אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות המשבר, ממחר בחצות: אסטוניה מצטרפת ליורו צילום: בלומברג

למרות המשבר, ממחר בחצות: אסטוניה מצטרפת ליורו

אסטוניה תהייה לחברה ה-17 בגוש ומייד תיהפך למדינה הקטנה והענייה ביותר בשוק המטבע המשותף; הציעה הלוואה של 130 מיליון יורו לאירלנד

30.12.2010, 21:20 | סוכנויות הידיעות
למרות שנה של זעזועים בגוש היורו, המדינה הבלטית הקטנה, אסטוניה, תצטרף לגוש המטבע המשותף מחר בחצות, ערב השנה האזרחית החדשה.

אסטוניה תהפוך לחברה ה-17 בגוש היורו ומייד תיטול את התארים המדינה הענייה ביותר והקטנה ביותר בגוש. אסטוניה תייצג רק מעט יותר מעשירית האחוז מכלכלת הגוש של 12.5 טריליון דולר.

אבל לחברות של אסטוניה ערך סימלי, היא מדגימה שהפרויקט הפיננסי השאפתני ביותר של אירופה עדיין מהווה מקור משיכה, למרות המשבר הכלכלי הגדול ביותר שחווה הגוש ב-12 שנות קיומו.

אסטוניה אף התחייבה לסייע במשבר, בתרומה קטנה ככל שתהיה, לחברות האחרות הזקוקות לעזרה. שר האוצר האסטוני ג'ורג'ן ליג'י אמר לאחרונה כי המדינה הבלטית תחל בקרוב במשא ומתן עם האיחוד האירופי לגבי הלוואה של עד כ-130 מיליון יורו לאירלנד - התחייבות ענקית למדינה עם תקציב מדיני של רק 6 מיליארד יורו.

בנובמבר, הפרכהאירלנד למדינה השנייה בגוש היורו, לאחר יוון, שהזדקקה לסיוע חירום מחברותיה באיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית כדי להימנע מפשיטת רגל.

הדאגה היא, בעיקר בשוק האג"ח, שמדינות נוספות יזדקקו לסיוע, פורטוגל וספרד הן המדינות שנמצאות בסכנה הגדולה ביותר, עקב התמודדותן עם חוב תופח.

למסתכלים מבחוץ, אימוץ המטבע המשותף בתקופת המשבר נראית כמו קפיצה מן הגג - רק כי כולם קופצים. אבל חלק גדול מאוכלוסיית אסטוניה רואה בהצטרפות למטבע המשותף חלק מתהליך של 20 שנים של התקרבות למערב שהחל לאחר שהמדינה זכתה בעצמאות ב-1991. רבים עדיין מאמינים ביתרונות הכלכליים שמגיעים עם ההצטרפות לגוש היורו.

"בלי צל של ספק, הצטרפות לגוש היורו היא ההישג המשמעותי ביותר של ממשלה זו", אמר ראש ממשלת אסטוניה, אנרוס אנזיפ מוקדם יותר החודש בנאום לפרלמנט. "החברות תביא איתה יותר מקומות עבודה, פנסיה גבוהה יותר וצמיחה כלכלית גדולה יותר. היא תביא לנו יציבות", הוא אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות