אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר קרן המטבע משתלח באיחוד האירופי: "הפתרון ההדרגתי למשבר גוש היורו שגוי" צילום: יותם פרום

יו"ר קרן המטבע משתלח באיחוד האירופי: "הפתרון ההדרגתי למשבר גוש היורו שגוי"

לאחר שמדינות באיחוד התנגדו לקריאתו להחריף את הצעדים לבלימת משבר החובות, קרא דומיניק שטראוס־קאהן לספק פתרון כולל במקום "פתרונות אד הוק אטיים מדי". באירלנד אישר הפרלמנט את התקציב המחמיר בתולדות המדינה

08.12.2010, 23:03 | סוכנויות הידיעות

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית דומיניק שטראוס־קאהן מתח ביקורת חריפה על אופן ההתמודדות של האיחוד האירופי עם משבר החובות. לדבריו, האיחוד צריך למצוא פתרון "מקיף" למשבר בגוש היורו במקום לנקוט שיטה הדרגתית, שאותה כינה "שיטת אד הוק אטית". הדברים נאמרו, בין היתר, בתגובה על התנגדותן של מדינות באיחוד לקריאתו לנקוט צעדים תקיפים יותר לבלימת המשבר.

במסיבת עיתונאים שקיים אתמול באתונה אמר שטראוס־קאהן כי "מציאת פתרון עבור כל מדינה בנפרד היא לא הדרך הנכונה". לדבריו, המשבר בארה"ב "התחיל בבנקים מסוימים, ובהמשך נוספו עוד ועוד בנקים עד שקרס ליהמן ברדרס. אמרנו כל הזמן לממשלת ארה"ב שלא טוב לפתור כל מקרה לגופו".

גרמניה היא המתנגדת הראשית להגדלת קרן הסיוע בסך 750 מיליארד יורו שהוקמה במאי. לטענתה, הקרן הנוכחית מספיקה. אירלנד - שתקבל סיוע בסך 85 מיליארד יורו מהאיחוד ומקרן המטבע - הצליחה שלשום לעבור את המשוכה הפרלמנטרית הראשונה בדרך לאישור התקציב המחמיר ביותר בתולדותיה. שר האוצר האירי בריאן לניהן הציג שלשום את תקציב 2011 למחוקקים, שנועד להציל את המדינה מפשיטת רגל: תקציב החירום הרביעי מאז 2008 כולל קיצוצים כואבים של 4.5 מיליארד יורו במקביל לעליית מסים חדה של 1.5 מיליארד יורו - אחד התנאים לקבלת חבילת הסיוע. לדברי לניהן, עומק הקיצוצים מייצג את המינימום הנדרש כדי להתמודד עם "המשבר החמור ביותר בהיסטוריה שלנו שאין לו כמעט אף מקבילה בעולם".

בין הצעדים שהוכרזו: החלת מס הכנסה גם על בעלי הכנסה נמוכה, הורדה של 4% בדמי האבטלה, קיצוץ בקרנות הפנסיה של הסקטור הציבורי, הורדת שכר המינימום ביורו אחד לרמה של 7.65 יורו לשעה והעלאת שכר הלימוד האוניברסיטאי ב-25% ל־2,000 יורו בשנה. קרן המטבע הבינלאומית בירכה על אישור התקציב בפרלמנט, ומסרה כי "זהו סימן ברור למחויבותה החזקה של אירלנד להתמודד עם בעיותיה". בזמן הצגת התקציב התאספו מאות מפגינים מחוץ לפרלמנט במחאה על הפגיעה בעניים.

כדי לשכך את הזעם הציבורי, הודיעו המחוקקים כי בכוונתם להפחית גם בשכרם שלהם. ראש הממשלה בריאן קואן יספוג ירידה של 6% בשכר ל־215 אלף יורו בשנה, ושכר השרים יירד ב־5% ל־180 אלף יורו בשנה. ממשלת אירלנד מתכננת לצמצם את הגירעון התקציבי ל־3% מהתמ"ג, באמצעות ארבע שנים של קיצוצים בסכום כולל של 15 מיליארד יורו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות