אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם הדומיננטיות הספרדית קשורה לסמים? צילום: רויטרס

האם הדומיננטיות הספרדית קשורה לסמים?

שנת 2010 היתה שנה נוספת בה ספורטאים ספרדים זכו בהרבה תארים. אבל כעת בודקים בספרד האם הכל נעשה באמצעים כשרים?

19.12.2010, 12:45 | רונן וודלינגר

משפט אחד של צעיר ספרדי אלמוני מעורר בימים האחרונים סערה בעולם הספורט הספרדי ומאיים להכתים את הישגיה העצומים של נבחרת ספרד בכדורגל.

נחזור רגע אחורה: מאז אפריל השנה מקיימות הרשויות בספרד חקירה - שזכתה לשם ההוליוודי "מבצע כלב ציד" - במטרה לחשוף רשתות של רופאים שנתנו סמי מרץ אסורים לספורטאים.

במסגרת החקירה פשטו הרשויות בחודשים האחרונים על בתים ומעבדות ועצרו עשרות אנשים, בהם אתלטים, מאמנים ורופאים - כולם חשודים באספקה או בשימוש של סמים אסורים.

אחד מבכירי העצורים בפרשה הוא רופא בשם אאופמיאנו פואנטס, שמסרב באופן עקבי לדבר עם התקשורת. אולם למרות השתיקה, ייתכן ומשהו בכל זאת יצא החוצה: צעיר שהיה שותפו של פואנטס לתא המעצר אמר השבוע לעיתונאים כי בזמן שהשניים שהו יחדיו בתא, אמר לו הרופא את המשפט הבא: "אם אני פותח את הפה, לספרד אין, לא גביע אירופה ולא גביע עולמי".

יש לציין כי בעוד ענפי האתלטיקה והרכיבה על אופניים בספרד נמצאים מזה מספר שנים תחת מעקב אינטנסיבי של הרשויות ועשרות מן הספורטאים שמשתתפים בהם הואשמו בשימוש בסמים, הרי שענף הכדורגל נותר עד כה נקי מחשדות.

צ צ'אבי הרננדס. "עבורי זה היה מצער לגלות שדברים מהסוג הזה מתרחשים בספורט הספרדי" | צילום: אי פי אי צ

עדות שמועה ממקור מפוקפק

צריך כמובן להיזהר מעדות שמועה בעלת מקור מפוקפק, אולם כדאי להזכיר שאין זו הפעם הראשונה שגם הכדורגל מוזכר בהקשר של שימוש בסמים ממריצים. ב-2004, רוכב האופניים לשעבר בשם חסוס מאנסאנו, הצהיר בפני בית המשפט כי בין הלקוחות של פואנטס היו, לא רק רוכבי אופניים ואתלטים, אלא גם כדורגלנים מהשורה הראשונה בספרד. למרות זאת, לדברים הללו לא הייתה השפעה רבה, עד עכשיו.

הסערה הנוכחית הוציאה את מאמן "האדומה" ויסנטה דל-בוסקה ואת כוכב ברצלונה צ'אבי הרננדס להגנת הנבחרת. דל בוסקה טען השבוע שב-43 שנותיו בכדורגל הספרדי הוא לא נתקל מעולם בתופעות מהסוג הזה. "לא הכרתי אף אחד ולא ראיתי שום דבר שעשוי לעורר חשד", אמר השבוע המאמן שהביא בקיץ מדרום אפריקה גביע עולם ראשון לספרד. "מטבע הדברים, ההצהרות האחרונות מפתיעות אותי, כי מעולם לא ראיתי שעושים בכדורגל הספרדי משהו כדי להשיג יתרון על היריב בצורה לא חוקית".

גם צ'אבי, שמועמד לזכות בתואר שחקן השנה בעולם בטקס כדור הזהב שיתקיים בינואר הקרוב, דחה השבוע בתוקף את השמועה, לפיה לשחקנים שזכו בגביע יש קשר כלשהו לפרשת הסמים. "עבורי זה היה מצער לגלות שדברים מהסוג הזה מתרחשים בספורט הספרדי", אמר השבוע כוכב הבלאוגראנה, שגם הצהיר כי הוא מאמין עדיין בחפותם של החשודים בפרשה, ובראשם אלופת העולם בריצת 3,000 מ' מכשולים, הספרדייה מרתה דומינגס.

"אמנם איש לא הורשע עדיין, אבל כל הפרשה מאוד עצובה. כמי שנמצא בתוך עולם הכדורגל אני יכול להעיד שאין שום סוג של סמי מרץ, ושזכינו במונדיאל בוודאות בלי סמים. ההוכחה לכך היא הבדיקות שעוברים שניים מכל שלושה שחקנים. במובן הזה אנחנו רגועים ואין שום בעיה", סיכם צ'אבי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות