אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אווירה: כתוב באור צילום: עמית שעל

אווירה: כתוב באור

סיבוב קניות עם דורית מלין, המתמחה בתאורה אדריכלית, מבהיר את השפעת סוגי התאורה השונים על מצב הרוח ואף על הבריאות

08.12.2010, 10:55 | רונית צין-קרסנטי

דורית מלין, מעצבת "תאורה אדריכלית" ושותפה בחברת אידאה - עיצוב אור וקיימות, היא בעלת ניסיון עשיר בעיצוב תאורה לבמה, לתיאטרון ולמוזיאונים. מלין יועצת ומרצה בבצלאל, במכון הטכנולוגי חולון ובמכללה האקדמית יהודה ושומרון. נוסף על כך, היא שותפה בפעילות החינוכית של איגודי מעצבי תאורה אדריכלית בינלאומיים (IALD ,PLDA ואיגוד המוזיאונים ICOM).

מלין מסבירה כי אין להתייחס לתאורה כאל אביזר דקורטיבי בלבד: "כשאנחנו מדברים על מנורה לסלון אנחנו מגמדים את חשיבות האור. אור אינו כיסא, יש לו משמעות גדולה ממה שחושבים". היא מאמינה שעיצוב האור משמעותי לאיכות החיים שלנו. "אם למשל מאירים חדר באופן דרמטי מדי, זה גורם לאי־נעימות ולחוסר ביטחון". מלין מתייחסת לאור השמש כאלמנט חשוב בתהליך העיצוב ומדגישה את המשמעויות הבריאותיות שלו: "דווקא בארץ, באקלים החם, יש אנשים שסובלים ממחסור בוויטמין D כי הם נוטים להישאר בחללים סגורים ואינם נחשפים לשמש". היא מספרת שהטיפול באמצעות אור הוא ענף רפואי מתפתח. "לאור יש כוח מרפא. טיפולים באמצעות חשיפה מבוקרת לאור שמש או אור מלאכותי משמשים לטיפול במחלות שונות".

 

דורית מלין בסטודיו של איילה צרפתי. פסל אור, צילום: עמית שעל דורית מלין בסטודיו של איילה צרפתי. פסל אור | צילום: עמית שעל דורית מלין בסטודיו של איילה צרפתי. פסל אור, צילום: עמית שעל

 

הבחירות של דורית מלין

 

אייקון: מנורת ארקו של פלוס. עוצבה על ידי אקילה קסטיליוני האיטלקי בשנות השישים, כוללת בסיס שיש ואהיל כדורי מתכתי. "מנורה זו היא אייקון שזכה לחיקויים רבים. לשלב אותה בחלל זה כמו מפגש עם חבר ישן".

 

החל ב־2,500 שקל, קרני תכלת, הנחושת 4, רמת החייל תל אביב.

 

 מנורת ארקו של פלוס מנורת ארקו של פלוס  מנורת ארקו של פלוס

 

ריפוי: גוף מחליף צבעים בתאורת LED של ארטמדיה. "גוף התאורה הזה מדגים את הכוח המרפא שיש לאור. אפשר למקם אותו בחדר ילדים למשל, והוא יוצר מעגלי אור בצבעים ובעוצמות משתנות שיכולים לגרום לילדים להירדם באופן טבעי".

 

20,741–48,744 שקל, קמחי תאורה, לח"י 23, בני ברק.

 

 גוף מחליף צבעים בתאורת LED של ארטמדיה גוף מחליף צבעים בתאורת LED של ארטמדיה  גוף מחליף צבעים בתאורת LED של ארטמדיה

 

אווריריות: אהיל כדור מנייר אורז של איקאה. "המקור הוא יפני מנייר אורז, אך מאז עבר כל מיני גלגולים לנייר מעובד. גוף התאורה הזה לא מעניק תחושה יוקרתית, אבל הוא נותן אור כללי טוב ואינו מסנוור".

 

19–59 שקל, איקאה, אזור התעשייה פולג נתניה ואזור התעשייה ראשון לציון.

 

אהיל כדור מנייר אורז של איקאה אהיל כדור מנייר אורז של איקאה אהיל כדור מנייר אורז של איקאה

 

חלל: גוף תאורה עשוי פרספקס השקוע בקיר גבס. "הגוף יוצר חלל של אור נסתר. האפקט שיוצר האור הוא הגבהה של החדר והגדלת החלל".

 

החל ב־2,000 שקל, אולטרה, התערוכה 3, תל אביב.

 

גוף תאורה עשוי פרספקס השקוע בקיר גבס גוף תאורה עשוי פרספקס השקוע בקיר גבס גוף תאורה עשוי פרספקס השקוע בקיר גבס

 

אמנות: מנורת מובייל של איילה צרפתי ל־Aqua Creations. "פסל אור המטשטש את הגבול שבין גוף התאורה לפסל הסביבתי. אני אוהבת את האופן שבו צרפתי עובדת עם החומר, את החיפוש המתמיד שלה אחר חומרים חדשים ופונקציונליים כמו חומר שלא צובר אבק".

 

החל ב־40,000 שקל, אקסקלוסיב, הירקון 317, תל אביב.

 

מנורת מובייל של איילה צרפתי ל־Aqua Creations מנורת מובייל של איילה צרפתי ל־Aqua Creations מנורת מובייל של איילה צרפתי ל־Aqua Creations

 

זריחה: Sun Alarm Clock, שעון מעורר באמצעות אור. "השכמה על ידי רעש היא דבר אכזרי לגוף, ומחקרים הצביעו על האפקט האלים שבמעבר חד מיקיצה לקימה. בחברת Soleil פיתחו שעון שבו מנורה מתחילה לפעול באופן הדרגתי במועד ההשכמה וכך האדם מתעורר ברוך".

 

החל ב־79 דולר, להשיג ב: http://bit.ly/bcAHyZ.

Sun Alarm Clock Sun Alarm Clock Sun Alarm Clock

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות