אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גולדמן זאקס: "הפיחות של צ'אבס הססני ולא מספיק" צילום: בלומברג

גולדמן זאקס: "הפיחות של צ'אבס הססני ולא מספיק"

נשיא ונצואלה החליש המטבע ב-40% ל-4.3 בוליבר לדולר. גולדמן זאקס: לא יעלה במידה משמעותית את ההכנסות ממסים כך שיפחיתו את הגירעון

31.12.2010, 10:40 | בלומברג

הפעולה לפיחות המטבע שבה נקט אמש נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס היתה "הססנית מדי", ולא תספיק כדי לחזק את ההכנסות הממשלתיות ולצמצם את הגירעון התקציבי, והבוליבר נותר בשווי גבוה מדי, כך על פי דו"ח של גולדמן זאקס.

הממשלה החלישה את שער החליפין על סחורות חיוניות כגון מזון ותרופות ב-40% לרמה של 4.3 בוליבר מול הדולר, ואיחדה את שני שערי המט"ח בניסיון לחלץ את הכלכלה ממיתון. ייבוא של סחורות חיוניות נרכשו בעבר ברמה של 2.6 בוליבר לדולר.

אולם אלברטו ראמוס מגודלמן זאקס טוען שבעוד שהפיחות צפוי להעלות את השווי של ייצוא הנפט, המהלך אינו נחשב כמספיק על מנת להעלות במידה משמעותית את ההכנסות ממסים כך שיפחיתו את הגירעון. הממשלה דיווחה על גירעון של 58.2 מיליארד בוליבר, או 13.5 מיליארד דולר בשער של 4.3 בוליבר לדולר, ב-11 החודשים הראשונים של השנה.

"הפיחות אינו עמוק מספיק ולא יתקן את השווי הגבוה מדי של המטבע", ציין ראמוס. "איחוד שני שערי המט"ח הוא התפתחות חיובית, אך לדעתי מדובר במהלך הססני למדי".

שר האוצר חורחה גיאורדני טען מנגד כי המהלך יעזור לחלץ את המדינה מהמיתון. הכלכלה התכווצה ב-2010, זו השנה השנייה ברציפות, על רקע מחסור בעתודות מט"ח וירידה בתפוקת הנפט. ונצואלה היא היחידה מקרב המדינות הגדולות באמריקה הלטינית שנמצאת במיתון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות