אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב וקוריאה הדרומית חתמו על הסכם סחר חופשי - הגדול ביותר מזה עשור צילום: בלומברג

ארה"ב וקוריאה הדרומית חתמו על הסכם סחר חופשי - הגדול ביותר מזה עשור

במסגרת ההסכם שני הצדדים מתחייבים לבטל את המכס על 95% מהסחורות בתוך חמש שנים; בארה"ב מקווים שההסכם יסייע בשיפור נתוני התעסוקה

04.12.2010, 09:23 | סוכנויות הידיעות
ארה"ב וקוריאה הדרומית חתמו על הסכם סחר חופשי - הסכם מסחרי הגדול ביותר מזה עשור עליו חתומה ארה"ב, ובמדינה מביעים תקווה כי הדבר יאפשר להגדיל את הייצוא האמריקאי וליצור עשרות אלפי מקומות עבודה חדשים. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת היום (שבת) כי בתום שבועיים של משא ומתן נציגי שני הצדדים הצליחו לגשר על כל הפערים ולפתור את הסוגיות השנויות במחלוקת.

מומחים מציינים כי מדובר בהסכם המסחרי המשמעותי ביותר עבור ארה"ב מאז חתמה בשנת 1994 על הסכם סחר חופשי עם קנדה ומקסיקו. במסגרת ההסכם שני הצדדים מתחייבים לבטל את המכס על 95% מהסחורות בתוך חמש שנים. כמו כן, במהלך אותה תקופה ארה"ב תוכל לשמור על מס של 2.5% על מכוניות המיובאות מקוריאה הדרומית, מס אשר היה המחסום העיקרי בדרך לחתימה על ההסכם.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר כי ההסכם יאפשר להגדיל את הייצוא האמריקאי לקוריאה הדרומית ב-11 מיליארד דולר לשנה, דבר שיביא לתוספת של 70 אלף מקומות עבודה במשק. נשיא קוריאה הדרומית, לי מן פאן, הדגיש כי מדובר בהסכם המביא תועלת לשתי המדינות והזכיר כי ארצו מדורגת שמינית ברשימת שותפי הסחר של ארה"ב.

בבית הלבן קיוו להישג את ההסכם עוד לפני מספר שבועות במהלך ביקורו של אובמה בסיאול, שם ערך מעל 20 פגישות עם בכירי המשק הקוריאני, אבל שאלות סביב סחר בכלי רכב ובקר לא באו על פתרונן אז.

ההסכם יכנס לתוקף מייד לאחר שיאושר ע"י בתי הנבחרים של שתי המדינות שלא צפויים להערים קשיים מיוחדים. בארה"ב מדובר באחת היוזמות הבודדות של אובמה שזוכות לתמיכה של המפלגה הרפובליקאית.

ארה"ב וקוריאה הדרומית הסכימו להפחית את מחסומי הסחר ואת רמות המכס עוד בשנת 2007. ב-2008 הגיע מחזור הסחר בין שתי המדינות ל-84.7 מיליארד דולר ורשם ירידה חדה ל-66.7 מיליארד דולר בשנת 2009 על רקע המשבר הכלכלי הגלובלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות