אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אחרי כל שריפה מבטיחים שמשהו בהיערכות ישתנה"

"אחרי כל שריפה מבטיחים שמשהו בהיערכות ישתנה"

כך אומר רן רונן, יו"ר חברת תדיר גן, שביתו בקיבוץ בית אורן נשרף. כ־15 בתים וכ־200 דונם של מטעי בננות נשרפו כליל. מנכ"ל רשת ישרוטל: "מלון יערות הכרמל זה אי. מסביב אדמה חרוכה"

05.12.2010, 07:03 | נעמה סיקולר ויסמין גיל

"הבית שלי נמצא בשורה השנייה של הבתים, על הצלע הדרומית של הקיבוץ. חצי ממנו נשרף וכך גם בתיהם של שני ילדיי", מספר רן רונן, חבר קיבוץ בית אורן. רונן מכהן גם כיו"ר יצרנית המכלולים לרכב תדיר גן, שנסחרת בבורסה ושדיווחה בשבוע שעבר על מו"מ עם קרן פימי להשקעה בה לאחר שנקלעה לקשיים. "במקום לטפל במו"מ מול פימי אני מתנייד בין בית אורן לנחשולים, שם נמצאת אשתי ושם גם אני ביליתי את הלילה, אבל חזרתי לבית אורן כי ברור לי שהדרך היחידה להציל משהו היא רק אם נישאר קרובים לבתים. לא יעזור, הכבאיות עומדות בחוץ ולא עושות כלום. צריך מישהו שיהיה בתוך הקיבוץ, וכשפורצת אש יכוון את הכבאיות פנימה. זה לא עובד בצורה אחרת, ואם לא נעשה את זה הקיבוץ יישרף. אבל בתוך כל המהומה של האסון המשטרה התחילה לראות בנו אויב ומנסה להרחיק אותנו בכוח. הם לא מבינים שאנחנו צריכים להילחם על הבתים שלנו, כי האסון של יישוב שלא נלחם על בתיו יהיה גדול בהרבה".

רונן מספר כי "אנחנו למודי שריפות ומתריעים זה שנים שהמצב ייגמר רע, אבל בבית אורן אין תב"ע מסודרת, יש לנו כל הזמן מלחמות עם הרשויות, ובלתי אפשרי להתכונן לשריפה כמו שצריך. אחרי כל שריפה מבטיחים לנו שמשהו בהיערכות ישתנה, אבל ביום שאחרי חוזרים לשגרה. במקומות שכן הצלחנו קצת להיערך יצרנו מרווחי ביטחון, שבילים שמפרידים בין היערות למבני הקיבוץ, וזה למשל מה שהציל את הלולים שלנו שלא נפגעו".

לדברי רונן, נזק משמעותי נגרם ל־15 בתים משותפים המאכלסים כ־30 משפחות, וכן למטעי הבננות של הקיבוץ שמצויים באזור כלא 6. "נשרפו לנו 150–200 דונם של בננות", הוא אומר.

בפגישה שנערכה אתמול בערב, ובה השתתפו מזכיר התנועה הקיבוצית זאב (ולוולה) שור, שר החקלאות שלום שמחון ונציגי היישובים שנפגעו, הבטיח שמחון כי משרד החקלאות יחל הבוקר בשיקום יישובי חוף הכרמל שנפגעו מהשריפה. זאת, עוד לפני שתתקבל החלטת ממשלה.

"המשטרה ראתה בנו אויב"

 

400 תושבי הקיבוץ (מהם 220 חברים) פונו מבתיהם כבר ביום חמישי כיוון שהיו הראשונים בקו האש, חלקם לקיבוץ נחשולים שם הועמדו להם 40 יחידות אירוח. עדויות ראשונות של כבאים ביום חמישי בערב דיווחו על חורבן מוחלט של הקיבוץ, אולם בהמשך התברר כי הנזק מצומצם יותר. ביום שישי בבוקר חזרו לקיבוץ חלק מהתושבים כדי לאמוד את הנזקים. הבתים השרופים נראים כבר מהכביש העולה אל הקיבוץ משום שהיער המקיף את הקיבוץ נשרף כליל. כמעט כל הבתים בצד הדרומי והמזרחי של היישוב נפגעו, אך בצד הצפוני והמערבי מרבית הבתים לא ניזוקו כלל. חוות הסוסים המזוהה מאוד עם הקיבוץ לא נפגעה. בית ההארחה של הקיבוץ והמפעל הקיבוצי סופרסולד, המתמחה בביצוע עבודות הלחמה ויציקה, לא נפגעו ישירות אך ספגו פגיעה עקיפה בשל פגיעה בתשתיות חשמל ומים. לכן, לא יחזרו לפעילות שוטפת בימים הקרובים. אומדן הנזקים יחל השבוע, מיד לאחר שתכובה סופית האש ונציגי מס שבח יגיעו לקיבוץ.

לאחר רגיעה מסוימת, ביום שישי בצהריים התחדשה האש בקיבוץ, והמשטרה החלה לפנות בכוח אזרחים שסירבו קודם לכן להתפנות מביתם.

"המלון ניצל בנס"

 

בליל שישי הגיעה האש גם למלון יערות הכרמל השייך לרשת ישרוטל. עובדי המלון פונו, אולם לאחר שהאש הגיעה ממש עד לפתח המלון ונסוגה, הורשו חלק מהעובדים לחזור אליו. השריפה גרמה לנזק מינימלי באחת המרפסות של המלון, אולם המבנה העיקרי לא ניזוק כלל.

"המלון ניצל בנס, אבל כל הזמן אנו צריכים להיות ערניים", אמר אתמול ל"כלכליסט" מנכ"ל מלונות ישרוטל ליאור רביב, שנמצא בימים האחרונים עם נציגים נוספים מהרשת בסמוך למלון יערות הכרמל.

"כרגע המלון זה אי. מסביב אדמה חרוכה", אמר רביב בקול נרגש, "אם היית פה עכשיו, היית בהלם. כל הגדר של המלון בצד שרופה לגמרי, אבל האש לא נגעה במלון. לא בצמחייה ולא בכלום. מישהו שומר עלינו מלמעלה. קמתי הבוקר בארבע והייתי בטוח שהמלון נשרף. הגעתי לכאן וגילינו שריפה פנימית באזור חדר האוכל. הזעקנו מיד את כיבוי האש, הצלנו את המלון. אף אחד לא היה רואה את זה, כולם עסוקים ביער. אין כרגע סכנה מוחשית, אבל יש סכנה. אנו רצים ומכבים כל הזמן גיצים. כל גיץ מדליק עץ, וכל עץ מדליק יער".

במלון, המספק שירותי בריאות וספא, יש 126 חדרים. ביום חמישי, עם תחילת השריפה, היה בתפוסה מלאה. האורחים עזבו באותו יום בשני שלבים: בצהריים הם פונו בצורה מסודרת באמצעות אוטובוסים שהוזמנו על ידי הנהלת המלון, ולפנות ערב ניתנה הוראה לפינוי מוחלט של כל עובדי האחוזה והמקום נסגר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות