אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אופטימיים בטירוף

אופטימיים בטירוף

המשקיעים מתמחרים כיום שיפור עתידי בכלכלה. נקווה שזה יקרה

31.12.2010, 08:01 | אמיר ארגמן
שנת 2010 עומדת רגע לפני סיום ורמת האופטימיות נמצאת בשיא. ניתן להבחין בכך לא רק בגלל העלייה במחירם של נכסי הסיכון, אלא גם בחוסר הנכונות של השוק לבצע אפילו תיקון קל שבקלים. מבדיקה שנערכה נמצא כי מספר הימים בהם השוק עלה ב-16 ימי המסחר הראשונים של חודש דצמבר עומד על 14, וזוהי רמת שיא שכמותה נצפתה רק פעמיים מאז שנת 1990.

התחושה הזו אינה מבוססת על ניחוש, ובדיקות שנערכות מצביעות כי אכן מצב הרוח והביטחון של המשקיעים (שימו לב - לא של הצרכנים) נמצא ברמות גבוהות ביותר. נציין את הסקר השבועי שעורך ארגון ה-AII Investor Sentiment Survey אשר בוחן את האחוז של המשקיעים שמעידים על עצמם כאופטימיים, ניטראליים או פסימיים על השוק בששת החודשים הקרובים.

הנתונים של השבוע האחרון מצביעים כי שיעור המשקיעים שהגדירו את עצמם כאופטימיים על השוק בששת החודשים הקרובים עומד על כ-63%. למי שאינו בקיא בנתונים נספר כי מדובר ברמה גבוהה ביותר אשר לאחרונה נצפתה רק בתחילת שנת 2004.

גם מבט על יתרות השורט של בורסת ה-NYSE מראה כי המשקיעים לא רק מעידים כי הם אופטימיים אלא הם גם פועלים בהתאם. רק השבוע פורסמו יתרות השורט נכון למחצית חודש דצמבר 2010, והנתונים מראים כי יתרות השורט מתוך המניות הנסחרות עומד על רמה נמוכה ביותר (4.15%) שכמוה נצפתה לאחרונה רק בדצמבר 2007 (נזכיר כי אז החל המיתון).

האם האופטימיות הזו מוצדקת?

לא סוד כי אינני חושב כך. על אף תהליך גורף של העלאת תחזיות לכלכלת ארה"ב שהיה לאחרונה, חשוב לזכור כי קיימים תהליכים וגורמים רבים אשר יכולים לעצור את תהליך השיפור ולקלקל את האווירה החגיגית (עלייה חדה בתשואות, אירופה, העלאות ריבית בשווקים המתעוררים, התחזקות מחירי הנדל"ן ועוד). העובדה שיתרות השורט הגיעו לרמות כה נמוכות מעידה כי ה"לונגיסטים" נמצאים היום במכונית לבד ומרבית ה"שורטיסטים" שכל הנראה נכוו החליטו כי הם זזים לעת עתה הצידה.

יהיו שיאמרו כי הדבר בסך הכל חיובי והוא תוצאה של שיפור שצפוי לחול בכלכלה הריאלית בארה"ב בפרט ובעולם בכלל. מנגד, יש לזכור כי סיטואציה כזו מציבה את השוק גם במצב פגיע מאוד בו היכולת להתאכזב מאי התממשות הציפיות החיוביות גבוהה ביותר.

שנת 2011 נפתחת ונקווה בשביל כולנו כי המשקיעים שדעתם מובאת לעיל אכן יצדקו. בכל מקרה נראה כי העניין הרב שמספקים לנו השווקים לא ייגמר גם בשנת 2011 הבאה עלינו (בתקווה) לטובה.

הכותב הוא אנליסט המאקרו הבכיר של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות