אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא הכל כסף: "תכנון חברתי הוא העתיד" צילום: יריב כץ

לא הכל כסף: "תכנון חברתי הוא העתיד"

ביצוע של פרויקט נדל"ן במשקפיים חברתיים, כפי שמנסה לוי לעשות בנווה אליהו, הוא עדיין עניין נדיר בנוף הישראלי הבוחן את הכדאיות של כל פרויקט לפי הפן הכלכלי שלו

06.01.2011, 15:14 | דותן לוי

ביצוע של פרויקט נדל"ן במשקפיים חברתיים, כפי שמנסה לוי לעשות בנווה אליהו, הוא עדיין עניין נדיר בנוף הישראלי הבוחן את הכדאיות של כל פרויקט לפי הפן הכלכלי שלו. עם זאת, טוען לואיס בר־ניר, מתכנן ערים וסמנכ"ל תכנון ושיווק בחברת אורבניקס, בעוד שנים ספורות ייהפך התכנון החברתי לחלק בלתי נפרד מכל הליך תכנוני של התחדשות עירונית.

"כבר היום רואים רשויות שדורשות לבצע דו"חות חברתיים לפני ביצוע פרויקטים כאלה", אומר בר־ניר. "מנכ"ל משרד הרווחה מדבר על כך וגם איגוד המהנדסים. ברמה של תוכניות מתאר כולם הבינו שחייבים לשכור יועץ חברתי ולשתף את הציבור". להערכת בר־ניר, התפיסה החברתית תוטמע באמת כאשר נראה השפעה מיידית שלה בשטח, למשל כשיוחלט לשמר מבנים בגלל אופיים, על אף הפגיעה ברווחיות. "בנווה אליהו זיהינו גן ציבורי ושביל הליכה שהם עורק חיים ראשי והחלטנו לשמר אותם. האם תכנון חברתי יהיה תמיד רווחי פחות? זה לא חד־משמעי, בטווח הקצר אני מניח שכן, אבל בטווח הארוך זה ייצור שכונה עם אופי וישפיע גם על המחירים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות