אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות ההפגנות האלימות הפרלמנט הבריטי אישר את העלאת שכר הלימוד באוניברסיטאות צילום: בלומברג

למרות ההפגנות האלימות הפרלמנט הבריטי אישר את העלאת שכר הלימוד באוניברסיטאות

מפגינים זועמים תקפו את מכוניתם של הנסיך צ'רלס ורעייתו קמילה שנקלעו להפגנות המחאה; הצעת החוק עברה ברוב של 323 מול 302 חברי פרלמנט; שכר הלימוד באוניברסיטאות ישולש

09.12.2010, 23:18 | סוכנויות הידיעות

הפרלמנט הבריטי אישר הערב (ה') את התוכנית השנוייה במחלוקת להעלאת שכר הלימוד באוניברסיטאות הגבוהה במדינה פי שלוש, על מנת לקצץ בגירעון המדינה.

אלפי מפגינים התעמתו היום עם שוטרים מול הפרלמנט במרכז לונדון לקראת ההצבעה. מפגינים זועמים אף תקפו הערב את מכוניתם של הנסיך צ'רלס ורעייתו קמילה, שנקלעו להפגנת המחאה. דובר מטעמו של יורש העצר מסר כי הזוג המלכותי לא נפגע.

 

ההצבעה בפרלמנט הגיע בסיומו של דיון ממושך כשאלפי סטודנטים הפגינו בחוץ וטענו שהמהלך ימנע מסטודנטים רבים גישה להשכלה גבוה. התוכנית עברה בהצבעה של 323 מול 302 חברי פרלמנט. כדי להיכנס לתוקף צריך החוק לעבור גם בבית הלורדים.

סטודנטים זרקו טילים ושלטים אל עבר המשטרה בכיכר מול הפרלמנט. פרשים של המשטרה ניסו לפזר את הקהל באירועים שהפכו ליותר ויותר פרועים.

בתוך הפרלמנט, הממשלה הגנה על התוכנית לפני ההצבעה על נושא שפילג את הקואליציה והצית מהומות אלימות בלונדון בחודש הקודם.

מוקדם יותר היום פרצו מפגינים את מחסומי הברזל שהקיפו את הכיכר מול הפרלמנט בווסטמינסטר ונתקלו בשורה צפופה של שוטרים לפני שהחל העימות.

סטודנטים ותלמידי תיכון אירגנו שורה של הפגנות בשבועות האחרונים, מאות מפגינים נעצרו ומבנה של המפלגה הקונסרבטיבית הותקף.

הממשלה שמה לה למטרה להוריד את הגירעון ואת ההוצאות ב-19% עד סוף השנה הבאה. שר המסחר, ווינס קאבל, ממפלגת הליברל דמוקרטס והשר האחראי על ההשכלה הגבוהה אמר לפרלמנט שהתוכנית היא הדרגתית ותשמור על איכות האוניברסיטאות.

לעומת זאת חבר אחר במפלגת הליברל דמוקרטס, גרג מולהולנד, אמר לפרלמנט שהוא יצביע נגד הצעת החוק מכיוון שזו אינה הדרך ההוגנת והמתאימה ביותר לממן את ההשכלה הגבוהה.

הממשלה מתכוונת לאפשר לאוניברסיטאות באנגליה לגבות שכר לימוד של עד 9,000 ליש"ט בשנה, פי שלוש מהגבול העליון של שכר הלימוד הנוכחי, כיוון שהיא מקצצת במימון שכר לימוד על ידי המדינה במסגרת תוכנית הקיצוצים שנועדה להתגבר על הגירעון.

לפי התוכנית שאושרה הערב סטודנטים לא יצטרכו לשלם חזרה את הלוואות הסטודנטים שלהם עד שיתחילו להרוויח לפחות 21,000 ליש"ט לשנה, כיום צריכים סטודנטים להתחיל לשלם את חובותיהם ברגע שהם מרוויחים 15,000 ליש"ט לשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות