אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": ענקית הלוטו מיוון על הכוונת של טדי שגיא צילום: עמית שעל

בלעדי ל"כלכליסט": ענקית הלוטו מיוון על הכוונת של טדי שגיא

בעל השליטה בפלייטק בוחן את רכישת השליטה בחברת ההימורים הגדולה באירופה OPAP מממשלת יוון. עלות ההשקעה תסתכם ב־1.5 מיליארד יורו, ושגיא עשוי לצרף שותף לעסקה

14.12.2010, 06:54 | גולן חזני

המשבר החמור הפוקד את כלכלת יוון יוצר הזדמנויות קורצות למשקיעים. ל"כלכליסט" נודע כי המיליארדר הישראלי טדי שגיא, בעל השליטה בפלייטק, הפועלת בתחום ההימורים המקוונים, בוחן את רכישת השליטה בחברת הלוטו היוונית OPAP מממשלת יוון.

OPAP היא חברת ההימורים הגדולה באירופה, ונסחרת בבורסת אתונה לפי שווי של 4.3 מיליארד יורו. ממשלת יוון, שמחזיקה בכ־34% ממניות החברה בשווי של כ־1.5 מיליארד יורו, הודיעה לאחרונה על כוונתה למכור את אחזקותיה ב־OPAP במסגרת תוכניתה הכלכלית המקיפה.

עסקה לרכישת מניות הממשלה היוונית ב־OPAP גדולה על פלייטק, שנסחרת בבורסת לונדון לפי שווי של 1.1 מיליארד יורו. הונה העצמי של פלייטק עומד על 288 מיליון יורו, ושגיא מחזיק ב־40.4% ממניותיה.

לפי ההערכות, שגיא מקיים מגעים לרכישת השליטה בחברה היוונית עם משקיע נוסף, אחד לפחות, וייתכן כי זו תהיה השקעה פרטית שלו.

מתווה אפשרי נוסף הוא מיזוג בין פלייטק ל־OPAP בעסקת מניות ומזומן, אך מדובר באפשרות פחות ריאלית בשל הצורך של ממשלת יוון במזומנים. אפשר גם שהממשלה היוונית תמכור רק חלק מאחזקותיה בחברה.

מעצמת ספורט אירופית

חברת הלוטו היוונית מפעילה הן משחקי המזל והן הימורים על אירועי ספורט, בעיקר על ליגות הכדורגל והכדורסל באירופה. יוון נחשבת למעצמת ספורט, והציבור המקומי משתתף פעיל בהימורים על המשחקים.

OPAP היא חברה רווחית מאוד - אחת הרווחיות במשק היווני כולו. בסיכום 2009 רשמה הכנסות של 5.4 מיליארד יורו ורווח נקי של 594 מיליון יורו.

ב־2008 הציגה החברה רווח נקי של 728.5 מיליון יורו על הכנסות של 5.5 מיליארד יורו, נתונים המצביעים על יציבות בהכנסות.

בתשעת החודשים הראשונים של 2010 הרוויחה OPAP כ־413 מיליון יורו על הכנסות של 3.9 מיליארד יורו. מאז תחילת 2005 רשמה מכונת המזומנים היוונית רווח נקי של 3.2 מיליארד יורו, והמשבר העולמי שהכה קשות ביוון כמעט ולא השפיע על הכנסותיה.

עם זאת, במונחי שווי שוק נסחרת החברה כיום ב־40% פחות מהשווי שבו נסחרה ערב המשבר ב־2007.

מכונות לוטו חדישות

ל"כלכליסט" נודע כי אחת מתוכניותיה של OPAP לפיתוח עסקי היא הצבת מכונות לוטו חדישות ברחבי יוון, ושגיא מעוניין להשתלב בתוכנית זו.

מפלייטק סירבו להגיב לידיעה.

העסקה הגדולה ביותר של פלייטק בשנתיים האחרונות היתה בסוף 2008, כאשר רכשה נכסים מחברות הפועלות בתחום בתחום ההימורים המקוונים בתמורה ל־250 מיליון דולר.

בשלב השני מכרה פלייטק את רוב הנכסים לחברה־הבת ויליאם היל און ליין, שאותה הקימה עם חברת ההימורים השנייה בגודלה בבריטניה, ויליאם היל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות