אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סולטן: "85% ממחזיקי ההשתתפות של מודיעין הם עמך ישראל" צילום: עמית שעל

סולטן: "85% ממחזיקי ההשתתפות של מודיעין הם עמך ישראל"

התגובות לדברי צ'ארלס דווידסון בוועידת ישראל לעסקים לא מאחרות לבוא; הרב מלכיאור: "להטבות המס בישראל אין אח ורע בכל העולם"

12.12.2010, 14:29 | ליאור גוטמן

דבריו של מנכ"ל נובל אנרג'י, צ'ארלס דווידסון, מכים גלים בקרב המשתתפים בפאנל תגליות הגז בישראל שנערך היום (א') במסגרת ועידת ישראל לעסקים של "גלובס".

"מה שאנחנו רואים זו דמגוגיה. 85 אחוז ממחזיקי ההשתתפות של מודיעין הם עמך ישראל - נהג המונית וגברת כהן. אם יאמצו את ששינסקי הפגיעה היא בעיקר בהם. אנחנו נגיע לרווח ממשלתי גבוה שאין לו הגיון כלכלי ואנחנו רואים זאת בחומרה ונילחם בזה" - כך אמר צחי סולטן, בעל השליטה בחברת מודיעין, פועלת בתחום הפקת הגז בישראל.

לדברי סולטן, שותפות מודיעין מנסה בתקופה האחרונה להביא חברות זרות לארץ, אולם על פי מה שנראה, מאגר תמר יספק את צרכי ישראל ל-20 שנה, כך שכל הגז שיתגלה בעתיד מוטה יצוא ולכן משקיעים יבחנו את מדיניות הממשלה בתחום. "בעתיד יבוא ששינסקי 2 ו-ששינסקי 3 ויבחנו שוב את מערכת המיסוי. אני לא רואה איך חברות בינלאומיות יגיעו לישראל במצב שכזה", אמר.

הרב מיכאל מלכיאור, צילום: אלעד גרשגורן הרב מיכאל מלכיאור | צילום: אלעד גרשגורן הרב מיכאל מלכיאור, צילום: אלעד גרשגורן

למרות הביקורת, הדעה הנגדית לא אחרה לבוא. "דווידסון אמר דברים יפים מעל לבמה, אבל נציגיו ושותפיו מנהלים מסע לחצים כנגד שינוי מדיניות המיסוי של ישראל. מאגרי הגז שייכים לאזרחים ועל ידי הקמת קרן לניצול המיסוי נשפר את מצב החינוך והרווחה בישראל", אמר הרב מיכאל מלכיאור, יו"ר פורום פעולה אזרחית שתומכת בהעלאת תמלוגי הגז לרמה של 80%. לדבריו, המלצות ועדת ששינסקי הן נדיבות מדי: "להטבות המס בישראל, כגון ניכוי האזילה, שהיא הטבה הזויה, אין אח ורע בכל העולם".

 

גדעון תדמור, מנכ"ל דלק אנרגיה, תקף קשות את ועדת ששינסקי: "משרד האוצר הפקיר את אזרחי ישראל והוא דוחף את המדינה לספק גז זר שלא משלם בכלל תמלוגים. ישראל אינה מדינה אטרקטיבית ליזמים בינלאומיים. מאגר תמר היה תגלית

הגז הטבעי הגדולה בעולם ב-2009, אבל אחריה אף חברה בינלאומית פרט לנובל אנרג'י לא באה לפה. בכתב המינוי של ועדת ששינסקי נאמר שיש להשוות את המשטר בישראל למדינות בעלות מדיניות ומציאות דומה. ולאילו מדינות השוו אותנו? לקמבודיה, ללוב, לפקיסטן, לסוריה, לבנגלדש - אלה המדינות אליהן השוו את ישראל. יצרו חוסר ודאות למודל העסקי שלנו, יוצרים מהומה בשוק", סיכם.

דוקטור אבי שמחון, היועץ הכלכלי הבכיר של שר האוצר שטייניץ, סינגר על ועדת ששינסקי והזכיר שברוסיה כאשר רצו להעלות את שיעור המיסוי הכניסו את מנכ"ל חברת יוקוס הרוסית לכלא, בשל התנגדותו למהלך.

שמחון אמר כי "התגבולים של הגז ישמשו את ישראל קודם כל להקטנת החוב הלאומי. מאחר שאנחנו מדברים על מאגרים של עשרות שנים, הדיון בנושא ה'מחלה ההולנדית' אינם רלוונטים פה ואין מקום לאיומים שמשמיעים פה בעניין הקפאת מאגר תמר. גם אם המלצות ועדת ששינסקי יתממשו במלואן אין חשש לפיתוח מאגר תמר". לדבריו, הדיון של ועדת ששינסקי במאגרי הגז הפוטנציאלים לא יחריג את מאגר "תמר", למרות הביקורת הציבורית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
מניות הגז והנפט זה פאסה, במצב השוק היום, מניות כמו טבע יכולות להוציא 9% ב-2 ימי מסחר!
גם אני מחזיק במניות גז ונפט בשיעור מהותי מתיק ההשקעות שלי, אולם, נראה שהמניות הללו פחות או יותר "מיצו עצמן" ולעומת זאת, יש מניות יציבות יחסית שמתומחרות ב"חסר" ויכולות להניב תשואה יפה. טבע למשל יש לה את התרופה החדשה + תביעה לעצירת פיתוח תרופות דומות לקופקסון + רכישת מניות החב' בכמיליארד $ (מה שיביא לעלייה ניכרת בביקוש למנייה ודילול היצע המכירות שלה). לפי המתכון הזה, נראה ששנת 2011 תהיה השנה של טבע.
12.12.10
לכל התגובות