אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרס: "ישראל צריכה להיות מדינה עם אפס רעב ומקסימום השכלה" צילום: בלומברג

פרס: "ישראל צריכה להיות מדינה עם אפס רעב ומקסימום השכלה"

נשיא המדינה בפתיחת ועידת ישראל לעסקים: "העשור הקרוב יהיה העשור המהפכני ביותר שידענו עד כה כתוצאה מהעלייה ביכולת המחשוב, במספר המדענים וההתפתחויות בחקר המוח"

12.12.2010, 10:24 | תומר זלצר
"ישראל צריכה להיות מדינה שבה יש אפס רעב ומקסימום השכלה" - כך אמר הבוקר (א') נשיא המדינה שמעון פרס בפתיחת ועידת ישראל לעסקים של "גלובס".

פרס התייחס בדבריו לשינויים שהתרחשו במאזן הכוחות הכלכלי בעולם: "לפני 40 שנים האזרח האמריקאי היה עשיר פי 33 מהאזרח הסיני. היום הוא רק פי חמישה. המשק האמריקאי האדיר, שהיווה שליש מהמשק העולמי, נמצא בתלות הדדית עם סין המתקדמת להיות המשק הגדול בעולם. למעשה הכלכלה הלאומית הולכת ונעלמת. גם המעצמה הכלכלית הגדולה בעולם, יותר משהיא קובעת את הכלכלה הגלובלית, היא תלויה בה.

מבחן פיז"ה בחינוך הבינוניות שולטת בישראל התיכוניסטים הישראלים שיפרו את ביצועיהם בכל המקצועות הנמדדים - קריאה, מתמטיקה ומדעים, אך נותרו בחלק התחתון של טבלת המדינות המפותחות בכל אחת מהקטגוריות. בכולן הם גם רשמו ציון נחות מהציון הממוצע ב-OECD תומר ולמר, ynet, תגובה אחתלכתבה המלאה

"ומה שקורה בכלכלה - קורה גם בביטחון", אמר פרס, "שתי הבעיות הביטחוניות הגדולות, הטרור והטילים, אינם מוגבלים למקום או למדינה. גם הטיל וגם הטרוריסט אינם מכבדים גבולות, ואינם כפופים לחוקים. לא צריך עם שלם, מספיק אגד לא גדול של אנשים לפוצץ גורדי שחקים, בכל מקום, בנשק שכושר פגיעתו נמצא בעלייה מתמדת. התחממות כדור הארץ גם היא התחממות גלובלית ולאו דווקא לאומית.

"המוח הוא העשיר שבאוצרות הטבע"

לדבריו של פרס, "גם הבעיות וגם התשובות להן הן כלל עולמיות. ישראל לא יכולה להישאר מדינת לאום גרידא. גורלה הוא גלובלי ולא רק היסטורי. אין לה מנוס אלא לזרום עם העולם החדש, שאינו פוסק מלזרום אף הוא. ומה שמאיים על ישראל הם המהלכים הגלובליים, כמו התגברות האיסלאמיזציה הקיצונית והתרחבות הדה-לגיטימציה של מדינת ישראל. מה שעשוי לסייע לישראל הוא תהליך השלום. תהליך השלום משמעותי מבחינה גלובלית. וכן הצטיינות מדעית הנחשבת לתרומה עולמית".

פרס העריך כי "העשור הבא יהיה העשור המהפכני ביותר שידענו עד כה כתוצאה משלוש התפתחויות: העלייה הדרמטית של יכולת המיחשוב, גידול חסר תקדים של מספר המדענים בעולם וחקר המוח. לפני מספר שנים סברתי שהננו-טכנולוגיה תוביל את ההתפתחות המדעית. ואכן ישראל התכוננה לכך והצליחה. היום אני סבור שהמוח הוא העשיר שבאוצרות הטבע. הוא יאפשר לנו לראות דברים הנסתרים מבינתנו. מרחקים, גבהים ועומקים שאין לנו מושג על קיומם".

פרס: "אסור שישראל תהיה מדעית פחות ופחות", צילום: מאיר אזולאי פרס: "אסור שישראל תהיה מדעית פחות ופחות" | צילום: מאיר אזולאי פרס: "אסור שישראל תהיה מדעית פחות ופחות", צילום: מאיר אזולאי

"מול הכוח הרשמי של הממשלות, מתגבש כוח לא ממשלתי שעוצמתו אינה נופלת מהעוצמה הממלכתית. מה שקרוי civil society או המגזר הלא-ממשלתי שבנוי על יוזמה יותר מאשר על תחיקה, הולך והופך לגורם מרכזי בחיינו. שני בחורים צעירים יצרו את גוגל. אדם צעיר אחר יצר את פייסבוק. הם העזו. הם יזמו. הם המציאו ויצרו משקים שאינם נופלים בגודלם ממשקים ממלכתיים. עתה הם הגיעו למסקנה שגם מבחינה מוסרית וגם מבחינת ההיגיון המעשי, עליהם להתחיל מרצונם הטוב, להתחלק עם הקהילות שבהן הם חיים. או הלקוחות שמהם הם שואבים את הכנסתם", אמר פרס.

"ישראל היא נס לאומי"

לדברי נשיא המדינה, "מי שדואג לתאו צריך גם לדאוג לגורל האניה כולה. ישראל היא נס לאומי. עליה להתחולל כל פעם מחדש, כנס נוסף. צריך קואליציה לא רק בין המפלגות אלא גם בין החברות. לממשלה יש כוח חוקי. לכם יש יכולת של רצון טוב. רצון טוב הוא לפעמים עוצמה העולה ביכולתה על כל הצווים והתקנות. ישראל חייבת לדאוג לעתידה ולקיומה, באזור הזה ובעולם הגלובלי כולו.

"תרומתה של ישראל, כאמור, יכולה להיות בשני תחומים חשובים: שלום, כדי להקטין את הסכנה הקיומית; ומדע כדי להגדיל את יכולתנו לשמור על מקומנו בתחרות העולמית. קואליציה של ממשל ושל רצון טוב תעזור לנו להתגבר על הפגמים ועל הפערים שבתוכנו. אנו חייבים להיות מדינה שיש בה אפס רעב ומקסימום השכלה.

"תלמידי ישראל מדורגים היום במקום ה-41 באוריינות מדעית ומקום 36 במבחני קריאה. בעולם שנהיה מדעי יותר ויותר אסור שישראל תהיה מדעית פחות ופחות. ישראל חייבת לעלות בסולם האינטליגנציה שלה. הצעתי שצה"ל ישמש גם כאוניברסיטה, כך שכל חיילת וכל חייל עם סיום שירותם הצבאי יהיו בעלי תואר B.A. אותו דבר צריך לעשות לגבי אלה שהתנדבו לשירות לאומי. אנו עם קטן ואנו זקוקים למצות את מלוא יכולתנו הרוחנית והאינטלקטואלית".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות