אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דוראה מחפשת נזילות: מכרה את חלקה בקרן פתאל

דוראה מחפשת נזילות: מכרה את חלקה בקרן פתאל

עם התחייבויות גבוהות, הכנסות נמוכות ושעבודים, חברת הנדל"ן המניב מממשת נכסים. החברה־הבת ליברטי עשויה למכור גם היא את אחזקותיה בקרן המלונות של דוד פתאל

04.01.2011, 07:30 | ענת ציפקין

חברת הנדל"ן דוראה שבשליטת בצלאל איגר (54.3%) מממשת את אחזקותיה הישירות בקרן מלונות פתאל (9.67%) בתמורה ל־38 מיליון שקל, כדי להוריד לחץ ממאזניה. דוראה מחזיקה בקרן גם באופן עקיף (10.6%), באמצעות חברת ליברטי שבבעלותה (78%). קרן פתאל משקיעה במיזמי מלונאות באירופה, ומחזיקה ב־20 מלונות ברמה של 3–5 כוכבים.

דוראה תקבל מהרוכש, שזהותו לא נמסרה, את מלוא התמורה ב־36 תשלומים חודשיים. בהודעת החברה נמסר כי העסקה כפופה לאישור התאגיד הבנקאי שלטובתו משועבדות החזקותיה של דוראה בקרן. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2010 השקיעו דוראה וליברטי בקרן מלונות פתאל 26 מיליון שקל ו־29 מיליון שקל בהתאמה, מתוך כ־100 מיליון שקל (21.3 מיליון יורו) שהשתיים היו אמורות להשקיע בה.

דוראה צפויה ככל הנראה לרשום רווח הון מהמכירה, שכן המחיר בעסקה גבוה ב־12 מיליון שקל משווי הקרן בספריה. מהדיווח שהוציאה דוראה עולה כי לליברטי זכות להצטרף אליה ולמכור גם היא את חלקה בקרן פתאל, במחיר ובתנאי תשלום זהים לאלה שקיבלה דוראה.

קרן מלונות פתאל הוקמה ב־2006 על ידי חברת מלונות פתאל וחברת דלק בלרון בינלאומי מקבוצת דלק. במרץ 2007 הצטרפה דוראה אל הקרן, וכמה שבועות מאוחר יותר הצטרפה גם ליברטי. לצד אלה שותפים בקרן גם גורמים מוסדיים, בעיקר חברות ביטוח. בסך הכל צפויים כל השותפים בקרן להזרים אליה 100 מיליון יורו לכל אורך חייה, הצפוי להיות בין שבע לעשר שנים.

כפי הנראה תשתמש דוראה בתמורת המכירה כדי לפרוע חלק מהתחייבויותיה לבנקים ולבעלי האג"ח שלה, ותשתמש ביתרה למימון פעילותה השוטפת. ברבעון השני של 2011 תצטרך דוראה לשלם 42 מיליון שקל לבעלי האג"ח, ובמהלך השנה כולה עליה לשלם 26 מיליון שקל נוספים לתאגידים בנקאיים. נכון לסוף הרבעון השלישי של 2010 הסתכמו התחייבויותיה השוטפות של החברה ב־192 מיליון שקל. במסגרת מימון מחדש שערכה החברה ברבעון השלישי, היא פרעה התחייבויות שוטפות בהיקף של 100 מיליון שקל לבנקים.

עסקת המכירה של מניותיה בקרן פתאל היא המהלך השני שדוראה מבצעת בשנה האחרונה כדי להוריד לחץ מיידי ממאזנה. בפברואר 2010 העמידה פסגות קופות גמל לדוראה הלוואה של 55 מיליון שקל לשבע שנים, בריבית שנתית של 8%. דוראה שעבדה בתמורה לפסגות את מלוא אחזקותיה בחברת הבנייה אורתם סהר (42%).

דוראה פועלת בתחום הנדל"ן המניב בישראל, גרמניה, רוסיה ובולגריה, ונסחרת בבורסת תל אביב בשווי של 88.7 מיליון שקל. עיון בדו"חותיה הכספיים מהרבעון השלישי של 2010 מראה שהחברה ייצרה הכנסות של 443 אלף שקל בלבד ברבעון, שבקופתה 6.9 מיליון שקל ושהיא סוחבת גירעון של 78 מיליון שקל בהון העצמי.

ב־2009 הכניסה דוראה 3.5 מיליון שקל בלבד וסיימה את השנה בהפסד מצטבר של 114 מיליון שקל. בצלאל איגר מכהן כיו"ר הדירקטוריון וכמנכ"ל החברה. בעל מניות נוסף בדוראה הוא נפתלי מנדלוביץ', המחזיק 15.6% מהונה המונפק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות