אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השריף של אילת בדרך לאיזמיר: "5,000 דולר ויש לך דירה בטורקיה" צילום: יאיר שגיא

השריף של אילת בדרך לאיזמיר: "5,000 דולר ויש לך דירה בטורקיה"

יוסי אברהמי, יזם הנדל"ן שהקים בין היתר 1,200 דירות ואת טיילת הרויאל ביץ' באילת, הוא הישראלי הראשון שישווק פרויקט דירות למעמד הביניים בטורקיה. אז מה אם הטורקים לא רוצים למכור לו קרקע?

16.12.2010, 11:53 | שי פאוזנר

לפני כשנתיים, כשהדי הקריסות הכלכליות נשמעו בעולם, החל מבשיל אחד הפרויקטים הנדל"ניים השאפתניים של העשור באילת. מדובר היה במתחם דירות היוקרה לה־פאלמורה שבו מציע אברהמי דירות עם נוף למפרץ, שירותי אחזקה, מתקני ספורט ואפילו בית כנסת. אברהמי, שהבין אז שהבנקים יחלו ללחוץ בקרוב כדי שיחזיר את ההלוואות שלקח מהם להקמת המתחם, קיבל החלטה למכור במהירות את כל הפרויקט. מראש יועד הפרויקט שמחירי הדירות בו החלו ב־1.8 מיליון שקל, לעומת 800 אלף שקל בשאר חלקי העיר, בעיקר לרוכשים זרים שיגורו בו רק כמה חודשים בשנה.

ערב שבת אחד נטל אברהמי את חוברת השיווק של הפרויקט וחבילת חוזים, ונכנס לאחד המלונות בעיר. "לאחר ארוחת השבת, כשהם שמחים ועייפים", מספר אברהמי, "תפסתי חבורת תיירים יהודים מצרפת ובהם שניים שכבר רכשו דירה בפרויקט לה־פאלמורה. ביקשתי מהם בסודי סודות שימכרו לי בחזרה את הדירות שרכשו.

"יש פה ביקוש גדול ואני ממש צריך אותן", הוא אמר לתיירים ההמומים. באותו ערב החל מרתון של כמה ימים שבהם, כך הוא טוען, מכר כ־60 מתוך מאה הדירות בפרויקט. "הרוכשים הם בעיקר אירופים, אבל גם אמריקאים. המשקיע הזר נהפך בעקבות הנפילות בשווקים לזהיר מאוד. בישראל הוא מקבל את חוק ערבות המכר, שלפיו הרוכש משלם לפי התקדמות הבנייה. דבר זה הפך אותנו להרבה יותר אטרקטיביים בשבילו, בגלל שהוא מבטיח מינימום של פגיעה בהשקעה", אומר אברהמי.

נמל הבית באילת

 

עד שנות העשרים המאוחרות לחייו גדל יוסי אברהמי בערד. הוא הפעיל חברה קבלנית עם התמחות ביציקות בטון מסובכות. בשנות השמונים בנה פרויקטים במפעלי ים המלח, תחנות של המדינה לשאיבת מלח בנגב ואת טיילת רויאל ביץ' באילת. לפני יותר מעשור, כשבנה באילת, גילה כי מינהל מקרקעי ישראל מציע לקבלנים קרקע בעיר להקמת פרויקט מגורים בשיטת "מחיר למשתכן", שבה הקבלן מקבל את הקרקע בחינם אם יציע מחיר סופי נמוך לדירה. הוא בנה אותו במהירות ומכר את כל הדירות. מאותו רגע נהפך ליזם ולקבלן בתחום המגורים.

בעשור האחרון בנה אברהמי יותר מ־1,900 יחידות דיור ברחבי הארץ ומאות נוספות בעולם. אך נמל הבית שלו היה אילת, שבה בנה 1,200 דירות, מה שהופך אותו ליזם הגדול בעיר בעשור האחרון. עיקר הבנייה שלו בוצעה בשכונת שחמון, בת 4,000 יחידות הדיור, שמשקיפה על מפרץ אילת. מאז נכנס לשוק הדיור בנה אברהמי בישראל גם במושבה הגרמנית בדרום תל אביב, בבאר שבע ובשנה האחרונה החל לבנות בשכונת אגמים במערב נתניה. הוא אף מתכנן פרויקט יוקרה סמוך למגדלי נאמן בצפון תל אביב.

אברהמי מעדיף לפעול מתחת לרדאר הציבורי. על תפיסת העולם שלו ניתן ללמוד מכך ששכונת שחמון זכתה לפרסום מחוץ לאילת רק לפני שנתיים אף שהקמתה החלה לפני כעשור - כאשר איש העסקים ובעלה לשעבר של שרי אריסון, עופר גלזר, אילתי לשעבר בעצמו, מסר על החלטתו לבנות בשכונה פרויקט מגורים. בימים אלה משלים אברהמי את מכירות הפרויקט היוקרתי השני שלו באילת - רזידנס גולף.

יוסי אברהמי על גג פרויקט רזידנס גולף באילת. התחיל במכרז "מחיר למשתכן", צילום: יאיר שגיא יוסי אברהמי על גג פרויקט רזידנס גולף באילת. התחיל במכרז "מחיר למשתכן" | צילום: יאיר שגיא יוסי אברהמי על גג פרויקט רזידנס גולף באילת. התחיל במכרז "מחיר למשתכן", צילום: יאיר שגיא

אומרים עליו בשוק הנדל"ן האילתי שהוא איש אופטימי, כזה שרץ אחרי החלום להפוך למוביל. עם זאת, אברהמי מודה שבאילת יש בעיה שעלולה לפגוע מאוד בפיתוח העיר, למרות התנופה שמורגשת בה בעשור האחרון. "אנשים לא מבינים עד כמה המצב פה הולך להיות חמור. 13% מאוכלוסיית העיר מורכבת ממהגרים לא חוקיים מאפריקה. שכונות שלמות. אם המדינה לא תשים לזה סוף, העיר הזו תיהפך לבעיה שקשה לפתור", הוא מזהיר.

שכונה לעמך בטורקיה

 

כמו יזמים רבים בשוק הישראלי, גם אברהמי החל בעשור האחרון לרעות בשדות זרים. הפעילות בחו"ל, הוא מדגיש, מבוצעת על ידי חברה נפרדת מחברת יוסי אברהמי הישראלית; תמיד בשותפות עם גופים זרים, שפעילים באותם שווקים. המיזם הראשון שאליו נכנס בחו"ל בתחילת שנות התשעים היה עם חבר אירופי בפרויקט יוקרה של 46 יחידות דיור בבריסל בבלגיה, שבה קהילה יהודית גדולה שאליה כיוון. בהמשך חבר לידידו משה לוי, הלוחם לשעבר, קטוע היד שהיה לאחד מסמלי חיל השריון של מלחמת יום כיפור ונהפך ליזם נדל"ן גדול בפלורידה. במהלך שנות התשעים בנו השניים מאות יחידות דיור, בעיקר מגורי יוקרה בפורט לודרדייל בפלורידה ובלאס וגאס. "את השיטה של בניית שכונות סגורות יוקרתיות לפנסיונרים עשירים בפלורידה יישמתי בשני הפרויקטים למשקיעים זרים באילת. המעורבות שלי בפרויקטים בארצות הברית היא פיננסית בלבד. משה לוי מתכנן ומבצע אותם", הוא מבקש להבהיר.

אך גולת הכותרת של פעילותו מחוץ לישראל היא מיזם שבו הוא שותף עם קבוצה צרפתית־אמריקאית להקמת שכונה של 1,700 דירות באזור איזמיר בטורקיה. במיזם ימכרו אברהמי ושותפיו דירות שמחירן ינוע סביב 80 אלף דולר ל־4 חדרים. הדירות מיועדות לעמך טורקיה. מדובר בקרקע חקלאית של כמה עשרות דונמים. "התהליך של שינוי ייעוד הקרקע ארך כשנתיים, ועכשיו אנחנו מתחילים בשיווק", הוא מדווח. אברהמי מסביר כי הייחוד בבנייה העממית בטורקיה הוא בכך שמערכת הבנקאות למשכנתאות שם מאוד מפותחת ונתמכת על ידי הממשלה. "בן אדם שהביא 5,000 דולר מקבל מפתח. את השאר הוא כבר יקבל בהלוואות", הוא מספר.

עבודות שיקום במומביי

 

"עכשיו אני מחפש הצעות חדשות במקומות נוספים", מספר אברהמי. לדבריו, הוא פועל להקמת קבוצה שתבנה פרויקט דירות נופש לאמריקאים על קרקע שלו בקוסטה ריקה, ועוסק באיתור השקעות במדינות במזרח אירופה ובהודו. "יש כבר מקומות שבמזרח אירופה נהפכו למציאה לדעתי. צריך שם לחכות, אבל יש למה", הוא מסביר. בהודו ביקר כמה פעמים. לאחרונה הוא ביקר במומביי והוזמן לבית קהילת חב"ד, שנפגע מאוד בהתקפה עליו שבה נהרגו רב הקהילה גבריאל הולצברג ורעייתו רבקה. "התרגשתי מאוד. החלטתי לתרום לשיפוץ המבנה, ובקרוב נשלים שם עם עוד תורמים את השיפוץ המקיף של הבניין, כך שגם אם לא אשקיע שם, משהו טוב ייצא מזה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
מי שמתעסק בנדל"ן אצל אויבי ישראל, שיבושם לו כאשר זה יתפוצץ לו בפרצוף.
אין לישראלי מה להתעסק בנדל"ן בטורקיה. נקודה. מדובר במדינת אויב, לא משנה באיזה קישוטים מנסים לצייר את זה - "מצב זמני", "זה יעבור"... בולשיט! מדובר במוסלמים. מוסלמים קיצוניים בהגדרה שונאים יהודים ושונאים עוד יותר את ישראל. טורקיה הופכת יותר ויותר קיצונית באיסלאם שלה. המצב לא יחזור אחורה, לפחות כל עוד לא הביס המערב את הג'יהאד העולמי - מה שלא יקרה כנראה בדור הזה וגם לא בעוד זמן רב, אם בכלל, לפי מצב העניינים עד כה. מי שלא לומד מלקחי ההיסטוריה...
אייל , תל אביב-יפו  |  19.12.10
לכל התגובות