה שבה להתפשט לכיוון שכונת דניה ומאיימת על הבתים. בטירת כרמל, שם הצליחו הכבאים לבלום את האש בשעות הבוקר, התחדש פינוי התושבים מרחוב הזית ומסביבת בית הספר שיפמן בעיר, נוכח החשש מהתחזקות הלהבות. עד כה נשרפו כ-30 אלף דונם.

ראשונים להצטרף לאנשי כיבוי האש היו היוונים והבולגרים, ששלחו מאות כבאים ומטוסי כיבוי אש. הם נחתו בבסיס חיל-האוויר ברמת דוד ומשם יצאו לשטח. מפקד הכוחות היוונים, רב סרן ג'ק טספרבדיס, אמר כי אנשי צוותו מרגישים חובה לבוא לישראל ולסייע. "יש לנו הרבה ניסיון במשימות מהסוג הזה ואנחנו כאן בשביל לעזור לכם".

כיבוי האש ליד בית אורן, צילום: אבי ברומברג כיבוי האש ליד בית אורן | צילום: אבי ברומברג כיבוי האש ליד בית אורן, צילום: אבי ברומברג

במהלך הלילה פונו כמעט לגמרי השכונות העליונות בטירת כרמל והתושבים עברו לקרובי משפחה או לשכונות התחתונות בעיר. בהמשך הורתה עיריית חיפה לפנות רחובות רבים בשכונת דניה - ובהם האג, שבדיה, הולנד, נורבגיה, ליבריה, קוסטה ריקה, איבריה, שארית הפליטה, פינלנד, אסתר רבין ורחובות נוספים.

נתניהו שוחח עם פוטין

נתניהו הגיע היום לבית החולים רמב"ם וביקר את הפצועים. הוא סיפר עוד כי שוחח עם ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, לפני שהמריא לחיפה, ולדבריו המטוסים הגדולים שנשלחו מרוסיה אמורים להגיע אחר הצהריים. "הבעתי את תודתי והערכתי על העזרה הגדולה הזו, ואמרתי לו שהייתי שמח גם לקבל את הייעוץ המקצועי שלהם לטפל בנושאים האלה, כיוון שרוסיה חוותה יותר שריפות ענק", הוסיף ראש הממשלה, "הוא אמר שמיד ידבר עם השר הממונה בנושא הזה ושהוא יעביר את המידע".

 לדברי נתניהו, ההתגייסות העולמית הינה יוצאת דופן. "הנכונות צריכה להביא נחת ברגע קשה זה, משום שיש כאן אהדה והזדהות עם ישראל בהיקפים בלתי רגילים. יש כאן צעד מבורך מאוד שאני יודע שהחליט עליו ראש ממשלת טורקיה ארדואן. אני מאוד מעריך את ההתגייסות הזו בשעת משבר הומניטרי. אנחנו נמצא את הדרך לבטא את ההערכה הזאת", הבטיח ראש הממשלה.

"הרושם שלי מכל הדיווחים והאינפורמציה שאני מקבל וגם התצפית הזו, הוא שיש לנו משימה אחת גדולה והיא להביא נפח של מטוסים מכבי שריפות כדי להטיל אל תוך האש הגדולה הזאת", אמר בהמשך, "אתם יכולים להתרשם מעוצמת האש מהיקפה ועד כמה קשה באמצעים רגילים לעצור אותה. לכן צו השעה זה להביא עוד מטוסים. שוחחתי עכשיו עם ארדואן. הוא ביטא את תנחומי טורקיה ואת תנחומיו האישיים ל-41 המשפחות של הנפגעים, וביטא את הנכונות של טורקיה לעזור. אמרתי לו שאנחנו מאוד מעריכים את ההתגייסות הזאת בעת הזאת, ואני בטוח שהדבר הזה יהיה פתח לשיפור היחסים בין שתי המדינות".

"השריפה הזאת תיעצר"

41 בני אדם נהרגו בשריפה, 15 אלף פונו מבתיהם ו-30 אלף דונם של חורש טבעי נשרפו. בבית החולים רמב"ם בחיפה מאושפזים כעת ארבעה פצועים: ניצב-משנה אהובה תומר, מפקדת תחנת המשטרה בעיר, שנמצאת במצב קשה מאוד וסובלת מכוויות בכל חלקי גופה; שני כבאים במצב קשה וכבאי נוסף המאושפז במצב קל-בינוני. קציני המשטרה הנעדרים מאז השריפה אתמול הם קצין המודיעין של המחוז הצפוני, ניצב משנה ליאור בוקר, וראש משרד התנועה במשטרת חיפה, רב פקד יצחק מלינה, שניהם היו בכלי הרכב המשטרתיים שנשרפו סמוך לאוטובוס צוערי השב"ס שעלה באש.

נצ"מ אהובה תומר, צילום: זהר שחר נצ"מ אהובה תומר | צילום: זהר שחר נצ"מ אהובה תומר, צילום: זהר שחר

ראש העיר חיפה, יונה יהב, הודיע עוד לפני כן כי העירייה התכוננה מבעוד מועד לתרחיש פינוי שכונות. "בתי ספר בעיר הוכנו למקרה חירום, כדי לקלוט בהם את המפונים, ונבדק אם יש מקום במלונות בעיר ובאכסניות", אמר יהב. הנהלת האוניברסיטה החליטה כי המוסד האקדמי ייסגר עד להודעה חדשה.

דובר שירותי הכבאות בחיפה, רשף חזי לוי, הסביר כי הפינוי בחיפה נועד למנוע "פינוי בלחץ" בשעת הצורך. "היה חשש שהשריפה תגיע לדניה וקיבלנו החלטה עם משטרת ישראל ועיריית חיפה לפנות מספר רחובות בדניה. אני שמח שקיבלנו את ההחלטה הזו. עכשיו האתגר הגדול הוא בטירת כרמל", קבע.

לוי סיפר כי הכבאים שהתרכזו בחיפה מכל רחבי הארץ, עבדו רצוף במשך שעות ארוכות "ולא רצו להתחלף, לא רצו לעזוב את הצירים ואת היער. היה קשה מאוד לנתק אותם ולהגיד להם - 'אתם חייבים ללכת אחורה ולשתות'. אנחנו נצליח לעצור את השריפה חד משמעית", הבטיח הדובר, "זה יכול לקחת עד 12 בצהריים או אולי עד 16 אחר הצהריים. השריפה הזאת תיעצר, אנחנו נעצור אותה. בסיוע יעיל מהאוויר, אז ההצלחה תיראה בעיניים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות