אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטייניץ יאריך את הטבות המס לעוטף עזה - בניגוד לעמדת פקידי האוצר צילום: אוראל כהן

שטייניץ יאריך את הטבות המס לעוטף עזה - בניגוד לעמדת פקידי האוצר

בשנה שעברה קיצץ האוצר את ההטבות מ-25% ל-20% וכעת ביקשו הפקידים לחתוך ממנה נתח נוסף, עד 18%, כדי "לגמול" את התושבים מהמס המופחת. עם זאת שטייניץ הכריע כי ההטבות לא יקוצצו

01.01.2011, 19:53 | תומר אביטל

הממשלה תחדש מחר (א') את הטבות המס לתושבי שדרות ויישובי עוטף עזה. בין השאר, ייהנו התושבים מ-20% הנחה במס הכנסה בתקרה של 227 אלף שקל. מדובר בהטבה זהה לזו שהיו זכאים לה ב-2010.

ל"כלכליסט" נודע כי ההחלטה לוותה במאבקים פנימיים במשרדי הממשלה. משרדי ראש הממשלה וביטחון תמכו בהחלטה, אך אנשי האוצר התנגדו ואמרו כי אין לכך הצדקה.

בשנה שעברה קיצץ האוצר את ההטבות מ-25% ל-20% וכעת ביקשו הפקידים לחתוך ממנה נתח נוסף, עד 18%, כדי "לגמול" את התושבים מהמס המופחת. ואולם שר האוצר יובל שטייניץ השתכנע כי האזור סובל מסיכונים ביטחוניים ויש לו צרכים אמיתיים. ברביעי בלילה הכריע שטייניץ כי משרדו יגבה את הארכת ההטבות.

מההחלטה ייהנו כ-40 אלף איש הגרים בשדרות ובעשרות היישובים והקיבוצים במועצות האזוריות אשכול, חוף אשקלון, שדות נגב ושער הנגב. התושבים גם יזכו להנחה של 30% בשיעורי הארנונה למגורים ו-24% בארנונה לתעשייה, מסחר ומשרדים. בנוסף, הממשלה תעביר ליישובים כ-13 מיליון שקל בצורת מענקים מיוחדים. הממשלה גם תשקיע מיליונים נוספים בפיתוח תשתיות הביוב, תחומי הבריאות והרווחה. סך עלות הטבות המס לציבור מוערכת בכ-20 מיליון שקל לשנה.

הצעת החוק שעיגנה את הטבות המס חוקקה ב-2007 על ידי חברי הכנסת שי חרמש (קדימה) וסטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו). ואולם משרד האוצר התעקש כי היא תעבור בצורת הוראת שעה שטעונה חידוש מדי שנה. ח"כ חרמש, תושב כפר עזה, קידם בחודשים האחרונים את ההחלטה בקרב משרדי הממשלה.

לדברי חרמש, "ההחלטה תביא את מעמד הביניים לאזור. בזכות ההטבות, מתרחש תהליך מרגש בו זוגות צעירים באים לבנות בתים כי הם מקבלים קרקע בחינם. בנוסף מי שמשתכר 18 אלף ברוטו - יקבלו מענק שהוא כמו החזר משכנתא. ככה נשווק את המקום לצעירים. זה תמריץ ענק - של 3,000 שקל בחודש". חרמש ציין כי הוא מקווה שהממשלה תעגן הטבת מס "דו שנתית" כדי למנוע את אי הוודאות של התושבים.

בשנים 2004-2010 הקצתה הממשלה למעלה מ-1.5 מיליארד שקל לחיזוק האזור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות