אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": מנכ"ל ישראמקו המתפטר צפוי לחבור לגרמזיאן צילום: עמית שעל

בלעדי ל"כלכליסט": מנכ"ל ישראמקו המתפטר צפוי לחבור לגרמזיאן

יוסי לוי צפוי להצטרף לעסקי האנרגיה של היהודי הקנדי. "אחרי עשרות קידוחים, הגעתי לתחושת מיצוי", אמר לוי

09.12.2010, 07:03 | גולן חזני וליאור גוטמן

יוסי לוי, מנכ"ל ישראמקו, הודיע אתמול במפתיע על פרישתו מניהול חברת חיפושי הגז והנפט. ל"כלכליסט" נודע כי לוי צפוי להצטרף בקרוב אל עסקי האנרגיה של היהודי הקנדי נאדר גרמזיאן. גרמזיאן מבקש להיכנס לעסקי הנדל"ן וחיפושי נפט וגז בארץ ולאחרונה ניהל מגעים לכניסה לשותפות בחברת מנופים פיננסים שבשליטת ג'קי בן זקן המחזיקה בקידוח מד אשדוד. משפחת גרמזיאן מחזיקה בבעלות על תאגיד הענק טריפל 5 שמחזיק בשניים מהקניונים הגדולים בעולם, באדמונטון בקנדה ובמינסוטה, ארה"ב וכן באחזקות בחברות שונות בתחום האנרגיה בעולם.

לוי נפגש אתמול בשעות הבוקר עם בעל השליטה בישראמקו, קובי מימון, וסיכם עמו את דבר עזיבתו. ההודעה התקבלה בתדהמה בקרב פעילים בשוק האנרגיה הישראלי, בוודאי כאשר בעשור האחרון חווה ענף חיפושי הגז עדנה בדמות גילויי מאגרי הגז מול חופי ישראל.

לוי נחשב לאחד האישים הוותיקים והמנוסים בתחום חיפושי הגז והנפט. בעבר כיהן כמנהל אגף כלכלה ותקציבים במשרד התשתיות וניהל את נפטא, תחתיה פועלת ישראמקו, עוד בתקופה שהחברה היתה בבעלות המדינה. מאז הפרטת נפטא ב־1996 המשיך לוי לנהל את החברה, ובמקביל החל לנהל את ישראמקו. בשיחה עם "כלכליסט" אמר לוי: "הגעתי לתחושת מיצוי בתפקידי. אני מכהן כמנכ"ל נפטא מאז סוף שנות השמונים. עשיתי עשרות קידוחים, כאשר הישג השיא הוא מציאת מאגר תמר - חלום שכל מחפש נפט שואף להגיע אליו".

ישראמקו נחשבת לשחקנית בכירה בענף, ונכון להיום היא מחזיקה ב־28.75% מקידוח תמר, מאגר בהיקף של 247 BCM (מיליארד מ"ק) שאמור להפוך למסחרי כבר בינואר 2013. נוסף על כך מחזיקה ישראמקו ברישיונות דניאל ושמשון, כאשר באחרון התגלה ביולי האחרון פוטנציאל להפקת גז טבעי בהיקף של 43 BCM גז טבעי בהסתברות של 15%. לשם השוואה, מדובר במאגר שגדול ב־50% ממאגר ים תטיס, שמזין את תחנות הכוח של חברת החשמל מ־2004.  

יורשו של לוי, שייכנס לתפקידו עד מרץ 2011, יצטרך להשלים כמה סוגיות, לרבות מציאת מקורות מימון לפיתוח מאגר תמר. ישראמקו היא השותפה היחידה בקידוח תמר, שטרם השלימה את גיוס ההון הדרוש לפיתוח מאגר הגז. המימון, בהיקף של 800-750 מיליון דולר, אמור להגיע מדויטשה בנק, אולם ההערכה היא שמסקנות ועדת ששינסקי מונעות כרגע חתימה על החוזה. למעשה, ישראמקו היא החברה היחידה מבין השותפות בתמר, שטרם הסדירה את מימון הביניים לפרויקט. בעניין זה אמר לוי ש"אני מקווה שהמלצות ועדת ששינסקי לא יהרסו את הסיכוי להפיק גז מתמר - זה לא רק עניין המימון אלא גם הסיכונים שהיזם והמשקיעים לוקחים על עצמם". לוי נחשב לאחד המבקרים החריפים של ועדת ששינסקי, ובעת פרסום מסקנות הביניים של הוועדה לפני כחודש הוא טען שמדינת ישראל "יורה לעצמה ברגל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות