אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדיקת "כלכליסט": Leo - עוזר אישי צמוד לשימוש במחשב

בדיקת "כלכליסט": Leo - עוזר אישי צמוד לשימוש במחשב

מתוסכלים מהתפריטים האינסופיים באופיס או מהגדרות הפרטיות של פייסבוק? התוכנה הישראלית Leo תציץ מעבר לכתף ותיתן עצות, או תעשה את העבודה בשבילכם - ובחינם. בדקנו את כלי הסיוע היומיומי

12.12.2010, 10:51 | אבנר קשתן

Leo, תוכנת סיוע לשימוש במחשב האישי של חברת Kryon Systems הישראלית, באה לעזור בפתרון אחת הבעיות הבסיסיות של עולם המחשבים: ככל שהמערכות נהיות מורכבות וחכמות יותר, הן יכולות לפתור יותר ויותר בעיות, חוץ מבעיה אחת מהותית - פשטות השימוש בהן עצמן.

כלי העבודה של אופיס הפכו בעשרים השנה האחרונות מדפי נייר אלקטרוניים פשוטים למפלצות עם מאות אפשרויות ותתי-תפריטים, ואין לאף אדם אפשרות להשתלט על כולם. באופן דומה, גם אתרים כמו פייסבוק הלכו והתרחבו והשתכללו, עד כדי כך שאפשרויות כמו הגדרות פרטיות נקברות תחת קישורים נידחים בפינות האתר.

לרוב עומדות לפנינו שתי אפשרויות כדי להתמודד עם הכלים המורכבים שלנו: לחפש פתרונות בגוגל, או להביא חבר/מומחה שיעשה בשבילנו את העבודה. Leo מנסה לרכז את שתי האפשרויות הללו לממשק אחד שיכול גם לתת לנו טיפים וגם, אם נרצה, לבצע את הפעולות אוטומטית עבורנו.

מה כוללת התוכנה? חלונית חיפוש קטנה המחכה שנלחץ עליה כדי לפעול, ומאפשרת להריץ חיפושים (באנגלית בלבד, בשלב זה) על פעולות נפוצות. רוצים למחוק אלבום תמונות בפייסבוק? לייצר רינגטון לאייפון בתוכנת אייטיונז? לייצר תרשים באקסל? לקטלוג של לאו יש מאות טיפים למספר מוגבל של תוכנות פופולריות, וצוות שמקבל שאלות נוספות ומעדכן את הרשימה. אפשר גם לשוטט בקטלוג המלא וללמוד דרכו על האפליקציה, במקום לחפש פתרונות נקודתיים.

אין לכם זמן ללמוד? התוכנה תעבוד בשבילכם

אבל החלק המעניין ב- Leo הוא לא אסופת הטיפים, שאפשר למצוא במאות אתרים באינטרנט. החדשנות הטכנולוגית ב- Leo מתבטאת בזה שלכל טיפ מתלווה גם הקלטת מסך חכמה, אשר מסוגלת לבצע את הפעולות על המחשב שלנו.

אם לא נרצה ללמוד עכשיו על רזי הפאוור פוינט, אלא רק לסיים את האנימציות למצגת הדחופה, אפשר לתת ל- Leo להשתלט על העכבר והמקלדת שלנו, ולראות את הפעולה מתבצעת צעד אחר צעד, כשאנחנו נשאלים כל פעם שצריך לקבל החלטה במשך התהליך. אפשרות ההקלטה חכמה באופן מרשים: ניסינו לבלבל אותה על ידי הקטנת והגדלת החלון, הסתרת התפריטים באופיס ופעולות אחרות, אבל ברוב המקרים Leo הצליח להתמודד עם התוכנה, גם כשהיא נראית אחרת מאשר אצל המקליט.

את העמידה במשימות אפשר לזקוף לזכות טכניקות של Visual Analysis – חיפוש במסך אחר כפתורים, תפריטים ונקודות ציון אחרות, ולא הקלטה של מקומות קבועים במסך. ההתבססות על לחיצה על כפתורים, במקום על שימוש בממשקים פנימיים כמו בניית פקודות מאקרו באופיס, מאפשרת ל- Leo להתייחס גם לאתרי אינטרנט כמו אפליקציות לכל דבר – בסך הכל צריך ללחוץ על הכפתורים הנכונים.

Leo. מתייחסת גם לאתרי אינטרנט כמו אפליקציות, צילום מסך Leo. מתייחסת גם לאתרי אינטרנט כמו אפליקציות | צילום מסך Leo. מתייחסת גם לאתרי אינטרנט כמו אפליקציות, צילום מסך

החיסרון הגדול ביותר של Leo בשלב זה הוא המגוון המצומצם של האפליקציות הנתמכות. חבילת אופיס 2007 נתמכת, מה שהופך את Leo לכלי הדרכה ולימוד חשוב גם למשתמשים פרטיים וגם לארגונים, אשר ישמחו לחסוך זמן וכסף על הדרכה ותמיכה שוטפת. בנוסף, קיימים בקטלוג טיפים גם לפייסבוק, אייטיונז 10 ופיירפוקס, המתאימים למשתמשים ביתיים בעיקר.

אבל עדיין, החוסרים גדולים. אקספלורר הוא עדיין הדפדפן הפופולרי ביותר, ולמשתמשים רבים יש גרסאות אחרות של אופיס מאשר 2007. קשה להאמין ש- Kryon Systems יעבדו על הזנת טיפים לגרסאות ישנות של מוצרים, או לתוכנות נידחות יחסית, מה שעשוי לתסכל משתמשים רבים. אמנם רוב הצרכנים משתמשים בתוכנות הפופולריות ביותר, אבל כמעט לכולם יש תוכנה או שתיים קטנות יותר, שאינן מכוסות. הצעד המתבקש כאן הוא לפתוח את קטלוג הטיפים לגולשים, שיוכלו להקליט ולהוסיף תמיכה לכל אפליקציה בעולם.

ואכן, מנהל שיווק המוצר של Leo , חיליק הררי, אישר ל"כלכליסט" כי זה הכיוון שאליו הולכת החברה. "ההכנסות של החברה יתבססו על ארגונים אשר ירכשו את מוצר ה- Studio , אשר יאפשר להם להקליט טיפים למוצרים פנים-ארגוניים או לתוכנות אותן הם מפתחים", הסביר הררי, "אנחנו מתכננים גם להפיץ גירסה חופשית של ה- Studio לאינטרנט, אם כי החברה תמשיך לפקח על התכנים המועלים לקטלוג, כדי לא לפגוע באפשרות למכור לארגונים.

השורה התחתונה

 

הטוב

 

  • פשוט לשימוש.
  • מציג את הפתרונות או עושה בשבילך את העבודה.
  • חינם.

הרע

  • היצע מוגבל של אפליקציות נתמכות.
  • באנגלית בלבד.

המסקנה

 

Leo הוא מורה נבוכים יעיל למי שהולך לאיבוד במעמקי אופיס ותוכנות מורכבות אחרות. משתמשים ותיקים ו-Power users אולי יעדיפו להשאר עם חיפושי גוגל למציאת פתרונות, אבל הוא בהחלט מומלץ למשתמש הממוצע או לעובד ארגוני.

מחיר: חינם למשתמש הפרטי.

להורדה: www.HelpByLeo.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות