אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משיחת יתר: שותף שקט

משיחת יתר: שותף שקט

גלריות פריזאיות יעלו יצירות יקרות למיזם אינטרנטי חדש שבו יוכלו משקיעים לרכוש מניות ביצירת אמנות. היצירות יישארו במרחב הווירטואלי עד המימוש המיוחל של המניה הנזילה, או החזרה לגלריה

28.12.2010, 12:03 | דנה גילרמן

בימים הקרובים ייחנך באינטרנט מיזם ייחודי: "Art Exchange" של האתר הצרפתי A&F Markets. מודל המיזם, המיועד לאנשים שמעוניינים להשקיע באמנות, מבוסס על שוק המניות - הוא מאפשר למשקיעים לקנות ולמכור מניות בעבודות אמנות מרכזיות. איך זה עובד? האתר en/www.aexchange.net יציע לאספנים את ההזדמנות להיות שותפים בבעלות על יצירת אמנות. מחיר מניה לצרכן נע מ־10 ועד 100 יורו, ושווי העבודות שנבחרו בהתחלה הוא מ־100 אלף יורו ומעלה. כשיהיה קצת יותר מבוסס, מתכוון האתר להציע גם עבודות במחירים נמוכים יותר.

“בהתחשב בכך שאנחנו עושים משהו חדש, היה חשוב לנו ליצור קודם כל תחושה של ביטחון בקרב המשקיעים, וזה נעשה על ידי בחירה של יצירות אמנות איכותיות", אמרה קרולין מתיאוס, מנהלת האתר, לעיתון "The Art Newspaper". מתיאוס הוסיפה שהיא מקווה ששיעור הקומה של העבודות שיוצעו יעודד גם את המשקיעים היותר חשדניים להשקיע באתר. "יש אנשים שהעירוב בין אמנות גבוהה להשקעה כספית נוגד את העקרונות שלהם", הוסיפה, "אבל אולי הם יראו דברים אחרת בעתיד".

תחילה יציע האתר שש עבודות. הרשימה המלאה נשמרת תחת מעטה חשאיות, אך נכון לעכשיו ידוע שיש בה מיצב של מייק קלי שערכו כמיליון דולר (והוא מוצע על ידי גלריה Hussenot), ציור של סול לוויט מ־1998, "Irregular Form" (מוצע על ידי גלריה Yvon Lambert), ופסל גדול של האמן הצרפתי ריצ'רד טקסייאר שמוצע ישירות על ידי האמן.

פסל  של האמן ריצ פסל של האמן ריצ'רד טקסייאר. מציע את עבודתו באופן ישיר פסל  של האמן ריצ

העמלה של האתר עומדת על 5%, ויש לו הזכות הבלעדית למכור מניות ביצירה בתקופה של עד שישה חודשים. לאחר מכן, אם הוא לא מצליח למכור יותר מ־20% מהמניות, הגלריה מקבלת בחזרה את היצירה וממשיכה להחזיק בה. אם אחד הרוכשים צבר יותר מ־80% מהעבודה, יש לו אופציה לרכוש באופן מיידי את העבודה כולה ולהוציא אותה מהאתר.

הגלריות יכולות לשמור את העבודות אצלן בזמן שהן מופיעות באתר, או שאלה יכולות לעבור לחזקת האתר עם ההסכמה להשאיל אותן לתצוגה במוסדות אחרים. כרגע משתתפות במיזם שש גלריות מפריז, ומתיאוס מציינת שיש בכוונתה להרחיב את שיתוף הפעולה גם לגלריות בארצות הברית, אנגליה וסין. בחודשים הקרובים מתעתד האתר גם לפתוח גלריה.

יציבות מניית האמנות

על השאלה מדוע שגלריות ישתפו פעולה עם האתר בזמן שהן יכולות למכור ישירות עבודות לאספנים עונה אוליבר בלוט, מנהל גלריה Yvon Lambert, ל"Art Newspaper": "אולי זה ישמע אוטופי, אבל אנחנו מקווים שזה יעודד יותר ויותר אנשים להפוך לאספנים. ביכרנו להיות מעורבים במיזם שהעבודות בו שייכות לגלריה. זה יותר מכובד כלפי האמנים ואנחנו לא מערבים אותם בשום סיכון".

"Irregular Form", של סול לוויט. יצירה שתוצע באתר "Irregular Form", של סול לוויט. יצירה שתוצע באתר "Irregular Form", של סול לוויט. יצירה שתוצע באתר

האתר מציע שקיפות מלאה של פעילויותיו: המשקיעים יכולים להיכנס לאתר ולראות בכל יום את תנודות המניה. הוא מיועד למגוון משקיעים: לקוחות שרגילים להשקיע בתוכניות השקעה קולקטיביות (תוכניות שרווחות במערב אירופה) או במניות Blue-chip (מניות בחברות מבוססות שהוכחו כרווחיות גם בזמנים קשים), אנשים שמחפשים פטור ממס - בצרפת עבודות אמנות לא נכללות במיסוי על הון, ואספני אמנות, כמו גם בנקים וקרנות, שמחפשים להשקיע סכומים גדולים בנכסים מגוונים.

יהיו שיחשבו שמדובר בעוד מיזם עם הצהרות גדולות שלא יחזיק מעמד. עם זאת יש בו גם משהו שעלול לקסום בעיקר לאנשים שמבינים פחות בשוק האמנות. שוק זה הוכיח את עצמו כיציב למדי; אמנם הוא מורכב ואינו מובן להרבה משקיעים, אך אספנים שלמדו להכיר אותו עשו בו רווחים משמעותיים. מלבד החשיבה הרדיקלית שמציע האתר - למשל לראות יצירה של ג'ף קונס כחברה בבורסה - הוא גם מציע לקונים את הידע המקצועי שלו: "למה להשקיע דרך האתר שלנו? כי אנחנו מבטיחים סלקציה של עבודות איכותיות שמבטיחות למשקיעים מינימום של סיכון", נכתב בדף ההסבר שאפשר להוריד באתר. "האחזקה המשותפת הופכת את העבודה לנזילה יותר ומאפשרת דרך יציאה לא יקרה החוצה. כך שוק האמנות גם נפתח ונהיה נגיש לקהל גדול יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות