אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלל פיננסים בתגובה לחשיפת "כלכליסט": האוצר יחליש את השקל צילום: משרד התמ"ת

כלל פיננסים בתגובה לחשיפת "כלכליסט": האוצר יחליש את השקל

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות טוען כי מהלך האוצר לא בא להתערב ישירות בשער החליפין - אך יתכן כי תהיה לו השפעה על השקל

05.01.2011, 12:38 | שי סלינס
אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של כלל פיננסים, מגיב הבוקר לחשיפת "כלכליסט" - לפיה משרד האוצר יבצע רכישות דולרים בהיקפים גדולים - מהלך שייתכן כי יחליש את השקל מול הדולר. כהנוביץ' טוען כי מטרת פעולות האוצר היא גידור שער החליפין בהתחייבויותיו העתידיות במט"ח, זאת ע"י ניצול השקל החזק כיום ולא להתערבות בשער החליפין.

כהנוביץ' טוען כי "יתכן תרחיש שבו לפעולה זו תהיה השפעה גם על שער החליפין. אולם, השפעה משמעותית לשער החליפין אינה צפויה, אך עשויה להיות מינורית במקרה של חוסר נזילות נדיר בשוק החוזים העתידיים". כהנוביץ' מוסיף כי כל שינוי משמעותי, אם יירשם, יהיה כנראה בעיקר מהשפעות אחרות של שוק המט"ח העולמי.

בכלל פיננסים מוסיפים, כי התערבויות בשוק המט"ח נידונו לרוב לכישלון, אם באופן ישיר או בהשפעות המזיקות שלהן יגרמו. "באופן כללי, נכון יותר לדעתנו שאת רזרבות המט"ח יחזיק האוצר ולא בנק ישראל, אבל זה כבר סיפור אחר", מוסיף כהנוביץ'.

מתחילת ההתערבות שלו במסחר במט"ח, בחודש מרץ 2008, רכש הבנק המרכזי של ישראל סכום כולל של כ־43 מיליארד דולר, שהגדילו את היקף יתרות מטבע החוץ של ישראל לסכום שיא של כ־70 מיליארד דולר. רק בשנה החולפת רכש בנק ישראל יותר מ־11 מיליארד דולר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות