אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם הכדורגל הבולגרי נשלט על ידי המאפיה? צילום: איי פי

האם הכדורגל הבולגרי נשלט על ידי המאפיה?

מסמך דיפלומטי אמריקאי שנחשף בוויקיליקס: "הסברה היא שמועדוני הכדורגל הבולגריים נתונים לשליטה ישירה או עקיפה של דמויות בפשע המאורגן המשתמשות בקבוצות כאמצעי ללגיטימציה, הלבנת כספים או רווח מהיר"

05.01.2011, 14:10 | סוכנויות הידיעות

לחלק ממועדוני הכדורגל הפופולאריים בבולגריה קשרים לבוסים במאפיה, המנצלים אותם כדי להלבין כספים. כך לפי מסמך דיפלומטי אמריקאי שנחשף בוויקיליקס.

"הסברה היא שמועדוני הכדורגל הבולגריים נתונים לשליטה ישירה או עקיפה של דמויות בפשע המאורגן המשתמשות בקבוצות כאמצעי ללגיטימציה, הלבנת כספים או רווח מהיר", צוין במברק משגרירות ארה"ב בסופיה לוושינגטון בינואר 2010.

פרטי המסמך, שהוציא לכדורגל הבולגרי "כרטיס אדום על שחיתות", פורסמו ביומון הספרדי "אל פאיס". "כמעט כל הקבוצות נמצאות  בבעלות דמויות פשע מאורגן או קשורות להן", כתבה מחברת המברק, סגנית ראש המשימה לסופיה סוזן סאטון.

ב"מדגם של הקשרים הידועים ביותר" שחיברה סאטון מופיעים חלק מהמועדונים הפופולריים ביותר בליגה הראשונה, ביניהם לבסקי סופיה, צסק"א סופיה, ליטקס לובץ', סלאביה סופיה, צ'רנו מור וארנה, לוקומוטיב סופיה ולוקומוטיב פלובדיב.

סוחר נשק לכאורה, איש קשר לאיש עסקים רוסי ידוע לשמצה ושלושה בוסים במאפיה שנרצחו, נמנו עם בעלי הקבוצות שבמברק.

סאטון מעלה כדוגמה בעל מועדון שהימר לכאורה נגד הקבוצה שלו כדי להחזיר חובות, וכן ממצאים של רשות המס שרוב השחקנים מקבלים, לפחות על הנייר, את שכר המינימום בבולגריה, העומד על 240 לבה (170 דולר) לחודש, אף שבמקרים מסוימים השכר שלהם גבוה פי 70 לפחות.

המסמך סיכם כי מבצע מוצלח לניתוק הקשרים של המאפיה לכדורגל יהיו "הפיכת יחסי ציבור" לראש הממשלה בויקו בוריסוב, המתואר כ"אוהד כדורגל שרוף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות