אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח עמותת לתת: זינוק של 60% במספר הילדים העניים בישראל בעשור האחרון צילום: אביגיל עוזי

דו"ח עמותת לתת: זינוק של 60% במספר הילדים העניים בישראל בעשור האחרון

71% מהנזקקים בישראל לא מסוגלים לשלם עבור תרופות ושירותים רפואיים, 49% מכלל המשפחות העניות עבדו ב-2009

22.12.2010, 06:58 | נעמה סיקולר

ישראל נהפכה למדינה ענייה יותר בקרב ילדיה וביחס לממוצע במדינות ה־OECD בעשור האחרון, כך עולה מנתוני דו"ח העוני האלטרנטיבי של עמותת לתת.

הדו"ח שיצא לאור הבוקר (ד') סוקר את מגמות העוני והפערים החברתיים בישראל בעשור האחרון, וטוען כי האזרחים חסרים ביטחון בדיור, וכי ההוצאה שלה הם נדרשים עבור שירותי בריאות היא מהגבוהות בעולם.

לפי הדו"ח, שיעור העוני בקרב הילדים עלה ב־60% בעשור האחרון, וקצב הגידול בממדי העוני בקרבם היה גבוה פי 5.7 מקצב הגידול של האוכלוסייה. לפי הדו"ח, בעשור האחרון נוספו 686 אלף נפשות למעגל העוני.

 , צילום: שאול גולן צילום: שאול גולן  , צילום: שאול גולן

מהדו"ח עולה כי בין 2002 ל־2010 התרחב קצב העוני לפי נפשות בקצב הגדול פי 4.6 מקצב הגידול של האוכלוסייה בישראל. אחד הנתונים הפסימיים ביותר בדו"ח הוא הטענה שלפיה תעסוקה אינה מחלצת מעוני. 33% מהנזקקים עבדו ב־2010, וזאת למרות ש־71% מכלל הנזקקים ציינו כי היו מעדיפים לצאת לעבוד מלהיתמך בקיצבה, גם אם היא בגובה השכר. עוד עולה מהדו"ח כי כשליש מהאוכלוסייה חושש להיקלע בעתיד למצב של עוני - 33% ב־2010 לעומת 28% ב־2009, נתון המהווה עלייה של כ־14%.

עמותת לתת גם בחנה את מצב העוני והפערים החברתיים בשנה האחרונה באמצעות שלושה סקרים שביצעו מכוני מחקר. מהסקרים עולה כי אחת הבעיות החמורות ביותר של הנזקקים היתה הנגישות לשירותי בריאות - 71% מהנזקקים דיווחו כי אינם מסוגלים לשלם עבור תרופות ושירותים רפואיים שלהם הם נדרשים, נתון המגלם עלייה של 115% בחמש השנים האחרונות. בנוסף, 83% מההורים הנזקקים דיווחו כי אינם יכולים לממן טיפולי שיניים לילדיהם - עלייה של 11% בהשוואה ל־2009.

בנוסף, עמותת לתת מצאה פער של 1,386 שקל בין ההכנסה החודשית הממוצעת שלה משפחה נזקקת בפועל, לבין ההוצאה שלה בפועל. הכנסה נמוכה והוצאות נדרשות לקיום בסיסי גורמות למשפחה לצבור בכל חודש חוב נוסף של 1,500 שקל בממוצע.

לפי תפיסת הציבור הרחב, ההכנסה החודשית המינימלית הנדרשת למחיה למשפחה בת ארבע נפשות עומדת על 10,043 שקל בממוצע - כמעט כפול בהשוואה לקו העוני העומד על 5,807 שקל בלבד.

בנוסף, 52% מהנזקקים דיווחו כי הם חוששים שייאלצו לפנות את דירתם עקב אי־היכולת לעמוד בתשלומי הדיור, כאשר רק 29% מהם מסוגלים לעמוד בתשלומי משכנתה או שכר דירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
רק ביבי יכול !
רק ביבי יכול לייצר כזה עוני בישראל , אין לכם מה להלין אתם בחרתם בו. ביבי הוא אבי השיטה הקפיטלסטית ( זו שברק כינה אותה קפיטליזם חזירי ) למה היינו צריכים את ה OECD ? כדי לראות כיצד בכל התחומים האזרחיים חברתיים אנחנו מהמדינות הנחשלות בעולם? ומדוע השיטה היא חזירית , כי לשיטת הממשל בישראל היצואנים הם כמו הכוהנים של פעם אסור לגעת בהם וצריך לעטוף אותם בצמר גפן. לדוגמה אם השיטה הקפיטלסיטת הייתה מיושמת ולא ישראבלוף ! אזי בנק ישראל לא הית צריך לרכוש עשרות מיליארדי דולרים לפי השיטה הקפיטליסטית הדולר היה יורד אולי ל 2 שקל מי היה מרוויח האזרח הקטן , מי היה מפסיד היצואנים , אבל אז היו פוגעים באותו הון שהעלה אותם לשילטון. הפרטה , הפרטה .. בכל מחיר זעק המלך .... והנה כעשור אחרי , אנו רואים כי בהרבה מקרים ההפרטה רק מרעה עם האזרח האזח מקבל פוחות ופחות ומשלם יותר ויותר עבור אותם שירותים. החדרת כח עבודה זול של עובדים זרים , גרם למשבר חמור בשוק העבודה בישראל עבודות פשוטות ועבודות כפיים הפכו לעבודות חרפה. כל ערך העבודה נשחק ב 20 או 30 שנה האחרונות . ולא לא רק השכלה מבערת את העוני , עובדת סוציאלית עם תואר שני שמשתכרת שכר מינימום היא עניה. אם המדינה תשלים את כל הפערים מול חובותיה לאזרח בתחומי הבראיות , החינוך ביטחון פנים, כבאות , שיקום שכונות, פיזור האוכלוסין , תחבורה. לא רק שלא תהיה אבטלה , אלא מחיר העבודה יעלה כי יחסרו ידיים עובדות. והיה באחרית הימים אם יצליחו להפריד את הדת מהמדינה אזי גם אולי נזכה לראות ימים יפים יותר. אך בינתיים אנו בידיו של שליט שמשנתו " אבי יסרכם בשוטים ואני בעקרבים "
אזרח-1 , ישראל  |  22.12.10
4.
תרבות של בכיינות מפרנסת את סקטור האירגונים "החברתיים"
מה הרלוונטיות של מספר האנשים "החוששים שיהיו עניים" ? האם הדו"ות שלכם לא מגדילים את הפחד הזה אצל אנשים עובדים שלא מבינים שאלה שטויות? אני עובד בתעשית הבילינג, ומרוויח 27,000 ש"ח + רכב. כל חודש נעלמים (מפוטרים) אנשים אצלנו וגם בסביבת חברי העובדים בחברות דומות. אני בן 48 ויודע כי ביום שאפוטר, אין אלטרנטיבה באותה תעשיה, ובמקום אחר אהיה עובד "לא מקצועי". אז גם אני חושש - אני כלול בדו"ח המופרך שלכם?
הציוני  |  22.12.10
2.
מה זה מוגדר "עובד"?
נחמיה שטרסלר כתב לגבי דו"ח העוני האחרון שדיבר על משפחות עניות בעלות שני מפרנסים, ש"מפרנס" מוגדר גם מי שעובד בעבודה חלקית, לא משנה אפילו עד כמה חלקית, העיקר שהוא יוצא לעבוד. בעבודה של שני בני זוג, אפילו בשכר מינימום, קשה מאוד להגיע לעוני אמיתי. בשביל זה צריך לגדל איזה 5-6 ילדים לפחות. במילים אחרות: זוג הורים שאיננו חרדי, איננו מרובה ילדים (מעל 5) ושני ההורים בו עובדים במשרה מלאה, אפילו בשכר מינימום אפילו בתור עובדי קבלן, כנראה שלא יגיעו למצב של עוני.
סטודנט לרפואה  |  22.12.10
לכל התגובות