אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
IBI: "התגלית בלוויתן מעלה את הסבירות לאימוץ המלצות ששינסקי"

IBI: "התגלית בלוויתן מעלה את הסבירות לאימוץ המלצות ששינסקי"

מגדל שוקי הון: "ההודעה על התגלית בלוויתן מרמזת על סבירות לעדכון מעלה של הכמויות במאגר, כפי שהיה עם קידוח תמר". ירון זר: "נדרש יותר מקידוח אחד כדי לעדכן את כמויות הגז במאגר"

29.12.2010, 16:28 | שהם לוי
ערן יונגר, אנליסט האנרגיה של מגדל שוקי הון אומר כי ההודעה על תגלית הגז בלוויתן  מרמזת על סבירות למציאת כמויות גז נוספות בעתיד. להודעה הייתה השפעה על השותפות בקידוח: דלק אנרגיה, דלק קידוחיםרציו, אבנר וכהן פיתוח. "הודעה חיובית זו בדבר הכמות שנמצאה ורמיזה על היתכנות ממצאים נוספים יש בה כדי לתמוך במהלך החיובי בסקטור", מסביר יונגר.

גיל בשן, אנליסט האנרגיה של IBI אמר היום כי להערכתו התגלית בלוויתן מעלה את הסבירות לאימוץ המלצות ועדת ששינסקי.

מה המשמעות למשקיעים?

"חדשות טובות כמובן, הדיווח מאשר את מה שהמשקיעים העריכו ולאמיתו של דבר כבר גילמו במחיר, כמעט ולא נשאר מרווח לתרחיש הפסימי ולשמחת כולם הוא גם לא התמשש. מה שכן מכיוון שדיווח זה היה ברירת המחדל וכבר נלקח בחשבון כאופציה היחידה על ידי המשקיעים, התקשורת, החברות וכל העולם בערך, להערכתנו אין סיבה למניות לעליות נוספות בעקבותיו, שכאמור כמעט ואין פה שום מידע חדש", אומר בשן.

האם הקידוח מסחרי?

"פה טמונה השאלה הגדולה (ומכאן גם הפסמיות שלנו לגבי המניות). תגלית מסחרית היא לא רק פונקציה של כמות אלא גם של אלף ואחד גורמים שיאפשרו ייצוא של הגז, מאחר וכל הגז במאגר מיועד לייצוא. לא סתם השותפויות לא נוקבות במינוח 'תגלית מסחרית', כי יש סימני שאלה גדולה לגבי אפשרויות הייצוא, זוהי משימה לא פשוטה כלל והוודאות לגביה עוד רחוקה מאוד", אומר בשן.

מה לעשות עם המניות? 

"ישראמקו משום מה עולה למרות שהיא בכלל לא שותפה בקידוח לוויתן. העובדה שיש גז גם בלוויתן מעלה את הסבירות להערכתנו שיאמצו את המלצות ששינסקי. באופן כללי הסיכוי שיתחילו להוציא גז מלוויתן לפני 2017 להערכתנו קלוש. הפרסום של המסקנות מששינסקי משמעותי הרבה יותר מהדיווח", אומר עוד.

"מלבד קבוצת דלקו דלק אנרגיהכל שאר המניות הן אופציה על תגלית נפט. הערך הנוכחי של הגז במאגרים כולל לוויתן אינו מצדיק אחזקה במניות, ולכן בעליות מומלץ לממש", אומר בשן.

 

ירון זר: סביר להניח כי נקודת הקידוח הנוכחית היא איננה האופטימלית

"לוויתן כבר לא רק סימני גז אלא תגלית מסחרית ענקית. במסגרת הקידוח נתגלו חולות מאגר באיכות טובה מאוד, המכילות גז טבעי, בעובי כולל (נטו) של לפחות 67 מטר. לאור הממצאים בקידוח לוויתן מאשרות היום השותפות את האומדן הראשוני למאגר גז טבעי בגודל של TCF 16. מדובר באבן דרך חשובה המפחיתה את הסיכון במניות. זאת מאחר שנפל התרחיש למציאת לוויתן קטן", אומר אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים.

"להערכתנו, סביר להניח כי נקודת הקידוח אינה בהכרח אופטימאלית עבור שכבת הגז אלא אופטימאלית בשקלול שכבות הגז והנפט. דהיינו עובי שכבת הגז אינו בהכרח העבה ביותר במאגר", הוסיף עוד זר.

מה נדרש כדי לעדכן את כמות הגז במאגר?

"נזכיר כי הצפי שלנו היה שבשלב זה לא יחול שינוי מהותי באומדן המאגר. הטענה שלנו הינה שמדובר במאגר גדול ולכן נדרש יותר מקידוח אחד בכדי להעלות את האומדן. להערכתנו, במהלך שנת 2011 אומדן הגז בלוויתן עשוי לגדול משמעותית ככל שיצטברו נתונים נוספים, כגון קידוחים ומבחני הפקה. להערכתנו, האומדן שפורסם היום מגולם במלואו במניית רציו ומגולם ברובו במניות דלק קידוחים ואבנר. ההשפעה העיקרית של ההודעה עשויה להיות בעיקר על סנטימנט בתחום ופחות על תמחור המניות", מסביר זר.

האם יש קשר בין עצם הימצאות הגז על הפוטנציאל למציאת נפט?

"לאחר תוצאות מטרת הגז ימתינו המשקיעים לתוצאות מטרת הנפט בלוויתן. נזכיר כי מציאת הגז אינה משנה את ההסתברות למציאת נפט בשכבות שמתחת לשכבת הגז. אנו מתייחסים לפוטנציאל למציאת נפט כאפסייד המתאים לאוהבי סיכון אך איננו מתמחרים אותו", מסביר זר.

"בשלב זה תמחור מניות שותפויות לוויתן יושפע בעיקר ממידת יישום המלצות ששינסקי ומהבהרות לגבי המודל העסקי. נזכיר כי אנו טוענים שהמלצות ועדת ששינסקי ימותנו ויגלמו חלק ממשלה דומה למדינות מערביות. דהיינו, עליה משמעותית ביחס למצב הנוכחי אך ריכוך משמעותי ביחס לדוח הביניים", מסביר עוד זר.

ליאת גלזר: יהיה צורך בשני קידוחים לפחות על מנת להעריך את העתודות במאגר

"ההודעה של החברות שפורסמה זה עתה מציינת כי בשל גודלו של המאגר יהיה צורך בשני קידוחים נוספים לפחות על מנת להמשיך ולהעריך את היקף עתודות הגז בשדה - כך שלפחות לחודשיים הקרובים איננו צפויים לשמוע על היקף גז גבוה יותר במאגר", אומרת האנליסטית ליאת גלזר מבית ההשקעות אקסלנס.

"להערכתנו, גילוי נפט בלווייתן עשוי להביא לשינוי נוסף בהסתכלות על הסקטור כולו כאשר אנו עשויים לשמוע על רישיונות נוספים אשר יבחנו את אופציית הנפט (שוב כמו בגז אנו מדברים על מבנה אגן ים תיכון דומה ולכן סביר שישנו פוטנציאל נוסף). כמו כן, התזרים מנפט צפוי להגיע אף לפני התזרים מן הגז ולכן להשפיע מהותית על שוויי החברות", מסבירה גלזר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות