אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אופ"ק: אין צורך בהגדלת התפוקה העולמית צילום: בלומברג

אופ"ק: אין צורך בהגדלת התפוקה העולמית

למרות שמחירי הנפט מתקרבים ל-100 דולר לחבית שר הנפט של ערב הסעודית אינו רואה צורך בפגישה של הקרטל לפני יוני

24.12.2010, 18:30 | סוכנויות הידיעות

שרים מרכזיים באופ"ק אמרו היום (ו') שאינם רואים צורך בהגדלת האספקה העולמית של נפט גולמי כשמחירי הנפט נסחרו קרוב לשיא של שנתיים וצרכנים דואגים מכך שגל העליות אל מעל 100 דולר לחבית יגרום לאינפלציה.

שר הנפט המשפיע ביותר של אופ"ק, אלי אל-נעימי, מערב הסעודית, אמר שאין צורך בפגישה נוספת של מדינות אופ"ק לפני זו המתוכננת ליוני, הוא מרוצה ממחירי הנפט של 70-80 דולר לחבית. ביום חמישי נסגר המסחר בנפט בארה"ב במחיר של מעל 91 דולר לחבית.

שרים ערביים של מדינות אופ"ק יפגשו בבירת מצריים בסוף השבוע, שם הם צפויים לדון בייצור ומחירי הנפט, אך לא תהייה החלטה פומלית בעניין התפוקה. שר הנפט של אמירויות ערב המאוחדות אמר שהוא רוצה שאופ"ק תעמוד בקיצוצי התפוקה עליהם הסכימה הקבוצה בסוף 2008, והוסיף כי המחיר הנוכחי לא מייצג את התוצרת. התבטאות זאת עולה בקנה אחד עם טענת אופ"ק כי הביקוש לנפט עדיין לא יציב ושהעלייה במחיר הנפט נובעת מספקולציות של הסוחרים בו.

רק שר הנפט החדש של עירק, שדיבר בקהיר, אמר שהקרטל יוכל להיפגש לפני יוני אם תנאי השוק ישתנו אך הוסיף כי אם תהייה החלטה להיפגש "היא לא תהייה בגלל המחיר, אלא עקב תנאי השוק". "אופ"ק הגביל את מספר הפגישות על מנת להגביל את ההפרעה לשוק", אמר אבדול קארים לואידי לסוכנויות הידיעות.

הטיפוס של 30% במחירי הנפט מאז מאי עורר מחדש חששות שהמחירים יפגעו בצמיחה הכלכלית במדינות המייבאות דלק. שר האוצר של דרום קוריאה הזהיר היום שצרכנית הנפט החמישית בגודלה בעולם עשויה להתמודד עם לחצי האינפלציה בשנה הבאה.

בהודו, הממשלה צפויה להחליט בשבוע הבא אם להגדיל את מחיר הדלק שנקבע על ידי המדינה על מנת להגן על סוחרי הנפט המקומיים. סין, צרכנית האנרגיה השנייה בגודלה בעולם העלתה את מחירי הדלק והדיזל לרמות שיא ביום רביעי על מנת לעודד מזקקי נפט להגדיל את התוצר כדי לעמוד בביקוש. הממשלה בסין אמרה שהיא תאסור על חברות התחבורה להשית את העלות על הציבור.

כלכלנים מצפים שההשפעה של מחירי הנפט הגבוהים על האינפלציה תהיה חלשה יותר מבעבר בשווקים המתעוררים עקב עליה בביקוש הצרכנים. "ברגע שמגיעים לסביבות ה-100 דולר לחבית, אם זה נשאר יציב וארה"ב, גוש היורו, אנגליה ויפן ימשיכו להיות חלשות בצמיחה הכלכלית שלהן, אז נוכל לראות פעולה מצד אופ"ק", אמר בן ווסטמור, אנליסט סחורות לסוכנויות הידיעות. "אבל זה רחוק בחודשים רבים ותלוי במספר גורמים", הוא הוסיף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות