אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרמניה וצרפת יוצאות להגנת מטבע היורו צילום: בלומברג

גרמניה וצרפת יוצאות להגנת מטבע היורו

אנגלה מרקל וניקולא סרקוזי מודיעים על התנגדותם להרחבת קרן החילוץ והקמת אגרות חוב פאן-אירופאיות; מרקל: "אם היורו נכשל, אירופה נכשלת", ראש ממשלת לוקסמבורג בתגובה: "זה מאד לא אירופאי"

10.12.2010, 18:23 | סוכנויות הידיעות

מנהיגי גרמניה וצרפת, הכלכלות הגדולות ביותר בגוש היורו, התחייבו היום (ו') לעשות כל שביכולתם על מנת להגן על היורו, אך המשיכו בהתנגדותם לרעיון הקמת אגרות חוב פאן-אירופאיות ולהרחבת קרן החילוץ העומדת על 750 מיליארד יורו.

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, מקיים באורח קבוע התייעצויות עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לקראת ועידת האיחוד האירופי שתתקיים בשבוע הבא.

ניקולא סרקוזי. "היורו הוא אירופה", צילום: בלומברג ניקולא סרקוזי. "היורו הוא אירופה" | צילום: בלומברג ניקולא סרקוזי. "היורו הוא אירופה", צילום: בלומברג

"שדבר אחד יהיה ברור: אנחנו מרגישים קשר עמוק ליורו", אמר סרקוזי במסיבת עיתונאים, "אנחנו נגן על היורו, כי היורו הוא אירופה".

"הנחישות שלנו מלאה, גם בגרמניה וגם בצרפת", הוסיף סרקוזי ואמר כי המדינות מוכנות לנקוט בכל הצעדים ההכרחיים על מנת להגן על המטבע.

נושא מרכזי בוועידה בשבוע הבא צפוי להיות הקמתו של מנגנון משבר קבוע עבור 16 מדינות גוש היורו, החל משנת 2013. מרקל לחצה על הקמת המנגנון, אשר יכלול מערכת של כללי חילוץ חדשים העלולים לגרום להפסדים בקרב משקיעים פרטיים במקרים מסויימים.

תוקפה של קרן הסיוע הנוכחית בסך 750 מיליארד יורו - אשר משמשת כעת להצלת אירלנד - יגיע לסיומו ב-2013. מרקל מתנגדת להארכת תוקף הקרן ללא שינויים.

לאחרונה החלו דיבורים על הגדלת גודל הקרן, אך צרפת וגרמניה מתנגדות לרעיון ולפי דבריה של מרקל היום השאלה "כלל אינה עולה", כיוון שהעזרה לאירלנד אינה משתווה אפילו לעשירית מתקציב הקרן.

עם זאת, מרקל לא השאירה ספק באשר לכך שגרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, נחושה להגן על המטבע של 16 המדינות. היא אמרה שחשיבותו אינה רק בהיותו מטבע מאוחד. "אם היורו נכשל, אירופה נכשלת", אמרה.

בינתיים, איטליה ולוקסמבורג מקדמות את רעיון אגרות החוב הפאן-אירופאיות אשר יתמכו בממשלות עם כלכלה בעייתית. גרמניה, היציבה כלכלית, מתנגדת בחריפות לרעיון וצרפת הצטרפה אף היא להתנגדות.

"אם הרעיון הוא להגדיל את החוב של אירופה, הרי שהדבר יוביל להסרת האחריות מכל אחת מהמדינות", אמר סרקוזי. "אנחנו מעוניינים באפקט ההפוך - לגרום למדינות לקחת יותר אחריות, לא פחות".

ז'אן קלוד יונקר, ראש ממשלת לוקסמבורג, מבקר את התנגדותה של גרמניה לרעיון. יונקר צוטט אתמול (ה') בעיתון הגרמני "די צייט" אומר כי "ההצעה שלנו נדחתה לפני שבכלל נבחנה".

"הדבר מפתיע אותי מאד", הוסיף לפי הדיווח, "השיטה הזו לפיה מחליטים על תחומים שהם בגדר טאבו באירופה ולא מתמודדים עם רעיונות של אחרים היא דרך מאד לא-אירופאית להתמודד עם עניינים באירופה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות