אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איגוד החברות הציבוריות מזהיר מפני קיפאון בשוק האג"ח הקונצרני צילום: אסף ישראלי

איגוד החברות הציבוריות מזהיר מפני קיפאון בשוק האג"ח הקונצרני

הסיבה: יישום המלצות חודק יאפשר לגופים המוסדיים להשקיע את כספי החוסכים במספר קטן של חברות שיצדיקו את הבדיקות המתבקשות מהתקנות החדשות

07.12.2010, 11:38 | חנן פייגנבאום

איגוד החברות הציבוריות יוצא נגד יישום המלצות ועדת חודק. בישיבה שערך הוועד לאחרונה הביעו המשתתפים דאגה מפני אפשרות של קיפאון עתידי בשוק הנפקות האג"ח הקונצרני וציינו כי "הנפקת אג"ח לגופים מוסדיים הפכה לתהליך קשה".

אחד מחברי האיגוד, מנכ"ל גאון אחזקות, שי פרמינגר, הסביר כי "כיום מי שמוביל כמעט באופן בלעדי את הגיוסים הקיימים באג"ח הקונצרני הינן קרנות הנאמנות עליהן לא חלות, בשלב זה, המלצות ועדת חודק. זאת, על אף שהן מהוות כ - 15% בלבד מהכספים שמנוהלים על ידי הגופים המוסדיים בחסכון לטווח ארוך". 

לדבריו של פרמינגר "כאשר יתחילו פדיונות בקרנות הנאמנות (בניגוד לגיוסים הקיימים כיום), אנו נראה "קיפאון" בשוק האג"ח הקונצרני, וכספי החיסכון הפנסיוני של עם ישראל יושקעו במספר מצומצם בלבד של חברות הנמנות על מדד ת"א 100 אשר יצדיקו השקעת משאבים מצד המוסדיים לבחינת כדאיות ההשקעה בהן באג"ח קונצרני בהתאם לכללים החדשים שנקבעו".

בנוסף, לאחרונה פרסמה רשות ני"ע טיוטת הוראות על פיהן ידרשו מנהלי הקרנות לגילוי ופירוט רב יותר של פרמטרים במדיניות ההשקעות שלהם. גם לטיוטה זו שזכתה לביקורת רבה מצדם של חברי איגוד מנהלי הקרנות וכונתה "המלצות חודק נוסח רשות ני"ע", עשויה להיות השפעה על מעורבותן של הקרנות בהנפקות אג"ח קונצרניות עתידיות.

פרמינגר הוסיף כי "מעבר לפגיעה שתהיה באפשרויות הגיוס של אשראי ממוסדיים מצד חברות קטנות ובינוניות , לגופים המוסדיים עצמם יגרמו עלויות נוספות לאור יישום הכללים החדשים שעלולות להיות מגולגלות על ידם על העמיתים בפנסיה, ביטוח וגמל, וכי בנוסף צפויה להיות פגיעה בעקרון הפיזור והגיוון המתבקש בשוק ההון בגלל התמקדות של המוסדיים בהשקעה במספר מוגבל של החברות".  

במהלך ישיבת ועד החברות טענו חלק מהמשתתפים כי כבר עתה "מעדיפות חברות קטנות וגדולות לבצע הנפקת מניות במקום לגייס הון בשוק האג"ח הקונצרני", וציינו כדוגמה את הנפקת המניות שביצעה גזית גלובלאחרונה.

הנפקת האג"ח האחרונה של קבוצת דור אלוןשימשה אף היא כדוגמה לקשיים העומדים בפני החברות המבקשות לגייס באג"ח, כאשר במקרה זה בחרה החברה לוותר על השלב המוסדי בהנפקה וגייסה את סדרת האג"ח ישירות מקרנות הנאמנות והציבור וכך נמנעה מראש מהתמודדות עם תנאים נוקשים שעשויים היו להציב בפניה הגופים המוסדיים כתנאי לגיוס האג"ח.  

"רק חברות קטנות שחייבות לגייס הון במהרה, מוכנות לעמוד בתנאים המחמירים שנוצרו לאחר פרסום התקנות שפורסמו בחוזר של הממונה על הביטוח החיסכון ושוק ההון במשרד האוצר שגרם לסרבול והקשחת התנאים לגיוס חוב באג"ח קונצרניות מול הגופים המוסדיים", סיכם אחד מחברי הוועד.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות