אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשנות: פסק דין של שופט צעיר צילום: אוראל כהן

פרשנות: פסק דין של שופט צעיר

בבג"ץ הרפתנים השופטים לא המציאו שום דבר יש מאין, הם רק שיקפו מצב קיים: ערבות הדדית ושוויון - אאוט, אינדיבידואליזם ורווח אישי - אין

15.12.2010, 09:33 | מארק שון

ברטרוספקטיבה, פסק הדין ישמש כנקודת ציון בתהליכי ההפרטה של האגודות. החלטת בג"ץ היא סממן משמעותי לפעילות שרוחשת מתחת ומעל פני השטח באגודות השיתופיות. שופטי בג"ץ לא המציאו שום דבר יש מאין, הם רק שיקפו מצב קיים: ערבות הדדית ושוויון - אאוט, אינדיבידואליזם ורווח אישי - אין.

האגודות השיתופיות, יצורי כלאיים שנוסדו כדי לפעול לטובת "כלל החברים" ולא למען שורת הרווח יצטרכו לערוך התאמות לעולם החדש כדי לחזור להיות רלבנטיות: לקבוע מחדש את זכויות החברים בתקנון, אך במקביל לעגן את זכויות האגודה עצמה על נכסיה. אם האגודות לא יעשו זאת, המציאות ובג"ץ יעשו זאת עבורן.

ההבדלים בין החלטות השופטים, כפי שבוטאו בפסה"ד, נובעים אולי מפערי הדורות הקיימים ביניהם.

לשופט רובינשטיין, למשל, שנולד שנה לפני קום המדינה, יש כנראה יותר סנטימנטים לעקרונות ההתיישבות העובדת מאשר לשופט יצחק עמית שנולד 11 שנים אחריו. רובינשטיין הוא זה שהדגיש בפסק דינו את החשש מפני ייחוס אישי של נכסי האגודות השיתופיות לחבריהן, והוא זה שניסה בדעת מיעוט למזער את הנזק ולקבוע שאחזקת האגודות בנכסים קרובה יותר לנאמנות ולא לשליחות, כלומר בעלת סממנים בולטים יותר של בעלות לאגודות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
בג"ץ הרפתנים-ערבות הדדית
אילו הכתב, מארק שון היה מבוגר יותר והיה חבר באגודה מושבית בשנות ה-70 וה-80 הוא לא היה כותב את הכתבה הזו. לידיעתך, חברי אגודה רבים נצלו לרעה את עקרון הערבות ההדדית . למשל: רכשו טרקטור ולא שילמו, אז חברים אחרים באגודה חוייבו לשלם עבור הטרקטור שלו כי היתה אז ערבות הדדית. האם אתה היית מוכן לשלם עבור הטרקטור של השכן שלך או חבר אחר באגודה, כאשר אין לך פרוטה על הנשמה?? גם עקרון השיוויוניות לא יושם ע"י האגודות באותן שנים: כל אחד קיבל מכסות-חלב שונות, בכפוף למעמדו האישי במושב, לפיכך, הנני סבורה שהגיע הזמן שייעשה סדר חדש באגודות של המושבים ואני חושבת שהשופט עמית הונחה ע"י עקרון הצדק, ללא שום קשר לגילו. הלוואי שיהיו לנו עוד הרבה שופטים שכאלה.
שולמית , צפון  |  17.12.10