אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החצר מלוכלכת? העירייה רשאית להכנס ולהפטר ממפגעים צילום: shutterstock

החצר מלוכלכת? העירייה רשאית להכנס ולהפטר ממפגעים

בית המשפט דחה תביעה שהגישו בני זוג מכפר שמריהו נגד המועצה המקומית, בטענה שפלשה לשטחם, גזמה עצים והגישה להם חשבון הוצאות

08.12.2010, 14:01 | שי פאוזנר

בית משפט השלום בהרצליה דחה את תביעתם של בני זוג מכפר שמריהו נגד המועצה המקומית, שהוגש בטענה שפלשה ללא סמכות לשטח בבעלותם, גזמה עצים ושיחים ואף חייבה אותם בתשלום העבודות.

בשנת 2007 קיבלו בני הזוג הודעה מהמועצה על סילוק מפגע משטח שבבעלותם. בהודעה נאמר כי השטח, 7 דונם של קרקע, אינו נקי ומלא קוצים ושיחים, הגדר גולשת למדרכה ומפריעה להולכי הרגל, ובשל כך מתקבלות במועצה תלונות מתושבים על מפגע בטיחותי ועל מכת נחשים וחולדות.

לטענת התובעים, לאחר שנשלחה ההודעה נדהמו לגלות כי המועצה פלשה לשטח הפרטי שלהם ללא התראה, ביצעה גזם  ואף דרשה החזר הוצאות בסך 1,509 שקל. .

באמצעות עו"ד שחר בן עמי ממשרד רוגל, בן-עמי רוזנבוים, ועו"ד שלי רוזנטל, טענה מועצת כפר שמריהו כי התובעים מתחמקים מאחריותם לנכס שבבעלותם, ולמרות שקיבלו אינספור התראות על המפגע שבחצרם, לא פעלו להסרת הגזם והגרוטאות שבחצר. עוד נטען, כי חובתה של המועצה לדאוג לשלום הציבור ולכן – משלא נעשה כלום על ידי בעלי הנכס – נכנסו אנשי המועצה וביצעו את העבודה ואף חייבו את הבעלים לשאת בתשלום.

המועצה בפעילותה, נטען, הסתמכה על סעיף בפקודת העיריות המתיר לה להיכנס לכל בית ובניין החשודים בהיותם בלתי סניטריים, ולעשות כל מעשה שנדרש על מנת לשמור על בריאות ובטחון הציבור.

השופטת אירית מני-גור קבעה בפסק הדין כי חצר ביתם של הזוג זהבי אכן היוותה מפגע. "אני סבורה כי המועצה נקטה במידתיות נדרשת, המאזנת בין אינטרס שמירת זכויות הפרט מול הדאגה לשלום הציבור. די בהתראה שנתקבלה כדי להפוך את פעולת הנתבעת לחוקית. הפעולה שבוצעה, בהתחשב בטיב הנכס ובמצבו, נמצאה ראויה ומידתית. לא הוכח כל נזק ממשי שנגרם לתובעים, ודין התביעה להידחות".

יחד עם זאת השמיעה השופטת ביקורת על ההתראה הקצרה שניתנה לזוג, אופן משלוח ההתראה ואי ציון מועד הפעולה הספציפי. לאור זאת, היא לא חייבה את התובעים בהוצאות עבודת העיריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות