אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מנכ"ל רימקס: הפוליטיקאים גורמים לנזק לענף הנדל"ן - מחירי הדירות ימשיכו לעלות גם ב-2011

להערכתו מדובר בעליות מחירים של 4%-12%, עם גידול בערים יבנה, ערי הקריות, ראש העין, לוד ונתניה; עליות המחירים החדות ביותר נרשמו בדירות יוקרה ודירות זולות בקרית גת

28.12.2010, 11:50 | דותן לוי

"לפני שנה, בסיכומה של 2009, הודעתי כי מחירי הדירות יעלו במהלך 2010 ב-10%-15% ואנחנו רואים שהמחירים עלו ב-13.9% לפי נתוני משרד השיכון וגם הנתונים שלנו מחזקים את התחזיות. כיום לפני 2011 אני מעריך שהמחירים ימשיכו לזחול כלפי מעלה בשיעור של 4%-12%", כך אמר היום ברנרד רסקין, מנכ"ל רימקס, במסיבת עיתונאים שערך לסיכום השנה.

לדברי רסקין, לא רואים באופק פתרונות בנייה שישנו את המצב בשנה הקרובה. "לפני שנה היינו באותו המצב וגם אז היו הרבה הכרזות של שרים וקריאה לבצע מהלכים בשוק. יש עדיין ביקושים אמיתיים של אנשים שמחפשים בית ולא השקעה ולכן המחירים לא ירדו", אמר רסקין והוסיף כי השוק לא מתקרב למצב של בועה בזכות מערכת פיננסית שמרנית.

עליות חדות בדירות היוקרה ובדירות להשקעה

העליות החדות של 2010 התאפיינו בזינוקים במחירי דירות קטנות להשקעה ודירות יוקרה מסוג פנטהאוס או וילות. "ערכנו מחקר וגילינו שהעלייה הגדולה ביותר היא בדירות 3 חדרים - כ-16%, ובמקביל חלה עליית מחירים בדירות פנטהאוז בשיעור של כ-15%", אמר רסקין.

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. נקט בצעדים חשובים, צילום: בלומברג נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. נקט בצעדים חשובים | צילום: בלומברג נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר. נקט בצעדים חשובים, צילום: בלומברג

באזור המרכז חלה עליה של כ-18% בדירות 4 חדרים, אם כי בתל אביב יש עדיין ביקוש גבוה של משקיעים לדירות 3 חדרים. באזור השרון העלייה החדה ביותר ניכרה במחירי הווילות בשיעור של כ-19% ובפריפריה, הן בדרום והן בצפון, נמדד ביקוש גבוה של משקיעים במיוחד לדירות 3 חדרים, גם בבאר שבע וגם בחיפה. בירושלים חלו עליות מתונות יותר, למרות שהחרדים הפעילו לחץ על כל העיר עם הביקוש לדירות. באר שבע התאפיינה בעליות מחירים של 26% שנבעו בין היתר מרכישות של זוגות צעירים שיכולים להרשות לעצמם לרכוש דירה בעיר וליהנות משירותים מתקדמים. מנגד, עדיין נותרה בעיר תופעת המשקיעים שרוכשים בעיקר את הדירות הזולות שמושכרות לסטודנטים. לדברי רסקין, "הגיע הזמן שזוגות צעירים יפנימו שלא יוכלו לרכוש דירות באזור המרכז ויעברו לרכוש דירות בפריפריה".

רסקין התייחס בדבריו גם לצעדים שנקטו לאחרונה שרי הממשלה: "אני לא מבין את צעדי הממשלה שנועדו לפגוע במשקיעים, זה מוריד את היקף הדירות הפנויות להשכרה לצעירים. הדיבורים של הממשלה על רגולציות בתחום גורמים ליזמים לחשוש מכניסה לפרויקטים חדשים. עם זאת, הצעדים של הנגיד פישר חשובים והם מאפשרים לנו להמשיך למכור דירות לא רק היום אלא גם בעוד שנה ושנתיים", הוא אמר.

בהתייחסו לעיר תל אביב ציין רסקין כי קיימת תופעה של חלוקת דירות וטוב הייתה עושה העירייה אם במקום להילחם בתופעה הייתה מסדירה את הנושא, כי יש ביקוש לדירות קטנות.

בנוגע לערים המבוקשות של 2011 העריך רסקין כי נראה ביקושים חדים בנתניה, בערי הקריות, יבנה, ראש העין ולוד.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

35 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

35.
תגובה לכולם יש לי משרד תיווך מוביל באיזור המרכז
אני חי את השוק מספר שנים רב (אני אדם מאמין ופרנסתי קצובה לפי מה שמגיע לי מהקדוש ברוך הוא) . העיסקאות בשנה האחרונה ירדה בכ65% דהינו המחירים גבוהים ולא ראליים ושלא יבלבלו את השכל. המעט שניסגר עקב אילוצים וניסגרו במחירים של 10 עד 20% יותר מהמחיר הראליים זאת אומרת אני אומר בצורה חד משמעית וברורה זה בועה וזה יתפוצץ במליון % עוד חודש שנה שנתיים ואפילו שלוש לא לקנות דירות אכלנו חרא ונמשיך לאכול עד שהבועה תתפוצץ ליעוץ והכוונה אפשר בחינם לפנות לאימייל תודה מומחה לנדלן!!!
דניאל דוידוב , אזור  |  01.01.11
32.
צודק ב-100%
אני יכול להוסיף אף יותר על דברין מתוך ניסיוני האישי. בשנת 2007 היה מחיר מחיר דירה בת 10 שנים בת 4 חדרים כ-100 מ"ר בממוצע, על פי עסקאות בפועל המופיעות באתר רשות המיסים בנדל"ן אתר זה משקף את העסקות בפועל) היה כ-400,000 ש"ח. באמצע 2010 הגיע מחיר דירה כזו בת 10 שנים לכ-800,000 ש"ח. העליה הייתה בקצב קבוע פחות או יותר, משמע קצב עליה של 30% בערך לשנה קלנדרית. באריאל רמת הביקוש אוליי ירדה קצת , אבל לא ירידה משמעותית ועדיין יש ביקושים גדולים. במצב הזה אני צופה שהמחירים ימשיכו לעלות אבל בקצב שבין 15-20% שנתית, כך שמר ברנרד זכיין רימקס ישראל אכן צודק במחקרו ובדעתו. כל הלעג שבא לידי ביטוי כאן שכביכול יש למתווכים אינטרנס שהמחירים יעלו נובעים מבורות מוחלטת ואינה נסמכת על ידע מקצועי. אני יכול להעיד שהעמלה אינה הפונקציה החשובה בהכנסות המתווך אלא יותר כמות העסקאות. וכידוע ככל שרמת המחירים עולה במתינות יש יותר עסקאות מאשר כשהיא עולה בטיסה.
יצחק קצין , אריאל  |  28.12.10
31.
אין לו שום אינטרס
לכל מי שכתב שיש לו אינטרס- הבעיה הכי גדולה של כל מתווך היא שהמוכרים חיים בסרט ומבקשים מחיר בדיוני, ואז אין עסקה! אם כבר האינטרס שלו הוא לומר שתהיה ירידה ואז המוכרים יורידי מחירים ויהיו עסקאות סוף סוף! הרי עליית מחירים של 100,000 זה 1,000 ש"ח בעמלה - למי איכפת מזה, העיקר שתהיה עסקה. הלוואי ויהיו ירידות והמוכרים ייצאו מהסרט שלהם
סוכן רימקס  |  28.12.10
לכל התגובות