אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלחצים לא עזרו: ועדת הכספים הצביעה נגד הטבות המס לכיל צילום: עמית שאבי

הלחצים לא עזרו: ועדת הכספים הצביעה נגד הטבות המס לכיל

דרמה בכנסת: ועדת הכספים הצביעה תחילה בעד הצעת הפשרה שנחשפה ב"כלכליסט", לפיה כיל תהנה מהטבות מס מקוצצות. לאחר ששר האוצר שטייניץ איים למשוך את הרפורמה מחוק ההסדרים, התבצעה הצבעה נוספת שבה הוחלט לבטל את ההטבות

21.12.2010, 20:29 | תומר אביטל

האוצר ניצח, כיל הפסידה. למרות הלחצים הרבים, חוק עידוד השקעות הון אושר וכיל לא תזכה להטבות מס החל מינואר 2011.

כמה דקות טרם אישור החוק, ועדת הכספים הצביעה בעד הצעת הפשרה שנחשפה ב"כלכליסט" - לפיה כיל תקבל הטבות מס מקוצצות, בניגוד לעמדת שר האוצר יובל שטייניץ. אך לאחר הפצרות רבות מצד שטייניץ - חזרה בה הוועדה מהחלטתה, ערכה הצבעה חוזרת - וביטלה לחלוטין את הטבות המס לכיל.

בהצבעה הראשונה, בה אושרה הפשרה, יו"ר הוועדה משה גפני וחברת הכנסת שלי יחימוביץ' הצביעו עם עמדת האוצר, אך שאר חברי הכנסת, עשרה במספר, הצביעו בעד הצעת הפשרה. כתוצאה מכך אמר שר האוצר יובל שטייניץ כי ימשוך את הרפורמה או יפצל אותה מחוק ההסדרים.

"אף פעם לא באתי לדיון על חוק ספציפי אם לא הייתי חושב שזה נושא קריטי. אני מבקש מכם בכל לשון של בקשה. זה חוק טוב מאוד, הוא יביא מקומות עבודה למדינה, והוא יסייע לנגב ולגליל. אני מבקש מחברי הוועדה - גם לי אכפת מכיל ומעובדיה", אמר שטייניץ.

הפשרה שנחשפה ב"כלכליסט" הטבות המס של כיל לפי הצעתו של רכז הקואליציה בוועדת הכספים ציון פיניאן, תשלם כיל 12% מס ותקלוט 500 עובדים חדשים מדרום הארץ בעלות של 75 מיליון שקל; נתניהו וכיל תומכים, אך שטייניץ מתנגד בחריפות להצעה תומר אביטל, 10 תגובותלכתבה המלאה

"אי אפשר להפסיק בבת אחת"

ח"כ ציון פיניאן אמר כי "כשנותנים הטבות במשך עשרות שנים לאיזה מפעל אי אפשר להפסיק בבת אחת. אנו רוצים להחיל את ההטבות של המרכז על כיל, כלומר שישלמו 12%. כך הם יינזקו ב-70% מההטבות, ותהיה התחייבות להעסיק 500 עובדים חדשים".

הסעיף בחוק ההסדרים עליו הצביעה ועדת הכספים - עוסק ברפורמה בשיעור המס אותו ישלמו המפעלים בישראל. במוקד הוויכוח עמדה בקשת משרד האוצר להחריג את חברת כיל ולבטל את הטבת המס שקיבלה בשנים האחרונות.

 • התעשיות הביטחוניות יפוצו על החרגתן מהחוק לעידוד השקעות הון
 • בלעדי ל"כלכליסט": ציון פיניאן מציע פשרה בנושא הטבות המס של כיל

  טרם הצבעה הגן שר האוצר יובל שטייניץ על הרפורמה ואמר כי "מדובר בחוק בעל חשיבות קריטית לכלכלת ישראל בכלל וגם לפריפריה. משרדי האוצר והתמ"ת עיבדו את החוק הזה במשך שמונה חודשים. החוק גובש יחד עם התעשיינים. ראש עיריית באר שבע הוציא הודעת תמיכה בחוק. אני מבקש מהוועדה הנכבדה לתמוך בחוק ללא קשר לקואליציה ואופוזיציה כי זה אחד החוקים החשובים ביותר לעתידה של מדינת ישראל".

  השר הוסיף כי "כולנו פוליטיקאים ואני רוצה להיות ברור. כימיכלים לישראל היא חברה מצוינת עם עובדים מעולים. אבל בסוף אנחנו צריכים להיות מסוגלים לחוקק חוק בצורה עניינית. אין חוק שכולם נהנים ממנו במידה שווה".

  "החוק חוקתי"

  יו"ר ועדת הכספים משה גפני הבהיר כי "החוק חוקתי - זה נבדק בלשכה המשפטית". ערן פולק ממשרד האוצר הציג את החוק וציין כי "הקלות במס יינתנו במדרגות: בשנתיים הקרובות 15% במרכז ו-10% בפריפריה. בשנתיים לאחר מכן 12.5% במרכז ו-7% בפריפריה. ומ-2015 12% במרכז ו-6% בפריפריה".

  משרד האוצר ניהל במהלך היום קרב מאסף סביב חוק עידוד השקעות הון. בשעות האחרונות הופעלו על חברי הכנסת לחצים אדירים מצד משרד האוצר לבטל את הטבות המס לכיל, וגם מכיל עצמה שדרשה הסכם פשרה כך שלא יווצר מצב בו תוחרג מהחוק ותפסיד הטבות מס בשווי 500 מיליון שקל בשנה. באוצר אף פנו לח"כים מהאופוזיציה בבקשה שיתמכו ברפורמה כפי שהיא, ולא ייכנעו ללחצים של כיל.

  מפעל אשלג של כיל בים המלח מפעל אשלג של כיל בים המלח מפעל אשלג של כיל בים המלח

  "רק חרדי צריך לנהל את ועדת הכספים"

  יו"ר ועדת הכספים משה גפני אמר בוועדה כי "עד לפני שעה הייתי בעד פשרות. השתניתי". בשיחות סגורות ציין גפני כי "רק חרדי צריך לנהל את ועדת הכספים, הוא לא כפוף לחברי מרכז ונכנע ללחצים".

  ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי "הסיפור האמיתי שקרה היום בוועדה זה שנדחה החוק הכי צודק שנחקק בכנסת אי פעם - החוק לדיור ציבורי. הוא נדחה כי לא היה להם אף לוביסט או יחצ"ן. ומצד שני, רואים את הלחצים שקורים שסוף סוף מעלים את המס לכיל. חוק ההסדרים יפגע בסוף רק במי שאין לו כסף. זו בושה שהמפעל משלם מס מגוחך בסך 3% על אוצרות טבע, ועוד הם נלחמים לא לשלם את מס החברות הנמוך של 18%".


 • שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

  תגיות